TRENDLER

Down Sendromlu Oyuncu ve Dansçı Fahri Doktora Unvanı Aldı

Görüntülenme 521

0
Down Sendromlu Oyuncu ve Dansçı Fahri Doktora Unvanı Aldı

Oyuncu ve dansçı Sarah Gordy, İngiltere’de bir üniversiteden fahri doktora unvanı alan ilk down sendromlu oldu. Çeşitli TV dizilerinde (Call the Midwife ve Upstairs Downstairs), film ve tiyatro oyunlarında üst düzey roller oynayan Gordy, sanata ve engelli insanlara yaptığı katkılardan dolayı tarihe geçen bir kadın olmayı başardı.

Nottingham Üniversitesi’nde yeni mezunlara bir konuşma yapan Gordy’nin söylediklerine kulak verelim:

“Benimki beklenmedik bir yolculuk. Çocukken insanlar yürüyemeyeceğimden endişe ediyorlardı. Belki konuşamayacaktım. Pek çok insan, genellikle iyi niyetli insanlar, çok kısıtlı bir hayatım olacağını düşünüyorladı.”

“Şimdi sadece konuşmakla kalmıyorum, oyunculuk da yapıyorum. Yetenekli yazarların senaryolarını ezberliyorum. Televizyona, sahneye ve radyoya çıkıyorum. Sadece konuşmakla kalmıyorum, öğrenme güçlüğü yaşayanlara yönelik bir derneğin de sözcüsüyüm ve Dünya Down Sendromlular Gününde Birleşmiş Milletler’de konuştum. Sadece yürümekle kalmıyorum, dans da ediyorum. Üstelik dans ederek Avrupa turnesine çıktım.”

“Eğer insanların söylediği her şeye inansaydım, bunların hiçbirini yapamazdım. Bugün burada, bu sahnede durmuyor olurdum. Size dönüp “Başardık” diyemezdim. İnsanların sizden şüphe duyduğu zamanlar olur hayatınızda. Ya da kendinizden şüphe duyduğunuz zamanlar. Şüpheye kulak asmayın. Etiketlere kulak asmayın. Kendinize inanın. Potansiyelinizi kimse bilemez. Geleceği kimse bilemez. Onu yaratmak bizim işimiz. Neler yapabileceğimizi göstermek bizim işimiz.” 

Kaynak: https://uk.news.yahoo.com/sarah-gordy-becomes-first-person-downs-syndrome-get-honorary-doctorate-095042085.html

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!