Çocuklarla Birlikte Yapabileceğiniz Eğlenceli Bilimsel Deneyler

0
36077

Dans Eden Bozuk Para

Malzemeler:  Bir şişe, şişe ağzını örtecek büyüklükte bir pozuk para, su

Deney: Boş şişeyi ağzı açık olarak buzluğa koyup birkaç dakika orada tutun. Daha sonra bozuk parayı suya batırın. Şişeyi buzluktan çıkarın, bozuk parayı şişenin ağzına, ağzı tam kapatacak şekilde yerleştirin. Birkaç saniye sonra bozuk para sesler çıkararak zıplamaya başlayacaktır.

Açıklaması: Sıcak hava soğuk havadan daha fazla yer kaplar. Şişeyi buzluktan çıkardığınızda, şişenin içindeki hava ısınıp genleşir, şişenin ağzından hızla çıkarken bozuk parayı “dans ettirir”.

Çok Renkli Süt

Malzemeler: Tam yağlı süt, gıda boyası, sıvı deterjan, kulak temizleme çubuğu, bir tabak

Deney: Tabağa biraz süt koyduktan sonra biraz gıda boyası damlatın. Bir kulak temizleme çubuğunu sıvı deterjana batırın. Ardından, deterjanla kaplanmış çubuğu tabağın ortasına daldırın. Süt helezonlar çizerek dönecek, renkli desenler oluşturacaktır.

Açıklaması: Deterjan, sütteki yağ molekülleriyle etkileşime girerek onların hareket etmesine neden olur. Bu yüzden, deneyi yağsız sütle yapmanız durumunda aynı sonucu elde edemezsiniz.

Yürüyen Su

Walking Water Experiment for Kids!

Walking Water Science Experiment for Kids

Malzemeler: En az üç boş bardak, su, gıda boyası, kâğıt havlu

Deney: Karıştırmak istediğiniz renkleri seçin. İki bardağa su koyup, gıda boyası ekleyin. Bu bardakların ortasına, aynı boyda boş bir bardak koyun. Bir kâğıt havluyu ikiye bölün, katlayarak, fotoğraflardaki gibi bardaklara yerleştirin. Böylece havlunun bir ucu renkli suyla dolu bardakta, diğer ucu boş bardakta olacaktır. Bir süre sonra iki taraftaki renkli su, kağıt havlu üzerinden ortadaki boş bardakta birleşerek yeni bir renge dönüşecektir.

Kaynaklar:
http://brightside.me/article/eight-awesome-scientific-experiments-for-kids-85405/

http://www.coffeecupsandcrayons.com/walking-water-science-experiment-kids/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here