TRENDLER

Dünyanın En İyi Öğretmenleri Neden Öğretmenlik Yaptığını Anlatıyor

Görüntülenme 866

0
Dünyanın En İyi Öğretmenleri Neden Öğretmenlik Yaptığını Anlatıyor

Dünyada ne kadar çok öğretmen varsa, öğretmenlik yapmak için de o kadar çok sebep bulunuyor. Bazıları için öğretmenlik, ömür boyu sürecek bir meslek aşkıyken, bazıları tesadüfen (ve genellikle şaşkınlıkla) bu işi iyi yaptıklarını keşfediyor ve kendilerini öğretmen olarak buluyor.

Dönüştürücü bir güce sahip olan eğitimin bir parçası olmak harika bir şeydir, ama aynı zamanda genç zihinlerle paylaşılan gündelik anların ödülü de paha biçilmez olur. Pek çok öğretmen için bu mesleğin çekiciliği birçok farklı şeyin karışımından oluşur.

“Hayatları değiştirebilirsiniz”

Filistinli öğretmen Hanan Al Hroub, eğitimin Nobel’i olarak anılan ve 1 milyon dolar ile bu alanda şimdiye dek verilen en büyük ödül olma özelliğini taşıyan Global Öğretmen Ödülü’nü 2016 yılında kazandı. Al Hroub, sürekli olarak şiddet eylemlerine maruz kaldığı Filistin mülteci kamplarında büyüdü. Kendi çocukları, okul yolunda şahit oldukları bir vurulma olayı yüzünden derin bir travma yaşayınca Al Hroub ilkokul öğretmenliği yapmaya başladı. Öğretmenlik, benzer şekillerde etkilenmiş başka çocuklara da yardım etmesini sağladı. Al Hroub’un sorunlar yaşayan bir öğrencisinin annesi, pek çok ailenin bu muhteşem öğretmen hakkındaki duygusunu dile getiriyor: “Bayan Hannan oğlumun hayatını kurtardı.”

Hannan Al Hroub içinde yaşadığı çalkantılı bölgeyi dönüştürmenin tek yolunun şiddetsizlikten geçtiğine inanıyor. “Çocuklarımıza elimizdeki tek silahın bilgi ve eğitim olduğunu öğretmeliyiz.” Çevresindeki herkesi, değişimi getirmenin tek yolunun bilgi olduğuna ikna etmeye çalışan Al Hroub, “Sadece barış istiyoruz; çocuklarımızın huzur ve barış içinde çocukluklarının tadını çıkarmalarını istiyoruz.”

“Öğretmenlik dünyanın en tatminkâr işi”

Global Öğretmen Ödülü’nün ilk sahibi Nancie Atwell, mesleğini anlatmak için tüm dünyayı dolaşan bir öğretmen. 1976 yılından bu yana öğretmenlikle ilgili dokuz kitap yazan Atwell şöyle diyor: “Sınıfta çocuklarla yaşadığım deneyimler sayesinde her gün işe yaradığımı hissediyorum. Genç insanlarla çalışmaktan keyif duyan herkesi bu mesleği seçmeye davet ediyorum.”

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!