TRENDLER

Eğitimde aileler inisiyatifi ele alıyor...

Görüntülenme 348

0
Eğitimde aileler inisiyatifi ele alıyor...
Eğitim hayatıyla çocukları sayesinde yeniden tanışan aileler bir süredir sistemin yetersizlikleri karşısında ümitsizliğe kapılıp küsmek yerine, yeni çözümler yaratmak adına girişimlerle eğitime farklı bir boyut katıyor.
Serimizin dördüncü bölümde bir anne olması sebebiyle eğitim üzerinde yeniden düşünmeye başlayan ve Ankara’da aile girişimi bir okul kurmak adına bir araya gelen anne-babalardan biri olan Burcu Uçaray Mangıtlı’ya sorduk.
“Sizce Türkiye’de eğitim alanında en önemli üç olay nedir? Sizce neden önemlidir?”
İşte yanıtları…

Bence Türkiye’de eğitim alanındaki üç önemli olay, herhangi bir sıralama yapmadan, eğitim sistemimizin sürekli değişen yapısı, dezavantajlı veya farklı gelişen çocuklara yönelik hazırlanan programların yetersizliği ve bu ortamda ortaya çıkan aile girişimi eğitim kurumlarıdır.

Eğitimde İstikrarlı Bir Yapının Kurulamaması

Ben ilkokuldan sonra Anadolu Lisesi sınavlarına giren, sonra üniversite için de iki aşamalı ÖSS ve ÖYS sınavlarıyla tercihlerinden birine yerleştirilen jenerasyondanım. Mutlaka bizim dönemimizdeki eğitim sisteminin de eksikleri vardı, belki şu andakinden daha az esnek bir yapıdaydı. Ancak en azından ailelerimiz ve daha sonra ilgimiz arttıkça biz çocuklar eğitimde kat edeceğimiz yolla ilgili bir beklentiye sahiptik. Diğer bir deyişle, rotamızı çizebiliyorduk, eğitim hayatımız ön görülebilirdi. Ben şu andaki eğitim sisteminde bu öngörülebilirliği kaybettiğimize inanıyorum. Sistem son 10 yılda o kadar çok sayıda ve köklü değişikliklere maruz kaldı ki, ilkokuldan sonra kısaltması sürekli değişen hangi sınavlara, hangi aralıklarla girileceğini, bunların çocuğumun hayatını nasıl etkileyeceğini bilemiyorum. İçimden araştırmak da gelmiyor, çünkü nasılsa yine değiştirilecek diye düşünüyorum. Bu beklenti oluşturamama halinin çocuklarda da bir tür geleceğe güvensizlik yarattığını düşünüyorum, plan yapmakta güçlük çekiyorlar. Bu düşüncemi üniversite öğrencilerinde de görebiliyorum. Oysa özellikle ergenlik döneminde bireylerin içinde bulundukları aileye, topluma, sisteme güven duyma ihtiyacında olduklarını düşünüyorum. Dolayısıyla bu güvenin eksik olması bence eğitimde yaşadığımız en önemli olgulardan biri.

Özel Eğitim İhtiyacının Karşılanamaması

Dezavantajlı ve/veya farklı gelişim gösteren çocuklar gibi kavramlar kullanıyor olmamız, aslında bu bireylerin toplum hayatına daha çok katıldıklarının bir göstergesi. Gene kendi çocukluğumla karşılaştırdığımda dezavantajlı çocuk veya yetişkinlerin evlerinden bile fazla çıkamadıklarını, dolayısıyla çok küçük bir grubun eğitim hakkına erişebildiğini anımsıyorum. Yalnız sözü geçen gelişmeye paralel olarak atılması gereken bazı adımlar atılamıyor. Örneğin, bildiğim kadarıyla İstanbul’da üstün yetenekli çocuklar için  kaynaştırma eğitimi yapan bir okul olan Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulu kapatıldı. Bir başka örnek, otizmli Ozan Barış Sanlısoy’un eğitim hakkından faydalanabilmesi için annesi Sedef Erken Sanlısoy’un AİHM’e açtığı ayrımcılık davası. Ben Ankara’da ve başka şehirlerde de özel eğitim alması gereken birçok çocuğun ailesinin benzer sorunlar yaşadığını biliyorum.

2014 Türkiye _ Yılın en önemli eğitim olayları
Otizmli Ozan Barış Sanlısoy’un eğitim hakkından faydalanabilmesi için annesi Sedef Erken Sanlısoy’un AİHM’e açtığı ayrımcılık davası bu yılın önemli eğitim olaylarından…

Ne yazık ki, çocukları “normal” gelişim gösteren aileler olarak bizler de kendimizi eğitmiyoruz. Çocuklarımıza bu konuları nasıl anlatacağımızı düşünmüyoruz, yardım da istemiyoruz. Dolayısıyla kendi önyargılarımızı çocuklarımıza aktarıyor, her çocuğun aslında farklı geliştiğini unutuyor ve bu konudaki eylem planlarının uygulanması, okul ve kurumlara destek olunması için talepkar olmuyoruz. Türkiye’de eğitimin tam işlerlik kazanabilmesi için tüm çocukların eğitim hakkına sahip çıkmamız gerekiyor. Bu gerekliliğin ortaya çıkması da bence eğitim alanındaki önemli gelişmelerden biri.

Aile Girişimi Okulların Kurulması

Son olarak bahsettiğim sistem eksiklerinde ailelerin de çözümün bir parçası olduğunu kavrayan insiyatifler var ve onlardan bahsetmek belki de eğitimde yaşanan gelişmelere olumlu bir not düşmemizi sağlayabilir. Türkiye’de ailelerin girişimiyle kurulan pek çok okul var. Bunlardan ilk aklıma gelenler İstanbul’daki Küçük Kara Balık Çocukevi, Antalya’daki Rus Okulu ve Başka Bir Okul Mümkün Derneği’nin (BBOM) modelini Bodrum’da uygulayan Mutlu Keçi İlkokulu. BBOM modelinin uygulayıcıları arasına yakın zamanda Ankara, İzmir, Çanakkale ve Kaş aile girişimlerinin de katılacağını biliyorum. Mutlaka benim haberdar olmadığım başka veli inisiyatifli/aile girişimi okullar da vardır. Ben bu okulların çoğalmasını üç açıdan çok önemli görüyorum. Birincisi, bu artış bana göre eğitimin hayatın dışında görülmediği; eğitimin evde, okulda, sokakta, su birikintisinde, duvar tepesinde süregiden yaşamın ta kendisi olduğuna ilişkin bir görüşün nişanesi .

Aileler olarak bizlerin bu bütünlüğü fark edip elimizi taşın altına koymamız önemli, çünkü böyle bir bütünsel eğitim anlayışı içinde yetişen çocukların ev ve okul hayatları arasında daha az çelişki yaşayacaklarını düşünüyorum. Tabii bunun gerçekleşebilmesi için biz ebeveynlerin de değişime açık olması gerekiyor. Çocuğun okul ve hayatı birbirini beslerken biz de çocuklarımızdan hak-sorumluluk ilişkisi, demokrasi anlayışı, ekolojik dengeye duyarlı olma gibi konularda pek çok şey öğrenebiliriz. Diğer bir deyişle ailelerin eğitime bu biçimde katılmaları toplumun gelişimi için de uzun vadede katkı sağlayabilir.

Türkiye 2014 yılın eğitim olayları
Önümüzdeki yıl Ankara’da açılması beklenen (BBOM) Meraklı Kedi İlk Okulu’nda bahar festivali. Okulun logosu 4 yaşındaki bir çocuk tarafından çizilmiş.

İkinci olarak, veli inisiyatifli okullarda MEB müfredatı uygulanırken devlet okullarında öğrenci sayısının fazlalığı sebebiyle uygulanamayan ama eğitim fakültelerinde öğretilen birçok teknik uygulanabilir. Bu uygulamalardan çıkarılan pratiği oluşmuş modeller uzun vadede deneyim aktarımı yoluyla devlet okullarında denenebilir. Böylece eğitimin genelinde bir iyileşme sağlanabilir. Üçüncü olaraksa pek çoğu dünyada 50-60 yıldır uygulanan “alternatif” eğitim yöntemlerini kullanan bu aile girişimi okullar sayesinde bu yöntemlerde uzmanlaşmış bir eğitimci talebi oluşabilir, bu sayede eğitim fakültelerimizde ilgili yüksek lisans programları açılabilir. Montessori veya demokratik okul gibi konularda tez yazmış ilkokul öğretmenlerimiz olursa bence çok güzel olur.

burcu_ucarayBurcu Uçaray Mangıtlı Kimdir?

Merhaba. Ben Burcu Uçaray Mangıtlı. İpek Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyorum. Doktora çalışmalarım için uzun süre Amerika’da kaldım, 2009 yılında döndüm. 3,5 yaşında bir oğlum var. Eğitim konusuna ilgim hem işim hem de bir anne olarak yaşadığım ve yaşayacağım deneyimler nedeniyle son birkaç yılda arttı. 2013 yılından beri Başka Bir Okul Mümkün (BBOM) Derneği ve BBOM Ankara Eğitim Kooperatifinin üyesiyim. Yurtdışında ve buradaki üniversite hayatını karşılaştırırken, kendine güven, hata yaparak öğrenme, tartışma adabı gibi bazı kazanımlar için üniversitede çok geç kaldığımızı gördüm. Aynı zamanda çağımızın gerektirdiği bazı beceriler açısından da okul öncesi ve temel eğitim döneminin çok önemli olduğuna inanıyorum. Bu yüzden elimden geldiğince eğitim konusunda okumalar yapmaya, kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

 

EĞİTİM TÜRKİYE 2014 / SERİNİN TÜM BÖLÜMLERİ

BÖLÜM 1: Suat Kardaş, Dersaneler Yasası, PISA 2012

BÖLÜM 2: Bilgin Gavaz “Ödevler, sınavlar, çocuklardan seviyeüstü davranışlar bekleyen aceleci öğretmen ve veliler”

BÖLÜM 3: Özgür Şensoy “Nitelikli öğretmen yetiştirebiliyor muyuz?”

BÖLÜM 4: Burcu Uçaray “Eğitimde aileler inisiyatifi ele alıyor…”

BÖLÜM 5: Kenan Çayır “Eğitimdeki güncel tartışmalara farklı bir gözle bakmak”

BÖLÜM 6: Ali Koç “Bugünkü sorunlarımızın kaynağı dünkü çözümlerimiz…”

BÖLÜM 7: Elif Doğan “Anne Gözüyle: Eğitim Denince Aklımıza Takılan Sorunlar…”

BÖLÜM 8: Ece Karaboncuk “Eğitimin “Çok” Konuşulanları: Okul Seçimi, Öğretmen Atamaları ve Bilişim Eğitimi…”

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!