TRENDLER

Eğitimpedia Kurucusu Ali Koç’tan Eğitimciler ve Ebeveynler İçin Film Önerileri - 2

Görüntülenme 3390

0
Eğitimpedia Kurucusu Ali Koç’tan Eğitimciler ve Ebeveynler İçin Film Önerileri - 2

Eğitimpedia kurucusu Ali Koç’un, sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı ebeveynler ve eğitimcilere yönelik film önerileri listesinin ikinci bölümünde hem Türkiye’den hem de dünyadan farklı filmler yer alıyor.

The Color of Paradise (1999-İran): Devrim sonrasında din kavramını sorgulamaya başlayan İran toplumunu, gözleri görmeyen bir çocuk olan Muhammed’in tanrıyı bulma çabasıyla izliyoruz. Aynı zamanda baba-çocuk ilişkisine de değiniyor film.

Children of Heaven (1999-İran): Fakir bir ailede büyüyen iki kardeşin tamire verdikleri ayakkabıyı kaybetmesini, babalarına gerçeği söyleyemedikleri için ellerindeki tek ayakkabıyı gizlice, dönüşümlü olarak giymesini ve bu macera sırasında başlarından geçenleri konu alıyor film.

Pay It Forward (2000-ABD): Öğretmeni sayesinde dünyayı daha iyi bir yer haline getirme şansı bulan bir çocuğun hikayesini izliyoruz.

Finding Forrester (2000-ABD): Edebiyata olan gizli yeteneği sayesinde, varlıklı öğrencilerin gittiği özel okuldan burs kazanan 16 yaşında New York’lu siyahi bir genç ile karşı apartmandaki komşusu arasında başlayan sıradışı arkadaşlığı izliyoruz.

Blackboards (2000-İran): İran’ın kırsalında sırtlarına kara tahta bağlayarak dolaşan ve kendilerine öğrenci arayan öğretmenlerin öyküsü aynı zamanda dönemin sosyopolitik durumunu da gözler önüne seriyor.

I am Sam (2001-ABD): Bebekleri dünyaya geldikten sonra eşi tarafından terk edilen zihinsel engelli Sam’in kızı ile birlikte büyüme öyküsü.

The Emperor’s Club (2002-ABD): Ünlü bir politikacının oğlunun sınıfına gelmesiyle birlikte öğrenciler üzerindeki etkisini yeniden keşfeden bir öğretmeni izliyoruz.

 

Billy Elliot (2001-İngiltere): 11 yaşındaki Billy, boks derslerini bırakıp bale okuluna yazılmak isteyince gelişen olay örgüsünde ailesiyle ilişkisine ve onu destekleyenlere tanık oluyoruz.

Bang Bang You’re Dead (2002-ABD): Zorbalığa maruz kalan problemli bir lise öğrencisinin özgürlük mücadelesine tanık oluyoruz.

The First Year (2001-ABD): Dezavantajlı çocukların içindeki gerçek kahramanı açığa çıkaran 5 öğretmenin büyüleyici öyküsü belgesel olarak beyaz perdeye uyarlanıyor.

Etre et Avoir (2002-Fransa): Fransa’nın merkezden uzak bir kasabasında, yaşları 4 ile 11 arasında değişen çocuklara hem okul eğitimi hem de önemli hayat dersleri veren azimli öğretmen Georges Lopez’in tecrübelerini aktarıyor film.

Spellbound (2002-ABD): Film, ulusal heceleme yarışmasına hazırlanan 8 gencin yaşadıklarını konu alıyor.

Mona Lisa Smile (2003-ABD): Açık fikirli bir sanat profesörü, kadın öğrencilerini kalıplaşmış toplumsal rollerini sorgulamaya davet ediyor.

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (2004-Türkiye): Ahmet Uluçay’ın aynı isimli kitabından uyarlanan film, hayalleri yaşadığı kasabanın sınırlarını aşan iki arkadaş Recep ve Mehmet’in hayatlarını değiştiren bir yaz ayını konu alıyor.

School of Rock (2004-ABD-Almanya): Hayatını rock müziğe adamış müzik öğretmeni Dewey Finn, 9 yaşındaki öğrencisi Yuki ile kurduğu müzik grubuyla yarışmaya hazırlanır.

Les Choristes (2004-Fransa): Disipline etmesi hayli zor bir öğrenci grubunun hayatında müzik yoluyla pozitif etki bırakmaya çalışan bir öğretmenin hikayesi.

Black (2005-Hindistan): Ne görebilen, duyabilen ne de konuşabilen genç bir kadının karanlık hayatına umut ışığı getiren bir öğretmenin hikayesi.

The Hobart Shakespeareans (2005-ABD): Los Angeles’lı bir sınıf öğretmeni olan Rafe Esquith’i ve yıl sonu gösterilerinde Shakespeare’den Hamlet’i sahneleyecek öğrencilerin ilham veren yeteneklerini izliyoruz belgeselde.

Jagten (2012-Danimarka): Ana karakter Lucas’ın, oğlu ile ilişkisi pek sağlıklı sayılmaz. Hayatının zor bir evresinde yeni umutlarla kreşte öğretmenlik yapmaya başlayan karakterin, bir öğrencisi tarafından ortaya atılan iddiayla sarsılan hayatını izliyoruz.

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!