TRENDLER

Eğitimde Kusursuz Bir Dijital Dönüşüm Nasıl Gerçekleşir?

Görüntülenme 1668

0
Eğitimde Kusursuz Bir Dijital Dönüşüm Nasıl Gerçekleşir?

Eski alışkanlıklar, klişeler ile 21. yüzyılda eğitim sektöründe başarı sağlanamayacağı çok bariz bir gerçek. Diğer tüm sektörlerde olduğu gibi eğitim sektörünün de yeniden tasarlandığı bir dönemdeyiz. Bu yeni dönemin kendine göre şartları, gerçekleri, dikkat edilmesi gereken çeşitli dinamikleri mevcut. Son yıllarda özellikle dijital uygulamaların hayatımızın çok büyük bir kısmında yer almasıyla birlikte aslında tüm sektörlerde bir değişim ve yeni bir tasarım hali söz konusu. Pazarlama, finans, insan kaynakları, hukuk gibi disiplinler bu değişim rüzgârından nasibini alırken tüm disiplinleri kapsayıcı bir özelliği bulunan eğitim, dijital dönüşüm rüzgârıyla birlikte yeni bir anlayış, yeni bir yönetim şekli ile evriliyor diyebiliriz.

Eğitim sektörü, akademik ve kurumsal bağlamda son derece önemli bir yere sahip. Eğitimin, akademik yönden dijital dönüşüm yolculuğunda özellikle öğretmen ve öğrenci arasında yeni bir ‘öğrenim ve deneyim’ hikâyesi oluşmakta. Kurumsal dünya özelinde ise zaman ve mekândan bağımsız bir modelde bir öğrenme modeli ile sektör dijital dönüşümünü yaşıyor. Akademinin ve kurumsal dünyanın tüm eğitim programları artık yeni nesil dijital dönüşüme liderlik etmek durumundadır.

Dijital Dönüşümün Akademik Yansımaları;

- 21. yüzyılda eğitim; etkin ve nitelikli iletişim, yaratıcılık becerilerinin gelişimi, teknolojiyi en iyi seviyede kullanım, dijital okur yazarlık becerisinin desteklenmesi yönünde olmalıdır.

- Geleneksel ve dijital arasında bir eğitim tercihinden ziyade her ikisinin dahil olduğu anlamlı bir sentez yapılması gerekir.

- Öğrenciyi salt ‘etkilenen’ olmaktan çıkartıp bileşen haline getirilmesi elzem.

- Öğretmenin bu dönemde özellikle en kritik rolü: yetenek keşfetmek, yaratıcılığı artırmak ve öğrenciyi en iyi şekilde yönlendirmek olmalıdır.

- Nitelikli bir dijital dönüşüm adına hedefler iyi belirlenmeli, teknik alt yapı eksikleri var ise mutlaka giderilmelidir.

- Tek değerlendirme kriteri; ‘not ölçümü’ yerine ‘hikâyeleştirme sanatı’ ile öğrencinin tüm sisteme aktif bir şekilde katılımını sağlamak.

Ezcümle; eski alışkanlıklar, klişeler ile sektörde kayda değer bir başarı sağlamak mümkün olmamakla beraber yeni bir yönetim anlayışı gerektiren dijital dönüşümün hedefleri iyi belirlenmelidir…

 

Ali KOÇ

Eğitimpedia Kurucusu

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!