TRENDLER

Ebeveynler Çocuklarına Daha Barışçıl Bir Dünya Bırakmak İçin Neler Yapabilir?

Görüntülenme 508

0
Ebeveynler Çocuklarına Daha Barışçıl Bir Dünya Bırakmak İçin Neler Yapabilir?

Ne kadar önyargısız olduğumuzu düşünürsek düşünelim, her birimizin, yetiştirilme tarzından ve içinde doğduğumuz sosyo-kültürel ve ekonomik altyapıdan bize miras kalan önyargılı inançları bulunur. Kişisel önyargılarımız, çocuklarımıza başkalarıyla ilgili öğrettiğimiz ve öğretmediğimiz şeyleri ve sosyal problemleri nasıl çözdüğümüzü etkiler.

Çocuklarınıza yardım edebilmek için önce kendi önyargılarınız, ayrıcalıklarınız ve dezavantajlarınız üzerine düşünün. Kendinize şu soruları sorun:

Benden farklı olan insanlar hakkında bana neler öğretildi?

Ne tür önyargılı olaylar yaşadım? Ne yaptım? Kendimi nasıl hissettim?

Hangi insanlarla kendimi daha iyi hissediyorum? Hangileriyle daha az rahat hissediyorum?

Cinsiyetim, eğitimim, ekonomik durumum, mesleğim, deneyimlerim, yaşım, fiziksel sağlığım, ırk ve etnik kökenim ve kültürel geçmişim dolayısıyla hangi ayrıcalıklara ya da dezavantajlara sahibim?

Çocuğunuzun benzersiz ve tamamen kendine özgü olduğunu kabul edin.

Eğer çocuğunuz kendisi hakkında iyi şeyler hissederse, önyargılı olmaya daha az meyilli olacaktır.

Duyarlılıklarını ve şefkat duygularını geliştirin.

Başkalarına değer veren, empati duyabilen çocuklar insanlara zarar vermeye daha az meyillidirler. Çocuklarınıza başkalarının bakış açısını anlamalarına yardım eden kitaplar okuyun.

Farklı olan insanlarla ilgili mitlerle mücadele etmek için gerçekleri kullanın.

Çok fazla önyargının var olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Ne yaparsak yapalım, çocuklarımız gördüklerinden ve duyduklarından etkilenecekler. İnsanların birbirlerine nasıl davrandıklarını görecekler. Etnik grupların, ırkların nasıl şakalara, fıkralara konu olduklarını duyacaklar. İnsanların tenlerinin rengini ve ırksal olarak aynı olmadıklarını fark edecekler. Savaşı, militarizmi, zorba davranışları, televizyondaki ve bilgisayar oyunlarındaki şiddeti görecekler. Peki, ne yapmalıyız?

  1. Farklılıklar hakkında çocuklarınızın sorularını cevaplarken dürüst olun.
  2. Tekerlekli sandalyedeki bir insanı görmemezlikten gelmeyin ya da çocuğunuzun neden bazı insanların farklı bir deri rengi olduğu ya da farklı bir şivesi olduğu hakkındaki sorularını duymamazlıktan gelmeyin.
  3. Eğer çocuğunuz yaralayıcı bir şey söylerse, “Neden böyle söylüyorsun?” diye sorun. Sonra neden yorumunun kabul edilemez olduğunu açıklayın. Bütün insanların tıpkı onlar gibi duyguları olduğunu hatırlatın.

Birlikte televizyon seyredin

Eğer problemlerin çözümünde şiddetin kullanıldığını görürseniz, izlediğiniz karakterlerin şiddet dışında yapabileceği diğer şeyler hakkında konuşun.

Arkadaş çevrenizi genişletin

Çocuklarınızı çok farklı sosyo-kültürel ve ekonomik altyapılardan gelen insanlarla tanıştırın.

 

 

Kaynak: http://www.teachpeacenow.org/parents.html

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!