TRENDLER

Ebeveynlerin İnternetteki Paylaşımlarının Çocukları Üzerindeki Potansiyel Zararları

Görüntülenme 2850

0
Ebeveynlerin İnternetteki Paylaşımlarının Çocukları Üzerindeki Potansiyel Zararları

Amerikan Pediatri Akademisi 2016 Ulusal Konferans ve Sergisi’nde sunulan yeni bir araştırmaya göre, ebeveynlerin günümüzün dijital çağında çocukları hakkında başkalarıyla paylaştıkları şeyler, yeni ve genellikle beklenmedik risklere sebep oluyor. Çocuk doktoru Bahareh Keith ve hukuk profesörü Stacey Steinberg konferansta sundukları, “Ebeveynler Ne Paylaşmalı: Sosyal Medya Çağında Çocuk Mahremiyeti ve Çocuk Doktorlarının Rolü” başlıklı bildiride konuyla ilgili tıbbi ve hukuki kaynaklara etraflıca yer vererek çocuk doktorlarını, ebeveynleri çocuklarıyla ilgili online paylaşımlarda izlemeleri gereken temel kurallar konusunda bilgilendirmeye çağırdılar.

Ebeveynler genellikle çocuklarının ilk dijital ayak izlerini yaratıyorlar. Daha önce yapılan bir araştırmada, Birleşik Devletler’de yaşayan iki yaşındaki çocukların yüzde 92’sinin internette yer aldığı ve yaklaşık üçte birinin, dünyaya gelmelerinin üstünden yirmi dört saat geçmeden sosyal medya sitelerinde görüntülendikleri ortaya kondu.

Dr. Ketih, “Kısacık birkaç yıl içinde çocuklarımız hakkında dijital evrene yüklediğimiz bilginin fazlalığı gerçekten ürpertici” diyor. “Ebeveynler hep çocuklarını internetten nasıl koruyacaklarını düşünürler. Ancak kendi sosyal medya kullanımlarının çocuklarının nasıl etkileyeceğini pek düşünmüyorlar.”

Dr. Keith sosyal medya kullanımının, anne babalar için çocuklarını yetiştirirken karşılaştıkları zorlukları dile getirmek, başka anne babalarla bir araya gelmek ve yaşadıkları güzellikleri paylaşabilmek gibi, ailelere çok iyi gelen yanları olduğunu söylüyor. “Ancak sosyal medyada paylaşımda bulunurken, dijital dünyada yaptığımız şeylerin çocuklarımızı hem bugün hem de gelecekte nasıl etkileyeceğini göz önünde bulundurmak zorundayız.”

Bildirinin yazarlarına göre çocuk doktorları ebeveynlere çocukların online kimliklerini koruma konusunda daha fazla farkındalık kazandırabilir. Steinberg, “Anne babaları sosyal medyada paylaşımda bulunurken daha sorumlu ve düşünceli davranmaya yönlendirebiliriz,” diyor. “Bu konuda, en iyi niyetli ebeveynlerin bile, dijital cihazlarındaki ‘paylaş’ bağlantısına tıklamadan önce konuyla ilgili göz atabilecekleri çok az kaynak bulunuyor.”

Steinberg,  paylaşılan bilginin çalınabileceği ya da ebeveynlerin bilgisi dışında defalarca yeniden paylaşılabileceği ve sonunda pedofillerin ya da kimlik hırsızlarının eline geçebileceği konusunda da uyarıda bulunuyor.

Steinberd, ilk “sosyal medya çocuklarının” yeni yeni yetişkin yaşlara gelmeye başladıklarını, üniversiteye ya da iş dünyasına girdiklerini belirterek, “hatta çocuk günün birinde kişisel bilgilerini gizli tutmak ve dijital kimliğini kendisi kontrol etmek isteyebilir” diyor. “Ebeveynin kendi öyküsünü paylaşma hakkıyla çocuğun yetişkinliğe adım atarak kendi dijital ayak izini oluşturma hakkını birbirinden ayırabilmek insanın gözünü korkutan bir iş.”

Yazarlar bildirilerinde, ebeveynlerin kullandıkları sitenin gizlilik ilkelerini öğrenmelerini, çocuklarının davranışlarıyla ilgili paylaşımda bulunacaklarsa bunu isim vermeden yapmalarını ve görseller, özlü sözler, başarılar ve karşılaşılan zorluklar da dahil olmak üzere internetteki paylaşımlarıyla ilgili olarak çocuklarına “veto hakkı” tanımalarını öneriyorlar.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2016/10/161021121933.htm

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!