TRENDLER

Dünyanın Yenilikçi Sınıflarından Örnekler: "Arkadaş Kafe" - Finlandiya

Görüntülenme 1118

0
Dünyanın Yenilikçi Sınıflarından Örnekler:

Bu “öğreterek öğrenme” modelinde küçük ve büyük çocuklar, okul derslerinin bir parçası olarak çalışma grupları içinde bir araya gelirler. Büyük çocuklar, öğretmenin yardımıyla çalışma grubunu planlar ve konuyu küçük öğrencilere öğretme sorumluluğunu alır.

Arkadaş Kafe’yi hayata geçiren Finlandiyalı öğretmen Liisa Rännäli bu modeli şöyle anlatıyor: “Çocukların yargılanma kaygısı yaşamadan soru sorabildiklerini ve korkmadan konuşabildiklerini hissettikleri bir öğrenme ortamı yaratmak istedik.”

Arkadaş Kafe ilk kez Göçmen Gençlik Helsinki projesinin bir pilot uygulaması olarak kullanıldı. Bu yöntem, farklı yaşlardan çocukları, birbirlerine öğretme ve birbirlerinden öğrenme için bir araya getirdi. Formal eğitimin bir parçası olarak akran eğitimi fikri, düşük performanslı öğrencilerin notlarını artırmak için ekstra sınavlar yapmak yerine daha aktif bir yaklaşım seçilmesiyle oluştu. Bu, öğrencilere öğrenmenin keyfini yaşamak ve yaşadığı zorlukların üstesinden gelmek için ders çalışma fırsatı sunan bir yaklaşımdı.

Yeni bir dil öğrenmek, göçmen bir gencin okula ve topluma entegre olması üzerinde çok büyük bir etkiye sahip. Dil, hem sosyal bağlar kurmak hem de derslerde anlatılan konuları anlamak için gerekli. Dil becerileri en iyi o dili kullanarak gelişir. Okullar bu konuda öğrencilere destek olabilir, dili kullanmaları ve kendi öğrenmelerinin sorumluluğunu almaları için onları yüreklendirebilir. Öğrenmenin pek çok yolu bulunur. En etkili yollardan biri de konuyu başkalarına öğretmektir.

Her ne kadar Arkadaş Kafe, öncelikle yabancı dil öğrenmenin zorluklarına karşı bir çözüm getirmek için oluşturulmuş olsa da, yöntem tüm konularda işe yarıyor. Arkadaş Kafe öğrenciler için geleneksel ödevlere ve sınıf derslerine karşı daha aktif alternatifler sunuyor ve öğrencilerin kendilerini farklı bir rolde görmelerini sağlıyor. İletişim doğal bir hal aldığında öğrenciler sorumluluk alabiliyor ve dili aktif olarak kullanabiliyorlar. Bunun sonucunda öğrenciler hem kendi öğrenmeleri hem de diğer eylemleri için daha fazla sorumluluk alıyorlar.

Öğrenciler çalışma gruplarına hevesle katılıyorlar. Sıradan derslerde genellikle pek fazla ön plana çıkmayan çocuklar kendilerini göstermeye başlıyor. Pek çok sessiz ve pasif öğrenci aktif çalışma grubu liderlerine dönüşebiliyor. Kendilerinden bir türlü emin olamayan öğrenciler, birlikte çalışmanın öğrenmeye sebep olduğunun farkına varıyor. Çalışma gruplarına velilerden de pozitif geribildirimler geliyor.

Nasıl uygulayabilirsiniz?

1. Çalışma grubunun amacı ve katılımcıları

Bu yöntemden kimlerin hangi durumlarda fayda göreceğini düşünerek başlayın. Bu yöntemle daha iyi öğrenebilecek öğrenciler kimler? Hangi konuları iyi öğrenebilirler?

Çalışma grupları farklı şekillerde öğrenen öğrencilerin güçlerini ortaya çıkarabilir ve herkese aktif bir alternatif sunabilir. Özellikle geleneksel yazılı ödevleri zorlayıcı bulan öğrenciler bu yöntemden faydalanabilirler.

Uygulama örneği

Bu yenilikçi yöntem, yeni Finlandiya müfredatıyla uyum gösterebilecek yeni öğrenme yolları yaratma ihtiyacından ortaya çıktı. Daha sonra kapsamı, yabancı dillerden diğer bütün ders konularına ve alanlara kadar genişledi.

Örneğin yöntem, geleneksel sınavlara bir alternatif olarak kullanıldı: Beşinci sınıflar su hakkındaki ünite üzerinde önce kendileri çalıştıktan sonra birinci sınıflar için bir çalışma grubu oluşturdular. Ardından hem kendilerinin hem de ekiplerinin çalışmalarını değerlendirdiler.

Bu yöntem aynı zamanda, teneffüslerde kapalı alanlarda yapılacak fiziksel egzersizleri organize etmek için de kullanıldı. Yedinci sınıflar ders kredileri için, beden öğretmenlerinin yardımıyla ikinci sınıflara egzersize dayalı oyunlar organize ettiler.

2. Çalışma gruplarını kurma ve planlamada öğretmenlerle işbirliği 

Çalışma grubunu kiminle birlikte organize edebilirsiniz? Öğretmen işbirliği farklı şekillerde yapılabilir.

Uygulama örneği

Çalışma grupları için yapılan işbirlikleri şunlar oldu:

 • Bir ortaokul Fince öğretmeni ile bir ilkokul ikinci dil olarak Fince öğretmeni.
 • Bir ilkokul ikinci dil olarak Fince öğretmeni ile bir sınfı öğretmeni.
 • Hem ilk hem de ortaokul için bir ikinci dil olarak Fince öğretmeni ile farklı alan öğretmenleri (beden eğitimi dahil).

Sekizinci sınıflar üçüncü sınıflarla kısa hikayeler çalıştı, yedinci sınıflar birinci sınıflar tarafından kendilerine anlatılan hikayeleri yazdılar ve beşinci sınıflar bir sınava girmek yerine küçük öğrencilere su konusunu öğrettiler. Buna ek olarak yedinci sınıflar, beden eğitimi derslerinin bir parçası olarak ilkokul öğrencilerine teneffüs sırasında egzersize dayalı oyunları oynattılar.

3. Detaylı planlama ve bir yöntem seçme

Çalışma grubunun konusunu ve çalışma grubunun öğrencilerle nasıl çalışacağını planlayın. Burada öğretmenin rolü, planlama sırasında öğrencilere yardımda bulunmaktır, ancak çalışma grubunu organize etme sorumluluğu öğrencilere ait olmalıdır.

Konu seçildikten sonra çalışma grubu bir araya gelmeden önce, hem ilkokul hem de ortaokul öğrencilerinin yaşlarına uygun bir şekilde konuya aşina olmaları önemli. Ayrıca çalışma grubunun öğretme yöntemi de öğrenciler tarafından seçilmelidir.

Eğer konu, örneğin bilimkurgu, gerilim ve dedektif kısa hikayeleriyse, konuya giriş öğrencinin yaşına göre aşağıdaki şekillerde yapılabilir:

 • İlkokul öğrencileri kısaca bu kelimelerle ve bu edebiyat türlerinin neleri içerdiğiyle tanıştırılır.
 • Ortaokul öğrencileri konuyu dersler sırasında daha derinden çalışırlar.
  • Kelime çalışması
  • Kısa hikayeler yazma
  • İlkokul öğrencileriyle konunun daha derinlemesine inceleneceği çalışma grubunu planlama
 • Ders planına ek olarak ortaokul öğrencileri kısa hikayeler okuma, sorular sorma ve tartışmaları yönetme pratiği yaparlar.

Arkadaş Kafe’nin nasıl çalıştığına dair bir örnek:

 • Öğrenciler çember şeklinde otururlar.
 • Grup, büyük öğrencilerin önderliğinde yürütülen edebiyat türlerine yönelik bir tartışmayla çalışmaya başlar. Büyük öğrenciler sorular sorararak tartışmayı devam ettirir.
 • Ardından büyük öğrenciler kendi yazdıkları kısa hikayeleri okurlar. Her hikayeden sonra küçük öğrenciler kısa hikayenin hangi edebiyat türüne ait olduğunu tahmin etmeye çalışırlar. Tartışma devam eder.
 • Çalışma grubundan sonra küçük çocuklar defterlerine ya da iPad’lerine kendi hikayelerini yazarlar. Büyük öğrenciler hikayeleri kontrol eder ve not verirler.
 • Her iki yaş grubu da konuyu tartışmaya kendi sınıf derslerinde de devam edebilirler, ancak farklı yaşlardaki öğrenciler arasındaki diyalog da devam eder.
 • Daha fazla işbirliği için yeni fikirler geliştirebilirsiniz! Örneğin birlikte bir hikaye kitabı yayınlayabilirsiniz.

4. Süreyi belirlemek

Öğrenciler kendi sınıf derslerinde hazırlık yapmayı bitirdiklerinde, çalışma grubu için her iki öğretmene de uyan bir zaman dilimi belirleyin.

Çalışma grupları ne kadar sık toplanırsa, o kadar iyi çalışırlar. İlk seferde öğretmen desteği ihtiyacı daha fazla olacaktır, ama daha sonra öğretmenin rolü arka planda kalacaktır.

Zamanı seçerken ihtiyacınız olan alanı ve diğer kısıtlamaları da hesaba katmalısınız. Grubu sürekli kontrol etmek zorunda kalmayacağınız en ideal büyüklük nedir? Öğrenciler için akranlarına öğretmenin en kolay yolu, bunu bir arkadaşlarıyla birlikte yapmak olabilir.

5. Arkadaş Kafe sistemini kullanmak ve okulunuzda uygulamak üzerine genel notlar

Bu yöntemin uygulandığı pilot okulda (Pasila) çalışma grupları, hem tek seferlik hem de okul yılı boyunca sürecek etkinlikler olarak düzenlendi. Yöntem her ikisi için de çok uygun.

Etkili olduğu olduğu kanıtlanan bir yöntem de, bir öğrencinin aynı dersi birinci sınıflardan gelen farklı gruplar için birkaç kez vermesiydi. Bu, öğrencinin kendini geliştirmesini ve kendi performansını değerlendirmesini sağlarken özgüvenini de geliştirdi.

Çalışma grupları ne kadar sık toplanırsa, öğrenciler için planlama gibi ekstra sorumlulukları almak da o kadar doğal bir hal aldı. Yöntem, doğal ve kendiliğinden ilerleyen yapısı korunduğu sürece kolay ve zahmetsiz hissettirdi. Bu sayede kimse çalışmayı bir yük olarak görmedi, yüksek isteklilik seviyesi korundu ve mümkün olduğu kadar fazla kişi katılım gösterdi.

Yaş Grubu: 7-15

Amaçlanan Kazanımlar:

 • Öğrencilerin özsaygılarının artması
 • Öğrencilerin iletişim becerilerini geliştirmesi
 • Öğrencilerin öğrenme motivasyonlarının artması
 • Öğrencilerin daha iyi öğrenmesi
 • Okul derslerini tamamlama ve destek konusunda öğrencilere yeni yollar sunulması
İhtiyaç Duyulan Kaynaklar:
Herhangi bir özel kaynağa ihtiyaç duyulmuyor.

 

Bu yazı FİDE OKULLARI tarafından desteklenmektedir.

 

12573760_1041818415874688_56577709889621035_n

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!