TRENDLER
Müjdat Ataman
Müjdat Ataman Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği / Ankara Üniversitesi Yaratıcı Drama

Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde, Türkçe Öğretmenliği yan alanı ile yüksek lisans eğitimini de Ankara Üniversitesinde Yaratıcı Drama alanında tamamladı. Bilkent Üniversitesi Hazırlık Okulunda (BLIS) ve Özel İzmir SEV Okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. İstanbul'da Tarabya İngiliz Okulları İlkokul Müdürlüğü görevinde bulundu.

Çağdaş Drama Derneği İzmir Şubesinin kuruluşunu ve başkanlığını yürüttü. Forum Tiyatro, sınıfta yaratıcılık, çocuk yazını, alternatif eğitim konuları üzerinde çalışıyor. Eğitim kurumları, sanat akademileri, dernekler ya da çeşitli kuruluşların gereksinimlerine yönelik, konulu atölyeler gerçekleştiriyor. Eğitimpedia yazarıdır. PEGEM Akademi tarafından yayımlanan "Yaratıcı Yazma için Yaratıcı Drama", "Yaratıcı Türkçe Dersleri", "Eğitim Gerçeğimiz" ve "112 Öğretmenliğime Notlar" kitaplarının yazarıdır. Koza Yayınlarından çıkan 4. Sınıf Türkçe kitabı yazarlarındandır. "Türkçe Öğretiminde Yeni Yaklaşımlar", "Yaratıcı Yazma", "Sınıfta Yaratıcılık", "Yaratıcı Dramanın Yöntem Olarak Kullanılması" konularında bildiriler sundu ve seminerler verdi. Halen Fide Okulları'nda Okul Müdürü olarak görev yapıyor.

TÜM YAZILARI

Düşün Eşleş Paylaş

Görüntülenme 1615

0
Düşün Eşleş Paylaş

Süreç okuma etkinliğinde kullanılan ama bana göre birçok derste farklı amaçlarla kullanılabilecek bir tekniktir “düşün eşleş paylaş” (think pair share). Süreç okuma öncesinde sınıftaki öğrencilerden ikili eş olmaları istenir. Öğretmen uzun soluklu okunacak bir kitapla ilgili yapacağı ön çalışmada, bu okuma sırasında kitabın üstüne tartışılabilecek ve görüş yazılabilecek yerleri belirler.

Öğrencilere okunacak kitapla birlikte “düşün eşleş paylaş” bölümlerinin neresi olacağı sınıfta açıklanarak öğrencilerin bu bölümleri işaretlemeleri istenir. (Örneğin 1. bölümün sonu, 46. sayfanın üçüncü paragrafının sonu gibi). İkili öğrencilerin süreç okuma sırasında arkadaşını beklemesi gerekmektedir. Her iki öğrenci de “düşün eşleş paylaş” bölümüne geldiğinde bir araya gelip o bölümle ilgili tartışma sorusunu öğretmenden alarak üstüne konuşup, tartışıp yanıtlamalıdır. Teknik bu şekilde sürdürülebileceği gibi “düşün eşleş paylaş” bölümleri ile birlikte sorular da eş zamanlı verilebilir.

Böylesi bir çalışmada iki öğrencinin iş birliği halinde çalışıyor olması, doğru yönetilirse öğretici ve motive edici olabilir. “Arkadaşım okumuyor” barajını kendisi çözmeyi denemeyip öğrencilerin kendi sorunlarını çözmelerine, çatışarak uzlaşmalarına fırsat veren öğretmenler ilerde rahat edecekleri iyi bir tekniğin başlangıcını yapabilirler.

Bu teknik sadece Türkçe derslerindeki kitap okuma çalışmalarında değil, diğer disiplinlerde de kullanılabilir. Örneğin, fen bilimleri dersinde yinelenebilir enerji konusunda bir öğrenci basılı kaynakları tararken diğeri de internetten araştırma yapıp bulduklarını birbirleri ile paylaştıktan sonra ortak bir sunum hazırlayabilirler.

 

Müjdat Ataman

Okul Müdürü

www.mujdatataman.com

[email protected]

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!