TRENDLER

Dünyanın En Eğlenceli Kütüphaneleri

Görüntülenme 3846

0
Dünyanın En Eğlenceli Kütüphaneleri

1. Panorama House Ev Kütüphanesi – Güney Kore

Burası çok fonksiyonlu bir ev kütüphanesi. Ahşap bir kaydırağın (evdeki yetişkinler tarafından da kullanılan!) etrafı, merdiven basamağı şeklindeki kitaplıklarla çevrilmiş. Kütüphanenin her parçası iki işlevli olacak şekilde inşa edilmiş. Böylece kütüphane evin kalbi haline getirilmiş. Aile, kütüphaneyi aynı zamanda film izlemek için oturma alanı, bir çalışma masası ve okuma alanı olarak kullanıyor.

slide1

slide2

2. Seattle Merkez Kütüphanesi – Amerika Birleşik Devletleri

Seattle Merkez Kütüphanesi birinci katta ziyaretçilerini karşılarken, üst katı çocuklara ayırmış. Bu geniş kütüphanenin renkli çocuk bölümü, aynı zamanda her yaştan çocuk için de devasa bir okuma oyun alanı olarak düşünülmüş. Çocukların kitapları keşfetmesi için daha iyi bir ortam düşünülemezdi herhalde!

seattle1

seattle2

3. Metropol Alışveriş Merkezi – Danimarka

Burası bir alışveriş merkezi, ancak kütüphanesi tüketim çılgınlığından tamamen uzak bir oyun vahası adeta. Kütüphane, eğlence ve sürprizlerle dolu. Elektrikli yeşil bir “okuma ağacı”, kitaplarla dolu bir balık göleti, fasulye çuvalından bir okuma alanı, bir “şair merdiven” (sesli şiir okuyan dev bir ağız), insanı cezbeden “okuma hücreleri” ve eğlencesever okuyucuları için kütüphaneyi cennete çeviren harika bir raf sistemi.

orange1

orange2

4. Magdeburg Halk Kütüphanesi – Almanya

“Açık havada okumak benim olayım” diyorsanız, o zaman burada eşsiz bir kütüphane deneyimi yaşayabilirsiniz. Burası terk edilmiş sanayi tesisleri ile dolu bir kent alanı olsa da, bölge sakinleri ve tasarımcılar tarafından alanın bir bölümü düzenlenerek kitaplarla doldurmuş. Kütüphanede armağan ekonomisi işliyor: Bir kitap al, geri getir ya da onun yerine başka bir kitap getir. Kütüphane okuma çemberlerine ve yerel sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor.

lesezeichen, magdeburg

openair21

5. Safe Haven Yetimhanesi – Tayland

Tayland’daki Safe Haven yetimhanesinin, çocukların eğitimini desteklemek, topluluk oluşturmak ve internet ile çocukların dünyayla bağlanmasını sağlamak için bir kütüphaneye ihtiyacı vardı. Bu açık ve havadar kütüphane, oyunu teşvik ederken çocukların kısa bir mola verip iyi bir kitabın içine dalmalarını sağlıyor.

Bibliotek, Safe Haven Orphanage, Ban Tha Song Yang, Thailand

Bibliotek, Safe Haven Orphanage, Ban Tha Song Yang, Thailand

6. Soneva Kiri Oteli – Tayland

Burası ekolojik bir otelin permakültür ve yerel tarih ağırlıklı kitapların bulunduğu kütüphanesi. Çocuklara ait bölümünde eğlenceli bir kafes bulunuyor.

eco1

eco2

 

7. Heilbronn Gezici Kütüphanesi – Almanya

Bu gezici kütüphanenin “macera alanı”, ilginç raflar, renkli okuma matları ve rahat oturma alanlarından oluşuyor.

 

robi

robi2

8. Utah Springville Kütüphanesi – Amerika Birleşik Devletleri

Bu devasa kubbeli ve renkli kütüphane, kitap molalarında gözlerinizi dinlendirmenizi sağlayan hayal gibi bir ortam sunuyor.

utah

9. Austin’de Bir Ev Kütüphanesi – Amerika Birleşik Devletleti

Evet doğru görüyorsunuz, bu kütüphanede tavandan sarkan bir çeşit sandalye var. Hem de uzaktan kumandalı! Ev sahipleri burayı en tepelerdeki raflardaki kitaplara ulaşmak için kullanıyor. Umarız biraz takılıp kitap okumak için de kullanıyorlardır!

swing1

10. Robin Hood Vakfı Kütüphanesi – Amerika Birleşik Devletleri

New York’taki bu kütüphaneyi en çok okul öğrencileri kullanmayı seviyor. Kütüphanenin yere kadar uzanan perdeleri ve rahat koltukları var.

queens

queens2

11. Tokyo Musashino Sanat Üniversitesi Kütüphanesi – Japonya

Bu geniş kütüphane tam bir raf cenneti. Bilinçli olarak boş bırakılmış kitap rafları, kütüphanenin büyümesi ve gelişmesi için yeterince yer var hissi veriyor.

oversize2

oversize3

12. Londra Regent’s Park – İngiltere

Bir ağaç ev ve bir kütüphaneden daha iyi bir ikili olabilir mi? Bu geçici yapı, hem çocuklar hem de yetişkinler için düşünülmüş bir kütüphane olmanın yanı sıra insanın doğayı keşfetmesi üzerine inşa edilmiş bir sanat eseri aynı zamanda.

lib11

lib21

13. Grinnell Koleji Burling Kütüphanesi – Amerika Birleşik Devletleri

Grinnell Koleji öğrencileri bu kütüphaneye “orman jimnastiği” adını vermiş. Onlara göre burası yetişkinler için tasarlanmış bir oyun alanı aynı zamanda.

burling

14. Pekin Poplar Kütüphanesi – Çin

Pekin’deki bu kütüphane aynı zamanda bir kitapçı. Her ne kadar çocuk odaklı bir mekan olsa da, yetişkinler de bu yaratıcı tasarımın tadını çıkarabilir. Kütüphanedeki gökkuşağı renkleri çocuklara küçücük okuma odalarında da eşlik ediyor. Bir çocuğun en sevdiği kitapla zaman geçirmesi için harika bir yer!

color

color2

15. Halk Kütüphanesi – Hollanda

Bu eğlenceli kütüphanedeki ahşap oturma ve çalışma alanlarının her biri ayrı bir sanat eseri.

culture

culture2

 

 

Kaynak: http://flavorwire.com/386005/the-most-playful-libraries-in-the-world

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!