TRENDLER

Bir MEB Çalışanı Gözüyle Eğitimde Yapılan Değişiklikler

Görüntülenme 684

0
Bir MEB Çalışanı Gözüyle Eğitimde Yapılan Değişiklikler
Eğitimde yapılan değişiklikler ve etkileri her yıl olduğu gibi bu yıl da çok konuşuldu. Biz de serimizin on ikinci bölümünde MEB Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Semih Aktekin’e sorduk. İşte resmi bir gözle yılın en önemli üç eğitim olayı…

Eğitimde demokratikleşme çalışmaları:

Eğitim alanını demokratik ve özgürlükçü bir anlayış doğrultusunda düzenlemek için geçtiğimiz yıl birçok düzenlemeler yapıldı. Serbest kıyafet uygulamasının yaygınlaştırılması amacıyla yapılan değişikliklerle öğrenci ve öğretmenlerin kıyafetleriyle ilgili birçok sınırlama kaldırıldı. Bu çabalar kapsamında okullarda andımız uygulamasına son verildi ve seçmeli derslerin sayı ve çeşidi artırıldı. Kürtçe eğitim verebilen özel okulların açılmasına imkân sağlayan yasal düzenleme kapsamında ilgili mevzuat güncellendi. Böylece Türkçe dışında Kürtçe ve diğer yaşayan dillerin yaygın ve örgün öğretimde seçmeli ders olarak öğretilebilmesinin yolu açıldı. Ayrıca eğitim ile ilgili diğer mevzuat, öğretim programları ve ders kitapları, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca oluşturulan çalışma gruplarınca demokrasi ve insan hakları açısından da taranmakta ve analiz edilmektedir. 

Başta programlar olmak üzere, eğitime ilişkin tüm mekan ve materyallerin endoktrinasyon çabasından uzak, demokratik ve özgürlükçü ilkelerle uyumlu hale getirilmesi çalışmalarına devam edilmektedir.

Yeni Sınav Sistemi:

Geçen yılın önemli gündem maddelerinden biri basında verilen isimle TEOG sınavlarının uygulamaya konmasıydı. Dünyanın her ülkesinde sağlıklı bir ölçme ve değerlendirme yapılması eğitimcilerin en önemli gündem maddeleri arasındadır. Türkiye’de de yıllar boyunca farklı ölçme ve değerlendirme yöntemleri kullanılmıştır. Kamuoyunda Seviye Belirleme Sınavı (SBS) olarak bilinen elemeye dayalı ortaöğretime geçiş sınavı 2013 yılı itibarıyla kaldırıldı ve TEOG sınavı olarak adlandırılan yeni bir uygulama hayata geçirildi.

Yeni sınav sistemi derslerini günlük takip eden ve düzenli çalışan bir öğrencinin her tür sınavda da başarılı olacağı öngörüsüyle; 4+4+4 eğitim sistemine uygun olarak öğrencinin okuldaki derslerini merkeze alan ve merkezi sınavların stresinden uzak yeni bir eğitim anlayışını inşa etmek amacıyla geliştirildi. Bu uygulama kapsamında yapılan ilk sınavlar 2013 yılında gerçekleştirildi. Bakanlığın merkezi sınavların eğitim alanındaki ağırlığını düşürerek, bu sınavlara yönelik ihtiyacı zamanla bütünüyle ortadan kaldıracak şekilde, ortaöğretimdeki okul çeşitliliğinin azaltılmasına yönelik çalışmaları devam etmektedir. Okullardaki ölçme ve değerlendirme sistemiyle ilgili çalışmalar yapmak ve bu alanda sağlıklı uygulamalar gerçekleştirmek amacıyla 2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nca Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü kuruldu.

Dershanelerin Dönüştürülmesi Süreci:  

Geçen yılın eğitim alanındaki en önemli tartışma konularından biri de eğitim sistemimizdeki ezberci anlayışı besleyen unsurlardan biri olan özel dershanelerin özel okula dönüştürülmesini hedefleyen sürecin başlatılması olmuştur.

Süreç tamamlandığında öğrencileri çok genç yaşta salt sınav odaklı bir sürecin ve yoğun bir çalışma temposunun içine sokarak onları sosyal faaliyetlerden uzaklaştıran, aileler için ciddi maddi külfetler oluşturan dershanelerin yol açtığı olumsuzluklara son verilmiş olacaktır. Bu sürecin tamamlanmasıyla beraber, dershaneler için ayrılan para ve insan kaynağının daha rasyonel kullanılması sağlanarak kaynakların daha verimli kullanılması sağlanacaktır. Bağımsız ders çalışma disiplinini edinmiş ve okuldaki derslerini başarıyla takip eden bir öğrencinin sınavda da başarılı olması gerçekçi bir beklentidir. Oysa mevcut sistemde en iyi okullara giden en başarılı öğrencilerin bile dershanelere gittiğini görüyoruz. Dershaneye gitmenin sınav kazanmak için gerekli olduğu düşüncesi psikolojik bir şartlanmaydı ve yeni dönemde bu psikolojik yanılgının değişmesiyle birlikte daha sağlıklı değerlendirmeler yapılacaktır. Bu süreçte, bakanlık okullarda verilen eğitimin kalitesini arttırmak ve hiçbir dersin boş geçmemesini sağlamak üzere, gereken tedbirleri almak üzere çeşitli çalışmalar yürütmektedir.

MEBSemih Aktekin Kimdir?

1974 yılında Bitlis’in Ahlat ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Tatvan’da tamamladı.

1996 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.

Millî Eğitim Bakanlığı burslusu olarak gittiği İngiltere’de Nottingham Üniversitesi’nde Okul Geliştirme ve Sürekli Mesleki Gelişim (School Improvement and Continuing Professional Development) alanında yüksek lisans ve Öğretmen Eğitimi (Teacher Education) alanında doktora dereceleri aldı.

2004 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi, Fatih Eğitim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başladı. Tarih Eğitimi alanında doçent unvanı aldı.

Alanıyla ilgili birçok ulusal ve uluslararası proje yürüttü.

Türkiye Yükseköğretimini, Avrupa Yükseköğretim alanı ile uyumlu hale getirmeye çalışan Bologna Uzmanları Ulusal Takım Projesinde, Bologna Uzmanı olarak görev aldı.

Avrupa Tarih Eğitimcileri Birliği EUROCLIO (European Association of History Educators) yönetim kurulu üyesi olan Semih AKTEKİN, 14 Mart 2014 tarihinden itibaren Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

EĞİTİM TÜRKİYE 2014 / SERİNİN TÜM BÖLÜMLERİ

BÖLÜM 1: Suat Kardaş, Dersaneler Yasası, PISA 2012

BÖLÜM 2: Bilgin Gavaz “Ödevler, sınavlar, çocuklardan seviyeüstü davranışlar bekleyen aceleci öğretmen ve veliler”

BÖLÜM 3: Özgür Şensoy “Nitelikli öğretmen yetiştirebiliyor muyuz?”

BÖLÜM 4: Burcu Uçaray “Eğitimde aileler inisiyatifi ele alıyor…”

BÖLÜM 5: Kenan Çayır “Eğitimdeki güncel tartışmalara farklı bir gözle bakmak”

BÖLÜM 6: Ali Koç “Bugünkü sorunlarımızın kaynağı dünkü çözümlerimiz…”

BÖLÜM 7: Elif Doğan “Anne Gözüyle: Eğitim Denince Aklımıza Takılan Sorunlar…”

BÖLÜM 8: Ece Karaboncuk “Eğitimin “Çok” Konuşulanları: Okul Seçimi, Öğretmen Atamaları ve Bilişim Eğitimi…”

BÖLÜM 9: Merve Özçelik “Eğitimin Çözülemeyen Denklemi: Bedelli Matematik Çıksın İstiyoruz!”

BÖLÜM 10: Mehmet Nuri Zeren: “Olaylı Eğitim”

BÖLÜM 11: Uzayan Teneffüs Süreleri de Müfredattaki Değişiklikler Kadar Önemli…

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!