TRENDLER

Dünyanın En Zeki Çocukları Çinli mi?

Görüntülenme 1916

0
Dünyanın En Zeki Çocukları Çinli mi?

Ya da daha genel bir soru soralım: Eğitime ayırdıkları bütçe ne olursa olsun, Uzakdoğu Asya ülkelerini PISA sıralamasında bu kadar yukarılara taşıyan etken nedir? Ya da ayrılan yüksek bütçelere rağmen –istisnalar dışında- neden Avrupa geneli ve Amerika yerinde sayıyor, hatta geriliyor?

Küreselleşen ve farklılıkların hızla azaldığı bir dünyada genellemeler yapmak doğru değil elbette. Yine de bu soruya Çin özelinde cevap vererek kafanızda birkaç soru işareti uyandırabiliriz. Çin’in eğitime yaklaşımı özel/yetenekli/zeki öğrencileri seçip gelişmelerinin önünü açmaktan çok tüm öğrencilerin başarılı olmasını sağlamak yönünde. Çünkü eğitim Çin’in ekonomik büyüme modelinin temel parçası.

“Tüm Çin genelinde okullar o civarın en göze batan binaları, oysa batıdakiler her geçen gün biraz daha alışveriş merkezine benziyor” diyor PISA’dan Andreas Schleicher.

En iyi öğretmenler; en havalı ve zor okullar… Çin hükümeti eğitimi uyguladığı ekonomik programın temellerinden biri olarak görüyor ve bu nedenle okulllara büyük bir otonomi sağlanmış. Öğretmenler de büyük inisiyatif sahibi. Öyle ki bir öğretmen her öğrencisini ayrıntısıyla takip ediyor, gerekirse ailelere de çalışma programları verebiliyor, hatta günün herhangi bir saatinde aileyi arayarak ya da ziyaret ederek verdiği programın takip edilip edilmediğini kontrol edebiliyor. Çinli öğretmenlerin en büyük ideali herkesin aynı derecede başarılı olmasını sağlamak.

Peki başarmışlar mı? PISA sonuçlarına göre evet.

-En başarılar ve başarısızlar arasındaki fark azalmış durumda. Tüm dallarda asgari limit sayılan 2. geviyeyi geçemeyen öğrenci sayısı ortalama %5, iyi ve üstü sayılan 5. seviyeyi aşan öğrenci oranı da %50 civarında.

-En fakirler ve en zenginler arasında başarı-başarısızlık oranında bir farklılık yok. Yoksul ya da dezavantajlı bölgelerde alınan sonuçlar da daha nezih bölgelerden farklı değil.

PISA 2015’te Çin özerk bölgeler yerine, tüm ülke olarak katılacak. Ama o zaman bile sonuçların çok farklı olmayacağı şimdiden söyleniyor.

“Çin eğitim sistemi” gerçekten dünyanın en iyi eğitim sistemi mi sorusu bir yana, ortada altı çizilmesi gereken bir gerçek var. Demek ki fırsat eşitliği ve cansiperane öğretmen desteği pek çok şeyi eşitleyebiliyor.

Çinli gençlerin bu kadar başarılı olmasının başka bir sebebi daha var: Motivasyon. Eğitim hayatta “bir şey” olmanın, toplumsal anlamda öne çıkmanın tek yolu. “Tek ve biricik” çocuklarını fedakarca büyüten ailelerini kurtarmanın, büyük ekonomik atılımın hızla değiştirdiği ülkesinde “yükselen bir mevki” edinmenin altın anahtarı.

Daha önce PISA’nın öncelikli değerlendirme kriterinin ülkeler bazında 15 yaşındaki gençlerin “dünya piyasasında rekabet etme güçleri” olduğunu söylemiştik. Bu anlamda Çinli gençlerin motivasyonunun PISA’nın değerlendirme kriterleri ile tam  bir uyum içinde olduğunu söyleyebiliriz. Çinli gençler “dünya piyasasında rekabet edebilir güçte” olmak üzere çalışıyorlar, eğitim sisteminin –sizin de tahmin edebileceğiniz- olumsuz, zorlu yanlarını tolere edip kendi başarılarına odaklanıyorlar.

PEKİ YA MUTLULUK?

Ekonomi odaklı değerlendirme sistemi eleştirile dursun, PISA hala eğitim alanında yapılan en kapsamlı çalışmalardan biri ve bize yorumlamamız ve üzerinde düşünmemiz için pek çok veri sunuyor. İşte PISA 2012’nin en şaşırtıcı verilerinden biri: Öğrenciler okulda ne kadar mutlu?

Tek nefeste en şaşırtıcı verilerden birini sizinle paylaşalım. Üç ana dal ortalamasında PISA’nın en kötüsü Endonezya, öğrencilerin okulda en mutlu olduğu ülke ve en iyilerden Güney Kore en mutsuz öğrencilerin ülkesi. Almanya, Amerika, İtalya gibi ülkeler OECD ortalamasının çok altında sıralamanın sonlarında yer alıyorlar. Çok şaşırtıcı verilerden bir tanesi de eğitim efsanesi Finlandiya’nın sondan altıncı olması, ki nedenini biz de çok merak ettik.

Peki diğer Uzakdoğu ülkelerinde durum nedir? Tüm zorlu ve rekabetçi yapısına rağmen yukarıda sözünü ettiğimiz “motivasyon” nedeniyle Çin özerk bölgeleri listenin orta- orta üst sıralarına dağılmış. Uluslararası bir rebaket ortamı olan, yine ekonominin çok kültürlü bir  eğitim sistemiyle özdeşleştiği Singapur, uzakdoğunun en mutlu öğrencilerinin ülkesi. Geçtiğimiz on yılda, şimdi Güney Kore’de yaşanmakta olduğu gibi, “artık başaramayacağım” notlu öğrenci intiharlarına sahne olan Japonya; öğrencilerin okula dair algısını değiştirmek amaçlı programları ve müfredatı 21. yüzyıl gençliğinin ihtiyaçlarına göre düzenleme çalışmalarıyla öğrencisini “mutlu” etmiş gözüküyor.

Eğitimin ekonomik ve toplumsal eşitlenmenin tek aracı olmadığı,  iyi bir eğitimin toplumsal hayatta beklenmedik sıçramalar yaratmadığı refah ülkelerinde yaşayan öğrencilerin Çinli öğrencilerin motivasyonunu paylaşmayacağı çok açık.  Nitekim; birbirine çok yakın coğrafyadaki  Çin, Güney Kore, Japonya gibi üç ülkeyi, gelişmekte olan, artık gelişmiş ülkeler ligine  sıçramış, çok gelişmiş ama ekonomik durgunlukla baş etmeye çalışan ülkeler olarak kıyaslarsak öğrenci/eğitim politikası yaklaşımlarındaki farklılık da anlamlı olmaya başlıyor.

Eğitime yapılan onca yatırıma rağmen PISA’dan ancak “daha iyi olabilirdi” uyarısı alan pek çok Batı ülkesinin yaşadığı sıkıntılardan biri de bu motivasyon eksikliği olsa gerek. Öğrencileri belirli anadallardaki yetenek ve becerilerine göre sınavlara tabii tutan ve en iyileri en yüksek eğitimle buluşturmayı hedefleyen sistemlerin, seçmediği kitleleri okula küstürdüğü de unutulmaması gereken başka bir konu.

Artık eğitim denince üzerinde çalışılması gereken başka değişkenler de var.  Öğrencinin okulda ne kadar mutlu olduğu, kendi öğrenim sürecinin onu ne kadar tatmin ettiği gibi… Mümkünse okulları  alışveriş merkezine benzetmeden tabii…

Bu arada Türkiye’yi merak ettiniz değil mi? Türkiye, sıralamanın tam ortasında 33. sırada yer alıyor. Türk filmlerindeki gibi çocuklarımızın vasat ama mutlu öğrenciler olduğunu hayal etmek istemiş olsak bile burnumuzun dibindeki gerçeği görmek için istatistiklere bile ihtiyacımız yok, çevrenize bakın yeter: Sizce mutlular mı?

Handan Saatçıoğlu

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!