REKLAMI KAPAT
TRENDLER

Sanatla Öğrenilen Bilim

Görüntülenme 235

0
Sanatla Öğrenilen Bilim
Eğitim sürecinde sanat öğrencilere gözlemleme, görselleştirme, el becerisi ve yeni şeyler yaratmak için kendilerine güven duygusu kazandırır. Aynı beceriler  bilimsel düşüncenin de temelini oluşturur. Öyleyse neden Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (BTMM) eğitimini sanatla entegre ederek dönüştürmeyi düşünmüyoruz?

Çünkü;

“Sanat Farkındalığı Arttırır”

Sanat eğitimi, gözlem ve farkındalığı sağlar. Bilindiği gibi bakmak ve görmek aynı şey değildir. Öğrencilerden bir şey çizmesini istediğinizde resmettikleri objelerin hat ve şekillerini daha dikkatli incelemeleri gerekir. Böylece en ufak farklılıkları bile görmeyi öğrenirler. Bilim adamları da böyle yapmıyor mu?

Sanat ve BTMM arasında bağlantı kurma fikri yeni değil. Leonardo da Vinci ve Filippo Brunelleschi gibi Rönesans dönemini sanatçı, mimar ve mucitlerden tutun da geliştirilmiş bilgisayar grafikleri ve Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (lhc) üzerinde ortak çalışmalar  yapan sanatçı ve bilim adamlarına kadar herkes bu bağlantının farkında… Hem de  yüzyıllardır…

Sanat yoluyla öğrenciler, görselleştirme ve fikirleri aklından tasarlama gibi becerileri kazanırlar. Bunlar, bilimsel düşünce için de gerekli olan becerilerdir. Unutmayalım ki Johann Pestalozzi’nin görselleştirme ve modelleme yoluyla öğrenme felsefesine dayalı İsveç okuluna giden Einstein da karmaşık konseptleri kafasında tasarlardı.

Öğrenciler uzay-mekanda düşünmeyi öğrendikleri zaman, baktıkları bir resim veya çizimin üç boyutlu halini zihinlerinde görebilme yeteneğini kazanırlar. Mühendis, mimar ve bilim adamlarında olması gereken bu yetenek, ayrıca öğrencilerin karmaşık konuları anlamasını sağlar. Öğrenci, bazı nesnelerin nasıl birbirine geçtiğini ve ayrıldıklarını gördüğünde, artık bu şeylerin nasıl meydana geldiğini de anlayabilecektir.

“Sanatta Önemli Olan Sonuç Değil Süreçtir”

Zihin yaratıcı düşünce, keşif ve empati sürecini şu şekilde düzenler: bilgiyi sentezleme, problemleri tanımlama, kavrayış yeteneği veya beyin fırtınası, deneme ve test etme, değişim ve yeniden tasarım.

Sanatla ilgilenen öğrenciler, bir soru için mutlak bir cevabın olmadığını, cevabı araştırmanın veya bu sürecin kendisinin daha önemli olduğunu anlıyorlar. Yaratıcı sorularla boğuşarak, azmetme ve “deneme-yanılmayla” problem çözme alışkanlığı kazanıyorlar.
Öğrenciler o kadar sonuç ve not odaklı ki sürece dahil olmayla ilgilenmiyor. Bunun yerine bir an önce projeyi bitirmek ve notunu almak için acele ediyorlar. Sonuç olarak, sadece doğru cevaba odaklanıyor ve kolay elde edilen bir cevap olmayınca azimle devam etmeyi beceremiyorlar. Tek bir doğru cevabın olmadığı açık uçlu sorularla karşılaştıklarında yılıyorlar.

Bilim adamları, matematikçiler, mühendisler, ve sanatçıların bu tür sorular karşısında rahat olmaları ve bir deney veya tasarım istenilen sonuçları vermediğinde dirençli olmaya ve düşüncülerini gözden geçirip yeniden denemeye devam etmeleri gerekiyor. Öğrenciler, ister sanat olsun ister alet edevatla uğraşmak olsun bir şeyler yaparken tasarım sürecine bağlı olmayı öğreniyorlar. Beklenmedik bir şey olduğunda düşüncelerini yeniden toplamayı, yeni sorular sormayı ve yeniden düşünmeyi öğreniyorlar. Başarısızlık, sürecin bir parçası haline geliyor ve öğrenciler başarısızlıklarından ders çıkarmayı öğreniyor.

“Sanat Yaratıcılık Duygusunu Geliştirir”

Öğrenciler, bir şeyler ürettiklerinde kendilerini mutlu ve güçlü hissediyorlar ve problemler için yenilikçi çözümler araştırmada yaratıcı özgüvenleri gelişiyor.

Belki de okullar ve toplumdaki her yaştan insanın bir araya gelerek tasarım konusunu keşfetmelerine imkan vermek gerekiyor. Üretmek için teknoloji ve sanatı bir araya getirmeyi bilmek gerekmiyor mu?

Öğrenciler, nesneleri gözlemlediklerinde, onları görselleştirdikleri veya işlediklerinde kendi yaratıcı özgüvenleri ve bu yaratıcı süreç içerisinde azimle çalışmaya devam etmek için dirençleri gelişir.

Sanat ve BTMM konuları arasında bağlantı kuran bu zihinsel yetenek ve alışkanlıklar, gerçek dünya ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaç duyulan yenilikleri harekete geçirir. Sanat sadece bilimsel düşünceyi desteklemez ayrıca daha derin gözlem, hayal gücü ve revizyonu gerektiren geleneksel BTMM müfredatını değiştirir ve değiştirir.

Leonardo da Vinci / Uçan Pervane
Leonardo da Vinci / Uçan Pervane

Çeviren: Merve Özçelik

Kaynak:

http://www.ascd.org/ascd-express/vol9/909-yokana.aspx

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!