İşitme Engelli Arkadaşları İçin İşaret Dilini Öğrenen Sınıf

1
3824

Bu Zejd. Altı yaşında ve Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da yaşıyor. Ayrıca Zejd işitme engelli bir çocuk. Geçtiğimiz yıl annesi Mirzana Coralic, Zejd’i okula göndermeye karar verdi.

Okul öğretmeni Sanela Ljumanovic, Zejd dahil okuldaki hiç kimse işaret dilini bilmese de, yardımcı olmak konusunda gönüllü oldu.

Ljumanovic, Zejd ile iletişim kurmak için kendi yollarını ve işaretlerini geliştirdi. Ama bir süre sonra bunun yeterli olmadığına karar verdi.

Böylece hep birlikte iletişim kurabilmek için Zejd, öğretmenleri ve bütün sınıfı işaret dilini öğrenmeye başladı.

Tam üç ay sonra Osman Nakas İlkokulundaki bütün birinci sınıflar artık işaret dilinin temellerini öğrendiler.

 

“Zejd okula gitmeyi iple çekiyor… çok mutlu ve motivasyonu çok yüksek artık” diyor annesi.

“Zejd’in dilini öğrenmeyi çok istiyorum. Böylece onunla ve diğer işitme engelli insanlarla konuşabilirim. Bu çok eğlenceli” diyor Zejd’in en iyi arkadaşlarından biri olan Tarik Sijaric.

Zejd’in öğretmeni Ljumanovic, işaret dilini müfredata koymak istediğini, çünkü bunun çocukların bu engellerin farkına varmalarını sağladığını söylüyor.

“Yeni bir dil öğrendiğimiz için hepimiz mutluyuz. Amacımız Zejd’e aynı zamanda dudak okumayı da öğretmek. O, çok iyi ve zeki bir çocuk” diyor öğretmeni.

Zejd’in tüm öğretmenleri, tüm sınıfın işaret dilini öğrenmesinin küçük çocuğun özsaygısını inanılmaz artırdığını söylüyor.

Ve diğer çocuklar da işaret dilini o kadar çok sevmiş ki, bazıları evde anne babasına öğretmeye başlamış bile.

 

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/aliciamelvillesmith/an-entire-class-of-first-graders-learnt-sign-language-to-com#.jqzpB5pwe

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here