TRENDLER

Eğitimin Nobel'i "2016 Global Öğretmen Ödülü" 13 Martta Sahibini Buluyor

Görüntülenme 3085

0
Eğitimin Nobel'i

Bu yıl ikincisi verilecek olan ve eğitimin Nobel’i olarak anılan Global Öğretmen Ödülü 2016, tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bu alanda şimdiye dek verilen en büyük ödül olma özelliğini taşıyor. 10 finalist arasından birinci olmayı başaran öğretmen 1 milyon dolarlık ödülün de sahibi olacak.

Global Öğretmen Ödülü, mesleğine inanılmaz bir katkıda bulunan olağandışı bir öğretmeni tanıtmak için ama aynı zamanda öğretmenlerin toplumda oynadığı önemli rolü vurgulamak için veriliyor.  Genç insanların hayatlarını dönüştüren binlerce kahramanın hikayelerini gün yüzüne çıkaran ödül, dünyanın her yerinden milyonlarca öğretmenin çalışmalarına hayat vermeyi umut ediyor.

Geçtiğimiz yıl 50 finalist arasına Türkiye’den öğretmen Dilek Livaneli de girmeyi başarmıştı. İşte, 2016 Global Öğretmen Ödülü’nün bu yılki 10 finalisti:

Cctz4VQUcAAKfeW

Aqeela Asifi, Kot Chandana mülteci kampında çocuklara öğretmenlik yapıyor, Pencap, Pakistan

Ayub Mohamud, Eastleigh Lisesi’nde işletme öğretmeni, Nairobi, Kenya

Colin Hegarty, Preston Manor Meslek Okulu, Londra, İngiltere

Hanan Al Hroub, Samiha Khalil Lisesi, El-Hamra, Filistin

Joe Fatheree Effingham Lisesi, Illinois, ABD

Kazuya Takahashi, Kogakuin Üniversitesi, Tokyo, Japan

Maarit Rossi, Kartanonranta Okulu’nda bir matematik öğretmeni, Finlandiya

Michael Soskil, Wallenpaupack South İlkokulu, Pennsylvania, ABD

Richard Johnson, Rostrata İlkokulu’nda fen öğretmeni, Perth, Avustralya

Robin Chaurasiya, Kranti Okulu, Mumbai, Hindistan

 

10 finalist, tüm dünyadan 148 ülkeden gelen 8,000 aday ve başvuru arasından seçildi. Bu 10 öğretmenin hikayesini tüm dünyaya anlatan ve ödülü veren Varkey Vakfı, kamuoyunda öğretmenlerin önemi hakkında tutkulu konuşmalar ve tartışmalar yapılmasını umut ediyor. Ödülü kazanan öğretmen 13 Mart 2016’da düzenlenecek olan Global Eğitim ve Beceriler Forum‘unda açıklanacak.

Öğretmenler Önemlidir

Global Öğretmen Ödülü, kamuoyunun dikkatini öğretmenlerin hayatımızda oynadığı role çekmek için #TeachersMatter (Öğretmenler Önemlidir) hashtag’inden paylaşımlar da yapıyor. Bu hashtag’in tanıtımında öğretmenlerin önemi şöyle vurgulanıyor:

Sitemize hoşgeldiniz. Buraya kadar gelebildiyseniz internet kullanabiliyorsunuz demektir. Bu linki sosyal medyada da bulmuş olabilirsiniz, bu da Facebook, Twitter gibi araçları kullanabildiğinizi gösteriyor. Eğer bu sayfadaki kelimeleri anlıyorsanız, okuyabiliyorsunuz demektir.

Peki ama bu becerileri, okumayı, okuduğunu anlamayı nereden öğrendiniz? Bizler bu becerilerle doğmuyoruz. Bunlar size öğretildi, sistematik bir şekilde, çok küçük bir yaştan itibaren. Ve bu durumda siz de öğretmenlerin önemli olduğu konusunda hemfikir olan milyonlarca insandan biri olacaksınız.

Tüm dünyada öğretmenler hayatlarımız üzerinde bir etki yarattılar. Onları sessiz birer kahraman oldukları için kutlamak istiyoruz. Bize okumayı, yazmayı, anlamayı, analiz etmeyi ve başarılı insanlar olmayı öğrettiler. Öğretmenler bu başarılarını şaşalı organizasyonlarla ya da törenlerle kutlamazlar. Eylemleri insanlara yardımcı olur ve başkalarının da peşinden gittiği pozitif bir örnek oluşturur.

Peki siz bir öğretmen sayesinde neler yapabiliyorsunuz?

If-you-can-save-lives-Graciana+Argentina
Eğer hayat kurtarabiliyorsanız #ÖğretmenlerÖnemlidir – Jorgelina, tıp öğrencisi
If-you-can-accept-others-Nisreen+Jordan-1
Rengimiz, yaşam alanımız, dinimiz, etnik kökenimiz aynı olmasa bile başkalarını kabul edebiliyorsak #ÖğretmenlerÖnemlidir
If-you-can-work-as-a-team-Fidaa+Palestine
Takım halinde çalışabiliyorsan #ÖğretmenlerÖnemlidir
????_007
Eğer hızlı öğrenebiliyorsan #ÖğretmenlerÖnemlidir Eğer başka dilde çalışabiliyorsan #ÖğretmenlerÖnemlidir

 

Global Öğretmen Ödülü ve 10 finalist hakkında daha detaylı bilgi almak  için  http://www.globalteacherprize.org sitesini inceleyebilirsiniz. Öğretmenler Önemlidir kampanyasını #TeachersMatter hashtag’inden takip edebilirsiniz.

https://twitter.com/TeacherPrize 

https://www.facebook.com/teacherprize

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!