TRENDLER

Eğitimin Geleceği: Esnek Öğrenme Ortamları

Görüntülenme 1531

0
Eğitimin Geleceği: Esnek Öğrenme Ortamları

Dünyada eğitim üzerine son dönemde en çok konuşulan konulardan biri de “esnek öğrenme ortamları.” Yeni okullar, öğrenme ortamlarının tasarımına çok daha fazla önem verilerek inşa ediliyor. Üstelik sadece sınıfların değil, yemekhane, kütüphane ve hatta koridorların tasarımları bile önemseniyor.

Harvard Eğitim Enstitüsü’nde “Geleceğin Öğrenme Ortamları” isimli bir ders veren ve 21. yüzyılın sınıflarını inşa etme alanında bir uzman olarak kabul edilen Danish Kurani, “esnek sınıfları” şöyle tarif ediyor:

“Okulların çoğu esnek sınıfların, mobilyaları tekerlekli olan alanlar olduğunu düşünüyor. Yürüyen mobilyalar, nerdeyse “esnek” kelimesinin karşılığı gibi anlaşılıyor. Peki ya duvarları, teknolojiyi,öğrencilerin kullandıkları araçları, mekanın görünümünü ve hissiyatını  değiştirmek istediğinizde ne olacak? İdeal bir öğrenme ortamı oluşturmak için akustiği, renkleri, ışığı, yerleşim düzenini, materyalleri, mekanın etkileşim özelliklerini, grafiği, teknolojiyi, ilhamı ve daha pek çok şeyi dikkate almalısınız. Mobilyaların altına tekerlek takarak bir sınıfa “esnek” diyemezsiniz. Aradığımız çözüm bu değil. Bu, bir öğrenme ortamı yaratmanın sadece bir parçasıdır.”

Gelecek on yıl içinde öğrencilerin ihtiyaç duyacağı araçlar ve donanımlar, bugün ihtiyaç duyduklarından radikal bir şekilde farklı olacak. Bu yüzden yeni öğrenme ortamlarının, öğrenmenin yeni yollarına açık olacak şekilde tasarlanması gerekir. İşte Kurani’nin yenilikçi öğrenme ortamı tasarımlarından bazı örnekler:

 

 

Kaynak: https://boredteachers.com/blogs/the-faculty-room/flexible-learning-spaces-future-of-education

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!