TRENDLER

Eğitimin Nobel'i Sahibini Buldu

Görüntülenme 1937

0
Eğitimin Nobel'i Sahibini Buldu

Global Öğretmen Ödülü, bir türlü hak ettiği takdiri görmeyen bir mesleğe saygı kazandırmayı hedefliyor. Yetersiz maaşlar ve “bir iş yapamayan öğretmenlik yapar” gibi klişeler, çocuklarımıza eğitim veren kadınlara ve erkeklere değer vermeyen bir dünya mesajını daha da güçlendiriyor maalesef. Yeterli değeri görememelerine rağmen kendini işine adayan pek çok öğretmen harika şeyler yapmaya devam ediyor.

Dünyadaki eğitim sistemlerinin yaşadığı en büyük problemlerden biri öğretmenlerin yaşadığı prestij eksikliği. Bu, 15-16 Mart’ta düzenlenen Global Eğitim ve Beceriler Forum‘unda da en çok tartışılan konulardan birisi oldu. Her yıl Mart ayında eğitimciler, politikacılar, başbakanlar, başkanlar ve uluslararası düşünce liderleri Dubai’de bu konferans için bir araya geliyor. Global Eğitim ve Beceriler Forum’u artık eğitimin Davos’u olarak biliniyor.

Varkey Vakfı, geçtiğimiz yıl 2015’te çok özel bir öğretmene 1 milyon dolar değerinde Global Öğretmen Ödülü vereceğini açıklamıştı. Global Öğretmen Ödülü, Nobel Ödülü’nün bilim, edebiyat ve barış için yaptığının aynısını eğitim için yapmayı hedefliyor.

Dubai Emiri Muhammed bin Raşid El Maktum’un himayesinde verilen ödülle ilgili olarak vakfın başkanı Said Varkey, “Dünyanın uzak köylerinden, kasabalarından ve şehirlerinden gelen çocuklara ilham vermek ve onlara ‘Bu ödülü istiyorum!’ dedirtmek istiyoruz. Kaç çocuk büyüyünce TV yıldızı olmak istiyor? Onların dünyanın en iyi öğretmeni olmayı istemelerini sağlayalım” diyor. Varkey GEMS Vakfı’nın onursal başkanı Bill Clinton ise “En iyi insanları öğretmenlik mesleğine çekmek, becerilerini geliştirmek ve desteklemek ve öğretmenlerimize yüksek saygı göstermek… Tüm bunlar öğretme ve öğrenme de mükemmelliğe ulaşabilmemiz için çok önemli” diyor.

_81664110_81662106
2015 Global Öğretmen Ödülü’nü Amerika Birleşik Devletleri’nden Nancie Atwell kazandı.

Binlerce başvurunun ardından uzmanlar, En İyi 10 Öğretmen Adayı’nı belirledi. Ardından Global Öğretmen Ödülü Akademisi üyeleri, kazananı seçmek için oylama yaptı. Ve 2015 yılında bu ödülü kazanan öğretmen Amerika Birleşik Devletleri’nden Nancie Atwell oldu.

Nancie Atwell öğretmenler arasında tanınan bir yazar aynı zamanda. Atwell, edebiyatı, okuma-yazma workshop’ı şeklinde öğretme konusunda öncülük etti. Aynı zamanda 1990 yılında Maine’deki kar amacı gütmeyen bir okul olan (K-8) Öğretme ve Öğrenme Merkezi’ni kurdu. Özellikle düşük gelirli öğrencilere ulaşmaya çalışan okulun mezunlarının yüzde 97’si üniversiteden mezun oldu.

Nancie kitaplara olan sevgisini çocukken hastanede tedavi görürken keşfetmiş. İngilizce’yi okuma-yazma workshop’ı şeklinde öğretmek onun öne çıkan özelliği. Bu inovasyonunu, ‘Ortada’ isimli yarım milyon adet satan kitabında anlatıyor. Öğrenciler, hakkında yazacakları konuları ve okuyacakları kitapları kendileri seçiyor. Sınıfın yapısı, kapasitelerini ve heyecanlarını artırdığı için öğrencileri her yıl 14 farklı türden ortalama 40 kitap okuyabiliyor. Bu ulusal ortalamanın hayli üstünde bir sayı. Aynı zamanda her yıl 13 farklı türde ortalama 21 yazı tamamlıyorlar. Nancie’nin teşviki ve desteğiyle öğrencilerinin çoğu kitapları basılan yazarlar olmuş.

50 Finalist Arasında Bir Türk Öğretmen

Samsun’un Kumköy İlkokulu’nda görev yapan Dilek Livaneli de ilk 50 finalist arasında yer almayı başardı. Kumköy İlkokulu’nun ‘müdür yetkili’ sınıf öğretmeni 33 yaşındaki Dilek Livaneli, 6 yıldır bulunduğu okulda yaptığı çalışmalar sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Samsun’da 2012’de ‘Yılın Mesleğinde Fark Yaratan Öğretmeni’ seçildi. Okulun iç donanımı ve fiziki şartlarını tamamen yenileyen Livaneli, sosyal içerikli projeler hazırlayıp 14 öğrencisine ilkleri yaşattı. Livaneli, öğrencilerini operaya, tiyatroya, sinemaya, götürüp buz pateni pistinde paten yapmalarını sağladı. Dilek öğretmen, çocuk aile arasındaki iletişimin güçlenmesini sağlamak amacıyla velilere İlçe Halk Eğitim Merkezi desteğiyle aile eğitimi kursu açtı. Veliler her hafta okulda kurs kapsamında eğitim görmeye başladı. Dilek Livaneli, ayrıca açtığı okuma-yazma kursuyla köyde okuma yazma bilmeyenlere yardımcı oldu.

Öğretmenin girişimleri ardından Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün sanatçıları köye gelip köylülere özel mini konser verdi. Ayrıca yine 30 köylü kadın operaya götürülerek bu sanatı yerinde izleme fırsatı buldu.

Dilek Livaneli, “Ben yarışmada ilk 50’ye giren yaşı en küçük öğretmendim. Yarışmayı ilk 50’de yaşı en büyük olan 64 yaşındaki Nancie Atwell kazandı. Çok başarılı bir öğretmen. Bu mesleğe yıllarını vermiş. Beni yarışma komitesi hep ‘küçük yaşta büyük işler yaptı’ cümlesiyle lanse etti. Sonuç olarak 49 öğretmen elendik ve bir tane birinci seçildi. Ancak ilk 50’ye girmek bile çok büyük bir şeymiş. Sonuç ne olursa olsun ilk 50’ye girmek meslek hayatım boyunca yaşayabileceğim en mucizevi olay. Türkiye’de 850 bin öğretmen var. Bu öğretmenler arasında rol model olarak Türkiye’yi temsil etmek ayrı bir gurur, onur. Birinci olamadım ama ilk 50’ye giren ilk Türk öğretmen oldum. Büyük bir sevgi ve saygı kazandım. Bunun gururu bana yeter. Bunun hiçbir maddi ödülle mukayesesi yok. Küçücük bir köy okulunun adını dünya duydu. Hiçbir şeyin imkansız olmadığını ispatlamış oldum. Türkiye’deki öğretmen profilini dünya ölçeğine taşımış oldum” dedi.

samsun-dilek-ogretmen

Dünyada en iyi ilk 50 öğretmen arasına girmesinin kendisine büyük bir sorumluluk da yüklediğini dile getiren Livaneli, “Bundan sonra insanların senden beklentisi artıyor. Bu başarı misyonu üzerine yüklendiği zaman bu vizyondan sıyrılmaman lazım. Her zaman başarılı olmak durumundasın artık. Çıtayı daha da yükseltmek ve yerinde saymamak zorundasın. Bu yarışma ve itibar insana daha fazla sorumluluk yüklüyor. Ayrıca uluslararası bir çevre edinmiş oldum. Birçok ülkeden artık meslektaş arkadaşlarım var. Bizi eğitim elçileri olarak seçtiler. Artık yaptığımız projeleri dünya genelinde tanıtımını yapabileceğiz, dünyaya duyuracağız” diye konuştu.

Bütün adaylara yarışmaya tekrar başvuruda bulunmalarının bildirildiğini söyleyen Livaneli, “Yeni projeler hazırlayıp birkaç yıl son tekrar başvuru yapmayı planlıyorum. Ben kitlelere ulaşmak istiyorum artık. İnsanlara ilham olmak için daha çok çalışacağım. Her zaman bir ana fikrim vardı ve bu fikir ile yola çıktım: ‘Her şeyin daha iyisi vardır. Ve buna ulaşmak için çalışmak gerekir.’ Bu beni yıldırmadı, daha da şevkle yoluma devam edeceğim” şeklinde konuştu.

Kaynak: https://educationandskillsforum.org/

http://www.radikal.com.tr/turkiye/dilek_ogretmen_1_milyon_dolari_alamadi_ama-1314564

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!