TRENDLER

Dünyadaki En Havalı 16 Çocuk Parkı

Görüntülenme 10384

0
Dünyadaki En Havalı 16 Çocuk Parkı

Dürüst olmak gerekirse modern oyun alanları, biraz sıkıcı. Parlak renkli, güvenlik mühendisliği ürünü kurabiye kalıbı plastiğinden prefabrik olarak üretilmiş spor salonu “cangılı”, kırıldı kırılacak tahterevallilerin, sıcak yaz günlerinde yanan kaygan metal kaydırakların ve süper hızlı atlıkarıncanın heyecan verici eğlencesinin yerine geçemez.

Ve bu çocuklar için korkunç. Bilim insanları, oyunun sağlıklı beyin ve beden gelişimi için vazgeçilmez bir parça olduğunu söylüyor. 2011’de Norveçli bir çift psikoloğun yaptığı araştırmada, oyun esnasında risk almak (ve onların üstesinden gelmek) çocuk gelişiminin önemli bir parçası ve çocukları risk almaktan korumak anksiyete gelişmesine yol açabiliyor. Bu nedenle, çocukların yükseğe tırmanabildiği, hızla dönebildiği ve potansiyel olarak kendilerini incitebileceği çocuk parkları sadece daha fazla eğlenceli değil –onlar, çocukluk gelişimi için de daha iyi.

Çok çeşitli çocuk parkı aktiviteleri ayrıca çocukları hareketli kılmak, motor becerilerini geliştirmek ve çocukluk çağı obezitesiyle mücadele etmek için de önemli. Danimarka’da okul çağındaki çocuklara yönelik bir araştırmada, beton oyun alanlarının çocukları diğer çocuk parkları türlerine göre daha az harekete yönelttiği gösteriliyor. Taşla döşenmiş ve üzerinde herhangi spesifik bir oyunun – örneğin basketbol – çizilmediği alanlardaki çocuklar, çimenlikte hareket eden ve oyun oynayan çocuklardan daha hareketsiz kalmaya meyilli.

Neyse ki, birçok çocuk parkı, eğlenceyi ceza davalarından korunmakla uğraşırken dünya üzerinde hala dolu dolu çocukluk coşkusunun yaşanmasını mümkün kılan birkaç yer var. İşte size yerkürenin çeşitli yerlerinden en havalı çocuk parkları.

1. NEPTUNE PARK

9 metreyi aşan boyuyla (iki katlı birçok evden daha yüksek) bu tırmanma piramidi, Amerika, Utah Saratoga Springs’te 2012’de açıldı. Piramit metalden yapılmış ve içerideki halat örgü, çocukların 180 cm’den daha fazla düşmesini önlüyor. Tasarımcıları onun, batı yarımküredeki en geniş oyun piramidi olduğunu söylüyor.

2. SWAROVSKI KRİSTAL DÜNYALAR

swarovski kristal dünya

Çocuklar belki de Avusturyalı kristal şirketi Swarovski’nin tarihiyle ilgilenmeyebilir fakat şirket müzesi onca yolu gitmeye değer bir oyun parkı sunuyor. Dört katlı oyun kulesinde bir trambolin, ip salıncaklar, yaklaşık 14 metrelik tırmanma ağı ve kaydıraklar bulunuyor.

3. MACQUARIE GÖLÜ OYUN PARKI

lakem

Avustralya’daki bu çocuk parkı, görme engelli ve tekerlekli sandalyeli olanlar da dahil bütün çocuklar için tasarlandı. 12 metre yüksekliğinde bir tırmanma kulesi, 9 metrelik spiral kaydırağı, bir zipline’ı (Zipline, yüksek bir noktadan, alçak bir noktaya çekilmiş çelik halat vasıtası ile koşum, tırmanma kemeri, paraşüt yeleği giyerek kendi ağırlığınızla kayma aktivitesi), tekerlekli sandalyeyle uyumlu salıncakları ve oyun botu, müzikal enstrümanları ve daha fazlası var.

4. HAYAL GÜCÜ OYUN PARKI

imagination playground

New York’ta ünlü mimar David Rockwell tarafından yapılan bu oyun parkında çocuklar kendi eğlencelerini yaratıyor. Bu minimalist park çocukların kum, su ve blok setlerinden biraz daha fazlasıyla oynamasını sağlamak için tasarlandı. Çocuklar yığın yapabilir, onları bağlayabilir, soyut şekiller verilmiş mavi blokları yeni oyun araçlarına dönüştürebilir.

5. NAGAZAKİ OKULU

nagasaki

Japonya’nın Nagazaki kentindeki çok katlı bu okul, teneffüs için yeni bir yol sağlıyor. Hibinosekkei’nin mimarları tarafından tasarlanan bu okulun çatısında bulunan oyun alanında, çocukları aşağıya ulaştıran bir tırmanma ağı bulunuyor. İçeride aşağıya doğru kayabildiğiniz bir itfaiyeci direği bile var. (Bu anaokulu ile ilgili daha önce Eğitimpedia’da yayınlanan yazıyı buradan okuyabilirsiniz.)

6. HARRY THOMAS SR. OYUN PARKI

harrythomasplayground

Amerika, Washington D.C.’deki bu matematik temalı oyun parkı, tasarım ilhamını Fibonacci diziminden –her sayının kendinden öncekiyle toplanmasıyla elde edilen sayısal düzen –alıyor. Yolların kavisleri ve oyun ekipmanları da Fibonacci spiralleri gibi şekillendirilmiş.

7. ORMANLIK ALANDA KEŞİF PARKI

shelbyfarms

Geleceğin oyun alanlarını yaratmak adına, Amerika, Memphis’te, ağaçların arasında çocukların kayma, tırmanma, koşma, itişip kakışma, sallanma, inşa etme, bulma ve keşfetme fırsatlarını aramak zorunda kalacağı bir park inşa edildi. Tasarımcılar, yöredeki çocukların nasıl oynamak istediklerini anlattıkları verilere göre çalıştı. Bu sonuçlara göre oyun alanı kaydırağı, ağaç evi, tırmanma ağları ve daha fazlası olan ve hepsi sarmaşıklarla çevrili bir yürüme yolunda birleşen farklı “oyun yuvalarına” ayrıldı.

8. THE LAND

1930’larda Danimarkalı mimar Carl Theodor Sorensen tarafından önerilen “çöp” oyun alanlarından ilham alan bu Galli oyun alanı, tamamen eski eşyalarla, hırdıvatla dolu. Çocuklar genellikle yetişkin gözetimiyle engellenmeden çekiçlerle oynuyor, ağaçlara tırmanıyor, sığınaklar yapıyor ve ateş yakıyor. Bu “macera oyun parkı” fikri çocuklara risk alarak öğrenme ve arkadaşlarıyla işbirliği yapma -yetişkinlerin izlerken çırpındığı alçak bir kaydırakta kayarak oynamanın asla sağlamayacağı- yollarını bulmalarına izin veriyor. Yukarıdaki tanıtım videosu bu oyun alanı hakkındaki belgesel filmden görüntüleri içeriyor.

9. NEW YORK HALL OF SCIENCE (BİLİM MÜZESİ)

New York Hall of Science’daki (Bilim Müzesi) Bilim Parkı, ülkedeki en geniş bilim parkı. Yaklaşık 20 bin metrekarelik açık oyun alanı çocukların hareketi, dengeyi ve basit makinelerini keşfetmelerine sağlayacak şekilde tasarlanmış. Çocuklar su oyunları da oynayabiliyor. Dev bir örümcek ağına yakalanabiliyor, kocaman bir tahteravalliye binebiliyor ve elbette tüm bunların arkasındaki fizik kurallarını öğreniyor.

10. WALLHOLLA

wallholla

Çok sayıdaki öğrencinin okulda küçük bir alanda bir arada bulunabilmesi için Hollanda Purmerend’de tasarlanan Wallholla, gökdelenle eşdeğer bir park. Parkta birçok aktivite tek bir alana yayılıyor. Uzun ince platformlar, 30 kadar çocuğun, içeride, dışarıda ya da çevrede aynı anda tırmanmasına olanak veren tel örgü kafeslerin arasında ilerliyor.

11. TAKINO SUZURAN ULUSAL OYUN PARKI

crochet

1990’ların ortalarından bu yana Japon sanatçı Toshiko Horiuchi MacAdam, tığla ördüğü sanat eserlerini heykelsi oyun alanlarına dönüştürmeye başladı. Bu Hokkaido’daki Takino Suzuran Ulusal Parkı’nda bulunan oyun alanı da 2000’de açıldı. Gökkuşağı ağının örülmesi üç yıl sürdü.

12. ÇOCUKLARIN TREN İSTASYONU

train_1

Danimarka Demiryolu Müzesi’nde, çocuk parkı tasarımcıları Monstrum tarafından yaratılan bu kapalı oyun alanı, Odense kasabasında 1960’larda bulunan yerel bir tren istasyonundan esinlenenerek yapılmış. Lokomotif temalı oyun alanı, bir bilet satış ofisine, kontrol kulesine, yolcuları taşıyan bir vagona, keşfedilebilir bir motor kompartımanına ve daha fazlasına sahip.

13. KARINCA TEPESİ OYUN ALANI

antplayground

Monstrum aynı zamanda Danimarka’daki eski bir avlanma plantasyonu olan Klehund Dryehave’deki muhteşem orman oyun alanından da sorumlu. Burada yaklaşık 2.5 metre yüksekliğinde karınca şekilli bir kaydırak, tırmanılacak bir karınca tepesi ve içinde dolaşabileceğiniz yaklaşık 20 metre yüksekliğinde bir gözlem kulesi var.

14. AŞAĞIYA ZIPLA

bounceworld

Kuzey Galler’deki bu Zip Dünyası’nda (zip, yukarıdan aşağıya doğru kayma şeklindeki bir açık hava aktivitesi), Viktorya döneminden kalan bir barut madeni, yürüyüş yolları ve kaydıraklarla bağlantılı hale getirilmiş dev trambolinlerin ve ağlarının bulunduğu bir yeraltı oyun alanı haline getirilmiş. Mağara gibi yer altında bulunan bu oyun alanı farklı seviyelere sahip. En yüksek odanın yerden yüksekliği 30 metre kadar. Burası 3 yaşından 6 yaşına kadar olan çocuklar için tasarlanan bir deneyim sunuyor.

15. ŞEHİR MÜZESİ

citymuseum

St. Louis Şehir Müzesi büyük bir oyun alanı. İçeride büyük bir ağaç ev ve binanın bodrumuna kaymak için kullanabileceğiniz 10 katlı spiral kaydırak var. Dışarıda 10 metre boyunda dönmedolap, içinde emekleyebileceğiniz çeşitli uçaklar, bir halat salıncak ve daha fazlası bulunuyor.

16. SHAW PARK’IN YEŞİL KALBİ

tgo

Oyun alanları sadece çocuklar için olmak zorunda değil. İngiltere’de bulunan Yeşil Kalp, yetişkin oyun alanı. Sabit bisikletler, step kutuları, kros eğitmenleri ve daha fazlası. Bu yetişkinlere göre tasarlanmış alanda insan gücünü kullanılıyor. Park geceleri, cimnastik ekipmanlarının kullanılmasıyla ortaya çıkan enerjiyi kullanarak parlıyor.

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/64488/16-coolest-playgrounds-world

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!