TRENDLER

Dünyanın Dört Bir Yanından Çarpıcı Fotoğraflarla Okulların Son Hali

Görüntülenme 8960

0
Dünyanın Dört Bir Yanından Çarpıcı Fotoğraflarla Okulların Son Hali

Geçtiğimiz bahar hepimizin en büyük umudu, koronavirüs salgını nedeniyle dünya çapında okulların kapatılmasının çok uzun sürmeyeceği ve 2020 sonbaharında sınıfların geçmişte olduğu gibi yine çocuklarla dolacağıydı.

Ancak böyle olmadı maalesef. Neredeyse hiçbir yerde hayat normale yani Covid-19 öncesine dönmedi. Salgın ısrarla devam etti ve bu nedenle dünyanın dört bir yanında öğrenciler şimdiye dek hiç deneyimlemedikleri yollarla eğitim hayatlarına devam etti: Evlerinde, açık havada, sınıflarda maskelerini takarak ya da maskesiz, birbirlerinden uzak oturarak ve bazen de pleksiglas bariyerlerin ardında. Bazı çocuklar haftada birkaç saat veya birkaç gün okula giderken, bazıları zamanlarını evde eğitim alarak geçiriyor. Bazıları hiç okula gitmezken bazıları haftada beş gün gidiyor. Bazı öğretmenler ise Covid-19 vaka sayılarının yüksek olması nedeniyle okul binalarına geri dönmelerine izin verilmeyen öğrencilere boş sınıflardan online dersler veriyor.

Öğrenme kaybı korkusu hayli yüksek. Dünyanın en yoksul ülkelerindeki milyonlarca çocuk, pandemi başladığından beri okula geri dönemedi ve bir daha dönmeleri de beklenmiyor. Özellikle de kızların. En çok, yoksul ve özel gereksinimli çocuklar için endişe etsek de, eğitimin kesintiye uğraması aylar geçtikçe hiç şüphesiz her çocuğu etkileyecektir.

2020 yılının Ekim ayında dünyanın dört bir yanındaki okullardan çekilmiş fotoğraflar pandemi döneminde eğitimin neye benzediğini gözler önüne seriyor.

 

FİLİPİNLER

12.Ekim.2020 - Öğretmenlerin Manila'nın güneyindeki Taguig şehrindeki bir yardım hattı programı aracılığıyla yardıma ihtiyacı olan öğrencilere çevrimiçi eğitimler verdiği bir tesisin görüntüsü. Filipinler, Covid-19 aşısı bulunana kadar okulları kapatacağını ve koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için bir uzaktan eğitim modelini uygulayacağını ilan etti. (Francis R Malasig/EPA-EFE/REX/Shutterstock)

 

HİNDİSTAN

15.Ekim.2020 - Devlet okulundaki bir sınıfta maskeleri ile ders yapan öğrenciler. Hükümet yetkilileri Gruguram’daki 9-12. sınıfların isteğe bağlı olarak açılabileceğini söyledikten sonra. (Anushree Fadnavis/Reuters)

 

ALMANYA

Bonn kentindeki Freiherr-vom-Stein ortaokulunun sınıf pencereleri, Covid-19'un yayılmasına engel olmak adına odayı havalandırmak için açık tutuluyor. (Wolfgang Rattay/Reuters)

 

ABD

21.Ekim.2020 – Devlet okulu öğrencileri New York'ta sanat ve bilim derslerine katılıyor. 400 öğrenci, okul sonrası programlara açık havada katılabilecek. (Frank Franklin II/AP)

Stark İlkokul'unda ana sınıfı öğrencileri sınıftan çıkmaya hazılanırken sosyal mesafeyi koruyor. (John Moore/Getty Images)

 

CEZAYİR

Başkentte derslerin yeniden başlamasının ardından okulun ilk gününde öğrenciler sınıfta yüz maskelerini takarak oturuyorlar. (Ryad Kramdi / AFP / Getty Images)

 

RUSYA

Bir öğretmen Moskova'daki boş bir sınıfta 10. sınıf öğrencilerine online ders veriyor. Artan Covid-19 vakaları sonrası Moskova’da yaşlı insanlara ev karantinası önerilirken, işverenlere personelin yüzde 30'unu uzaktan çalıştırma zorunluluğu getirildi. (Pavel Golovkin/AP)
 

20.Ekim.2020 - Moskova’daki bir sınıfta öğretmen dördüncü sınıf öğrencileri ile konuşurken maske takıyor. (Pavel Golovkin/AP)

ETİYOPYA

Addis Ababa’da maske takan bir öğretmen, yedi aylık bir kapanmanın ardından okulların yeniden açıldığı Pazartesi günü, sınıfta sosyal mesafeye dikkat ederek oturan öğrencilere ders veriyor. (Amanuel Sileshi/AFP/Getty Images)

 

ARJANTİN

Lise son sınıf öğrencileri, Covid-19 nedeniyle ilan edilen karantina sırasında Buenos Aires'teki okullarının bahçesindeki bir derse katılıyor. Hükümet, şehirdeki lise son sınıf öğrencilerinin, sıkı bir sağlık protokolü kapsamında ve okulların sadece açık alanlarında yüz yüze derslere katılmalarına izin verdi. (Juan Mabromata/AFP/Getty Images)

 

BREZİLYA

Brezilya, Sao Paulo'daki Santa Maria okulunda masalarda koruyucu siperler ve güvenli mesafe bulunan bir sınıfın görüntüsü. (Miguel Schincariol/Getty Images)

 

TUNUS

Bir sağlık çalışanı, Tunus'ta Covid-19'un yayılmasını önlemek için bir sınıfı dezenfekte ediyor. (Mohamed Messara/EPA-EFE/REX/Shutterstock)

 

ÜRDÜN

Ürdün'ün Amman kentindeki Birleşmiş Milletler Yardım ve Çalışma Örgütü’ne ait Nuzha İlköğretim Kız Okulu'na giden çocuklar. (Andre Pain/EPA-EFE/REX/Shutterstock)

 

TÜRKİYE

Yüz maskesi takan öğrenciler, Ankara Atatürk Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi'nde bir sınıfta bilgisayar dersleri alıyor. (Adem Altan/AFP/Getty Images)

 

İSPANYA

Madrid’de bir öğretmen, bir anaokulunda çocukların ateşini ölçen ve bunu ekranda gösteren bir robot hakkında bilgi veriyor. İspanya, Avrupa'da 1 milyondan fazla teyit edilmiş Covid-19 vakasına sahip ilk ülkeydi. 47 milyon insan, koronavirüsün yeniden yayılmasını kontrol altına almak için mücadele ediyor. (Paul White/AP)

 

BELÇİKA

Bir öğretmen, Izel'deki bir ortaokulda boş bir sınıfta online ders veriyor. Belçika'da devam eden koronavirüs salgını nedeniyle ortaokullar 15 gün süreyle kapatıldı. (Julien Warnand/EPA-EFE/REX/Shutterstock)

 

İTALYA

Roma'daki bir okulda öğrenciler sınıfta birbirlerinden uzak otururken bir öğretmen yüz maskesi takıyor. (Cecilia Fabiano/AP)

İtalya'nın Brescia kentindeki bir öğretmen, Abba-Ballini lisesinin boş bir sınıfının içinden online bir ders veriyor. (Filippo Venezia/EPA-EFE/REX/Shutterstock)

 

MACARİSTAN

Bir asker Macaristan'ın Szolnok kentindeki bir ilkokuldaki bir sınıfı dezenfekte ediyor. (Janos Meszaros/AP)

 

KUZEY MAKEDONYA

Birinci sınıflar, Üsküp'teki ilkokulun bahçesinde ilk derslerine giriyorlar. Kuzey Makedonya hükümeti, kapatılan okulların aşamalı olarak yeniden açılması sürecinde önce ilkokul öğrencileri için okulları açtı. Yalnızca birinci, ikinci ve üçüncü sınıflar, sınıfta 20'den fazla öğrenci olmaması kaydıyla üç vardiyalı olarak yüz yüze derslere katılıyor. (Georgi Licovski/EPA-EFE/REX/Shutterstock)

 

Kaynak: https://www.washingtonpost.com/education/2020/10/29/what-school-looks-like-now-striking-pictures-around-world/?fbclid=IwAR188o-Vm5Zqd_OC0CdUw53bqHoI1UnQIE2t_vdKWbU-VnflywjwUJKOOzE

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!