Düşün Eşleş Paylaş

0
1139

Süreç okuma etkinliğinde kullanılan ama bana göre birçok derste farklı amaçlarla kullanılabilecek bir tekniktir “düşün eşleş paylaş” (think pair share). Süreç okuma öncesinde sınıftaki öğrencilerden ikili eş olmaları istenir. Öğretmen uzun soluklu okunacak bir kitapla ilgili yapacağı ön çalışmada, bu okuma sırasında kitabın üstüne tartışılabilecek ve görüş yazılabilecek yerleri belirler.

Öğrencilere okunacak kitapla birlikte “düşün eşleş paylaş” bölümlerinin neresi olacağı sınıfta açıklanarak öğrencilerin bu bölümleri işaretlemeleri istenir. (Örneğin 1. bölümün sonu, 46. sayfanın üçüncü paragrafının sonu gibi). İkili öğrencilerin süreç okuma sırasında arkadaşını beklemesi gerekmektedir. Her iki öğrenci de “düşün eşleş paylaş” bölümüne geldiğinde bir araya gelip o bölümle ilgili tartışma sorusunu öğretmenden alarak üstüne konuşup, tartışıp yanıtlamalıdır. Teknik bu şekilde sürdürülebileceği gibi “düşün eşleş paylaş” bölümleri ile birlikte sorular da eş zamanlı verilebilir.

Böylesi bir çalışmada iki öğrencinin iş birliği halinde çalışıyor olması, doğru yönetilirse öğretici ve motive edici olabilir. “Arkadaşım okumuyor” barajını kendisi çözmeyi denemeyip öğrencilerin kendi sorunlarını çözmelerine, çatışarak uzlaşmalarına fırsat veren öğretmenler ilerde rahat edecekleri iyi bir tekniğin başlangıcını yapabilirler.

Bu teknik sadece Türkçe derslerindeki kitap okuma çalışmalarında değil, diğer disiplinlerde de kullanılabilir. Örneğin, fen bilimleri dersinde yinelenebilir enerji konusunda bir öğrenci basılı kaynakları tararken diğeri de internetten araştırma yapıp bulduklarını birbirleri ile paylaştıktan sonra ortak bir sunum hazırlayabilirler.

Müjdat Ataman

Okul Müdürü

www.mujdatataman.com

[email protected]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here