TRENDLER

Eğitimin “Çok” Konuşulanları: Okul Seçimi, Öğretmen Atamaları ve Bilişim Eğitimi…

Görüntülenme 475

0
Eğitimin “Çok” Konuşulanları: Okul Seçimi, Öğretmen Atamaları ve Bilişim Eğitimi…
Eğitim yıl boyu her mecrada tartışıldı, konuşuldu… Tabii ki televizyonlarda da…
Televizyonlara eğitim programı hazırlayan ve sunan Ece Karaboncuk “Eğitim dünyasının gerçek sahibi izleyicilerimiz, fikirlerini paylaşan anneler, babalar, öğretmenler ve yöneticilerdir bizim için” dedi ve serimizin sekizinci bölümünde 2014 yılının en önemli eğitim olaylarını izleyicilerinden aldığı yorum ve görüşleri derleyerek bize sıraladı.

Bu yıl benim içi yine çok “soru”lu geçti… En çok aldığım sorular şüphesiz ki benim eğitim yılımın da özneleri oldu.

Eğitim dünyasının gündemi pek çok siyasi, yapısal ve/veya teknik ayrıntılarla dolu. Ancak bendeki sorular yani benim için gündem bunlardan biraz farklı.

İşte benim ÇOK’larım, en önemlilerim…

Okul seçimi çok zor

Her yıl olduğu gibi, değişen, koşuşturan ama bir anlamda yerinde sayan eğitim dünyasının haşin gündemine rağmen yine pek çok izleyicim okul seçme derdinde ve bence bu yılın maalesef ki en reel sorunu yine bu.

Hem evime yakın olsun, hem pahalı olmasın. Hem siyasetin keskin kılıcından nasiplenmesin hem de kendi hayat görüşümü desteklesin. Hem uluslararası fırsatlar sunsun hem butik olsun…

İlkokuldan, TEOG sınavlarına; oradan da üniversiteye… Kriterler pek çok, dikkat etmemiz gerekenler çok fazla, çocuklarımız ise çok özel… En azından aileler ve öğrencilerin gözünde eğitim gündeminin ABC’si buradan başlıyor. Okul seçimi o kadar önemli bir sorun haline geldi ki, diğer konuları konuşamıyoruz bile.

Bir okul seçerken aslında örtük bir müfredatla el sıkıştığını biliyor veliler. Akıllıca bir seçim yapmanın önemi bu anlamda çok büyük. Reçete arıyor herkes. İlkokuldan üniversiteye kadar bu hep böyle aslında. Bu alanda rehberliğe çok ihtiyaç var. Rehberlik alanı güçlü kurumlar, velilerle daha kolay iletişime geçiyor.

Ben de hep bunu tavsiye ediyorum. Uzman yönlendirmeleri almak seçimlerde hayatı kolaylaştırıyor.

ogretmen adayları

Öğretmen adayları çok dertli

Matematik ve hükümetin eğitim politikaları hatta gerekli istihdam ne derse desin; öğretmen adayları her şartta kadro bekliyor devletten. Bu yıl yine bu konu hem programlarımıza gelen sorularda, hem twitter’daki hesaplarımıza gelen yorumlarda çok yer aldı. Eğitim fakültesi mezunları, fen edebiyat fakültesi mezunlarına kızıyor, alan dışından yapılan atamalar eleştiriliyor, eğitim fakültelerinin alan eğitim düzeyleri tartışılıyor…

Bu konuda yazılan, çizilen şeylere bakınca kimsenin kimseyi duymadığı hissine kapılıyor insan. Görünen o ki, “ihtiyaç duyulan öğretmen sayısı” daha doğrusu hükümetin belirlediği atanacak öğretmen sayısı bu sorun için elde tutulabilecek en gerçekçi data.

Bakın sayılar şöyle diyor: Yaklaşık 700 bin öğretmen adayı 4 yıl içinde mezun oluyor. 300 bin civarında da formasyon alıp atama bekleyen öğretmen adayımız var. Kabaca 4 yıl içinde ülkemizde 1 miyonun üzerinde atama bekleyen öğretmenimiz olacak demek bu. Buna karşılık hükümet öğretmen açığını geçtiğimiz yıllarda 130 bin olarak açıklamış ve yıl başına yaklaşık 40.000 atama yaparak üç yıl içinde bunu kapatacağını bildirmişti. Bu plan aynen devam ediyor. Bu açığın kapanmasından sonra sayılar daha da düşüyor, zira sistem her yıl sadece 15 bin yeni öğretmen alacak şekilde yapılanmış durumda.

Bu sayıları değiştirmek, hem de bir çırpıda iki, üç ya da otuzüç katına çıkarmak mümkün mü, hiç emin değilim…

Öğretmen adaylarına bu konuda tüm açıklamaları okumalarını, yetkilileri dikkatle dinlemelerini öneriyorum. Sosyal medyada her gün onlarca retweet etmemi isteyen yorum alıyorum. Tabii ki konunun kamuoyu gündeminde olması çok önemli ama adı konulmuş ihtiyaç sayısı ve buna göre belirlenmiş bütçe var ortada ve hepsi birbirine çok bağlı açıkçası.

Bilişim eğitimi çok önemli

Türkiye 2014 yılı eğitim olayları

Aklı salim herkesin birleştiği, benim de her platformda sık sık dile getirdiğim şey şu ki; Türkiye bir an önce yüksek teknoloji üretip dünyaya pazarlamalı… Çocuklarımız teknolojik dünyanın köleleri değil, üretenleri olabilmeli. Bu anlamda yapılması gereken ilk adımlardan bir tanesi de çocuklarımızı işin mutfağıyla buluşturmak. Avrupa’da kodlama öğrenme yaşı anaokulu seviyesine vardı. Türkiye de bir an önce bu kulvarda hızla ilerlemeli. Çocuklara kodlama öğretilmeye başlanmasından tutun da, bilişim dünyasının tüm unsurlarını doğru ve yerinde kullanmayı öğrenmeye kadar geniş bir alan var burada. “Top yekün bir seferberlik yapılmalı” cümlesini en çok bu başlıkta kullanmaktan yanayım.

Fatih projesi ve bütçesi hepimizi günlerce üzerinde konuşturdu. Konuya bilişim eğitimi yönünden baktığımda, eksikleri olmakla beraber, Fatih Projesi’ni önemsiyorum. En azından projeyle birlikte okullara bir teknik altyapı kazandırılıyor. Bilişim gibi bir konuda “önce teori, sonra pratik” deme lüksümüz yok. Çoğu uzmanın birleştiği şey, bilişim eğitimine çoktan başlamamız gerektiği. Bugünün tanımında kalkınmışlığın ilk argümanı, o ülkenin teknolojik düzeyi. “Kişi başı milli gelir” illüzyonunu bir an önce kenara koyup, teknolojik düzeyimizi geleceğe yaklaştırmalıyız.

Geçtiğimiz haftalarda yapılan Eğitim Şurası’nda mutlaka konuşulmasını isterdim mesela ben bu konunun… Bu kadar büyük bir bütçe ayrılan bir konunun mutlaka konuşulmasını beklerdim. Ama orada konuşulmadı diye küskünleşecek halimiz yok. Özellikle özel okullarda bu konuda önemli adımlar atılıyor. Pek çok devlet okuluyla da ortak projeler yapılıyor bu konuda. Sonuna kadar destekliyorum ve her platformda paylaşıyorum. Ülkemizde çok değerli uzmanlarımız var. Hepsi ortada, son ses “Programlama Çocuk Oyuncağı” diye bağırıyorlar. Sesim sesleri olsun. Gelin siz de ses verin…

Türkiye 2014 yılı eğitim olaylarıEce Karaboncuk Kimdir?

1971 yılında Bursa’da doğdu.

ODTÜ aldığı Fizik eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi’nde İletişim okudu. Halen Sakarya Üniversitesi Eğitim Enstitüsü, Eğitim Programları Geliştirme ve Öğretim Programında Yüksek Lisanas eğitimi almakta.

Halkla ilişkiler, reklamcılık ve iletişim alanlarındaki deneyimine ek olarak son 10 yıldır gönül verdiği “eğitim” başlığında değişik kanallarda programlar hazırlıyor ve sunuyor. Eğitiminde söylenecek çok söz olduğunu her alanda dile getiren Ece Karaboncuk, özellikle sınavlara hazırlanan pek çok gençle hem sosyal medyada hem de okullarda buluşup, özellikle sınavlar, meslek seçimi, yaşam boyu öğrenme konularında onlara rehberlik etmekte ve soruları cevaplamakta.

Dünyada ve Türkiye’de eğitim, başarı ve anlamı, çocuk yetiştime, okul öncesi eğitim, öğretmenlerin dünyası, sınavlar ve tercihler başlığında sosyal medyada ve kişisel bloğunda da görüşlerini paylaşan Ece Karaboncuk, değişik televizyon kanalları için eğitim programları hazırlayıp sunmaktadır.

@EceKaraboncuk

http://ecekaraboncuk.blogspot.com

EĞİTİM TÜRKİYE 2014 / SERİNİN TÜM BÖLÜMLERİ

BÖLÜM 1: Suat Kardaş, Dersaneler Yasası, PISA 2012

BÖLÜM 2: Bilgin Gavaz “Ödevler, sınavlar, çocuklardan seviyeüstü davranışlar bekleyen aceleci öğretmen ve veliler”

BÖLÜM 3: Özgür Şensoy “Nitelikli öğretmen yetiştirebiliyor muyuz?”

BÖLÜM 4: Burcu Uçaray “Eğitimde aileler inisiyatifi ele alıyor…”

BÖLÜM 5: Kenan Çayır “Eğitimdeki güncel tartışmalara farklı bir gözle bakmak”

BÖLÜM 6: Ali Koç “Bugünkü sorunlarımızın kaynağı dünkü çözümlerimiz…”

BÖLÜM 7: Elif Doğan “Anne Gözüyle: Eğitim Denince Aklımıza Takılan Sorunlar…”

BÖLÜM 8: Ece Karaboncuk “Eğitimin “Çok” Konuşulanları: Okul Seçimi, Öğretmen Atamaları ve Bilişim Eğitimi…”

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!