TRENDLER

Soruyoruz: "Eğitimde yılın en önemli gündemleri"

Görüntülenme 657

0
Soruyoruz:
Geçen yıl Türkiye’de eğitim yine çok konuşuldu, çok tartışıldı. eğitimpedia olarak yeni yıla girerken Türkiye’de geçen bir yılın eğitim adına çok boyutlu bir değerlendirmesini yapmak istedik.
Bu yüzden anne, baba, öğrenci, öğretmen, öğretmen adayı, yönetici, çalışan, … kısacası eğitimle doğrudan ya da dolaylı olarak ilgisi bulunan her kesime soruyoruz.
“Sizce Türkiye’de geçtiğimiz yılın eğitim alanında en önemli üç olayı nedir? Sizce neden önemlidir?”
Aldığımız yanıtların çeşitliliği bizi şaşırttı ama bir o kadar da Türkiye’deki eğitim yaşamının ve sorunlarının çok boyutluluğunu anlamamıza yardımcı oldu.
Zevkle okuyacağınızı umuyoruz.

 

Serimizin ilk bölümünde TEGV Öğrenme Tasarımları ve Araştırma Geliştirme Bölümü Yöneticisi Suat Kardaş’a sorduk. İşte aldığımız yanıtlar…

-1-

Dershanelerin kaldırılması:

Dersaneler yasası

2014 yılı içinde dershanelerin varlığına son verildi. TBMM’de kabul edilen yasa ile birlikte sınava hazırlık amacıyla herhangi bir kurumun kurulması yasaklandı. Yasaya göre sadece 12 yaş altındaki çocuklar için sadece sosyal, kültürel, sportif etkinlikleri kapsayan kurumlar açılabilecek.

Öğrencileri sınava hazırlama işlevi ise (lise, üniversite)ağırlıklı olarak MEB’in tasarrufuna alındı. Artık MEB okullarda sınava yönelik etütler ve kurslar açıyor ve okul öğretmenleri ek ders karşılığında çocukların bu ihtiyacına destek veriyor.

Kapatılan dersanelere ise MEB tarafında bir dönüşüm programı önerildi. Gerekli şartları sağlayan dersaneler (tüm dersane genelinin yaklaşık %25’i) özel okula dönüştürülebilecek.

Böylece neredeyse MEB bütçesine denk bir büyüklüğe eriştiği konuşulan dersaneler dönemi sona erdi.

Bu yüzden varolan yasal çerçeveye uygun şekilde okullar içinde ve belki dışında öğrencinin okul ve sınav performansını geliştirme amaçlı yeni kurumları duymaya başlayacağız.

-2-

 2012 PISA sonuçlarının açıklanması:

2012 PISA Türkiye

PISA dünya genelinde eğitim niteliğinin en önemli karnesi haline geldi. Son birkaç senedir, yapılan eğitim reformlarıyla birlikte PISA sonuçları Türkiye’de de -dünya kadar olmasa da- daha çok merak edilir ve tartışılır hale geldi. Herkes eğitim sistemine yapılan yatırımların eğitim kalitesine yansımasını merak ediyor.

OECD tarafindan 3 yılda bir yapılan ve 15 yaşındaki çocukların okuma, matematik ve fen becerilerini ölcen sınavda 2012 sonuçlarına göre Türkiye tüm alanlarda belirli bir artış olmasına rağmen genel sıralamada 65 ülke arasında ancak 42.sırada yer bulabildi.

-3-

Dersane yasasıyla birlikte binlerce okul yöneticisi ve MEB bürokratının görevinin son bulması

Dersaneler yasası, müdür atamaları

Mart ayı içinde TBMM’de kabul edilen ve Dersane Yasası olarak anılan yasa tasarısı, aslında eğitimle başka önemli kararlar da içeren bir torba yasaydı. Bu yasa sonucunda MEB müsteşarı , Talim Terbiye Kururu başkanı ve birkaç üst düzey bürokrat dışında MEB üst düzey bürokratları ve eğitim yöneticileri (il milli eğitim müdürü, okul müdürü) görevlerinden ayrıldılar.

Yöneticilerin çoğu eğitim-öğretim yılı sonuna kadar görevlerine devam ettiler. Sonrasında MEB tarafından getirilen atama sistemine dayanarak bahsedilen kurumlara yöneticileri atandı. Bu da geçtiğimiz senenin önemli eğitim gündemlerinden biri oldu.

suat_kardasSuat Kardaş kimdir?

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde tarih, Hacettepe Üniversitesinde sosyal antropoloji öğrenimi gördü. Yedi yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen, Avrupa Birliği uzmanı, program geliştirme uzmanı ve stratejik planlama uzmanı olarak çalıştı. 2007’de MEB’den ayrıldı ve o zamandan beri eğitim alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarında çalışıyor.

 

EĞİTİM TÜRKİYE 2014 / SERİNİN TÜM BÖLÜMLERİ

BÖLÜM 1: Suat Kardaş, Dersaneler Yasası, PISA 2012

BÖLÜM 2: Bilgin Gavaz “Ödevler, sınavlar, çocuklardan seviyeüstü davranışlar bekleyen aceleci öğretmen ve veliler”

BÖLÜM 3: Özgür Şensoy “Nitelikli öğretmen yetiştirebiliyor muyuz?”

BÖLÜM 4: Burcu Uçaray “Eğitimde aileler inisiyatifi ele alıyor…”

BÖLÜM 5: Kenan Çayır “Eğitimdeki güncel tartışmalara farklı bir gözle bakmak”

BÖLÜM 6: Ali Koç “Bugünkü sorunlarımızın kaynağı dünkü çözümlerimiz…”

BÖLÜM 7: Elif Doğan “Anne Gözüyle: Eğitim Denince Aklımıza Takılan Sorunlar…”

BÖLÜM 8: Ece Karaboncuk “Eğitimin “Çok” Konuşulanları: Okul Seçimi, Öğretmen Atamaları ve Bilişim Eğitimi…”

 


Eğitim konusunda söyleyecek sözü olan eğitimpedia okurları,
Aynı soruyu sizlere de yöneltiyoruz.
“Sizce Türkiye’de geçtiğimiz yılın eğitim alanında en önemli üç olayı nedir? Sizce neden önemlidir?” 
Kısaca konu başlıklarını belirtmeniz ve altına da konunu okuyucular tarafından anlaşılmasını sağlayacak ve sizce neden önemli olduğunu vurgulayan iki-üç paragraf yazmanız yeterlidir.
Yazıyla birlikte paylaşmak istediğiniz fotoğraf veya link/bağlantı varsa ekleyebilirsiniz.
Son olarak kendinize ve eğitimle olan ilişkinize dair üç dört cümlelik kısa özgeçmişinizi, bir fotoğraf ve telefon numaranızla birlikte [email protected] adresine gönderebilirsiniz.
Yazılarınızı arşivimizde derleyip zaman içinde yayınlayacağız.

turkiyenin egitim ansiklopedisi

 

 

 

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!