TRENDLER

Duvar Yok, Sınıf Yok: Metropolde Bir Orman Anaokulu

Görüntülenme 2445

0
Duvar Yok, Sınıf Yok: Metropolde Bir Orman Anaokulu

8 milyonluk nüfusuyla dünyanın en önemli metropollerinden birisi olan Londra’nın kuzeyinde yer alan tarihi Queens Ormanı, şehrin kalbinde gizli bir doğa harikasıdır. Bu ormanın içinde, şehrin gürültüsünden uzakta, bir grup çocuk kilden bir mutfakta yemek pişirme ve odun kesme oyunu oynuyor. Bu çocuklar ormana gezi için gelmediler. Burası Londra’da yeni açılan ve şehirde henüz bir benzeri daha olmayan oldukça sıra dışı bir anaokulu.

İskandinavya, Almanya ve İskoçya’da sayıları gittikçe artan orman anaokullarından birisi artık Londra’da da var. Bu okul, tamamen doğayla çevrili, duvarsız, sınıfsız bir ortamda çocukların yeni şeyler öğrenmesini ve hayal güçlerini serbestçe kullanmalarını sağlıyor.

2 yaşındaki oğlunu Londra’nın ilk orman okuluna gönderen Zoe Slotover, “Orman okulu konusunda özel eğitim almış öğretmenlerle birlikte açık havada bolca zaman geçirmesinin oğlum için çok iyi olacağından eminim” diyor.

2014 yılının Nisan ayında açılan “Into the Woods” anaokulu, iki ve beş buçuk yaş arasındaki çocuklara hizmet veriyor. Okulun kurucusu bir ilkokul öğretmeni. Doğal çevrenin mucizeler yarattığını düşünen kurucu Emma Shaw şöyle anlatıyor okulu: “Çocuklar hareketle ve yaptıkları şeyler aracılığıyla öğreniyorlar. Açık havada her şey elimizin altında ve çok pratik. Bu yüzden öğrenme çok daha doğal gelişiyor. Çocukların problem çözmeleri ya da risk almaları için özel fırsatlar yaratmamız gerekmiyor, çünkü zaten hepsi doğada mevcut. Çocuklar yapmak istedikleri şeyin ne olduğuna kendileri karar veriyor ve bu da özgüvenlerinin gelişmesini sağlıyor.”

Çocuklar gelmeden önce öğretmenler tarafından hazırlanan ve düzenlenen Queens Orman kampında, her sabah bir grup çocuk toplanıyor. Çember şeklinde dizilen kütüklerde oturan çocuklar, burada yemek yemek, hikaye dinlemek ya da şarkılar söylemek için bir araya geliyorlar. Kilden mutfak güzelce kirlenme fırsatı sunarken, çocukların duyusal deneyimler yaşamalarını da sağlıyor. İpten bir salıncak ise okula biraz heyecan ve meydan okuma katıyor. Okulda çocukların uyumaları ve yıkanmaları için de çadırlar bulunuyor.

Ormanda hayal gücünün gelişimi için sınırsız olanaklar bulmak mümkün. Devrilmiş bir ağaç gövdesi roket motorlu bir trene, yapraklar ay seyahati biletine dönüşebiliyor. Örneğin ormanda bir sopa bulan 2 yaşındaki Mathilda’ya göre o bir sopa değil, onun uçan bir periye dönüşmesini sağlayan sihirli bir değnek. Sonra bu sopa birden bir bagete, budanmış bir ağaç kütüğü ise davula dönüşüyor. Mathilda mutlu bir şekilde tamamen istediği ritimde davulunu çalıyor.

Londra’daki orman okuluna giden bütün çocuklar fosforlu yelekler giyiyor. Çocuklar, yaprak, tohum ve sopa gibi doğada kendi başlarına buldukları malzemeleri kullanmaları konusunda sürekli cesaretlendiriliyorlar. Mesela sopalarla sayı saymayı ve çizmeyi öğreniyorlar. Aşırı rüzgar dışında çocuklar her hava şartında dışarı çıkıyorlar. Okul yetkilileri, “Çok soğuk havalarda çocuklar çok sıkı giydiriliyor ve oldukça aktif oluyorlar” diyor. Okulda, oyun oynamak ve öğrenmek için yeterli miktarda genişliğe sahip bir de kapalı alan bulunuyor. Ama tabii ki çocuklar çoğunlukla dışarıda oluyor.

Orman okullarının İngiltere’deki popüleritesi oldukça artmış durumda. Pek çok okul, çocuklar için çadır kurma, ağaçlara tırmanma ve keşif yapma gibi aktivitelerle açık havada zaman geçirebilecekleri kısa kurslar sunuyor.

Çocukların daha fazla açık havada oynamaları gerektiğini savunan Reading Üniversitesi’nden Prof. Helen Bilton’a göre açık havanın faydaları çok açık: “Sağlık açısında baktığınızda spor yapmaya eşdeğer bir fayda sağlıyor. Ancak eğitim açısından baktığınızda bilişsel, dilsel, sosyal ve duygusal gelişimin tamamını kapsayan bir katkıya sahip.”

 

Çeviri: Demet Sunar

Kaynak: http://www.therepublic.com/view/story/aaf47e49716e421087d3d60ddba29355/EU–Britain-Outdoor-School

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!