TRENDLER
Müjdat Ataman
Müjdat Ataman Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği / Ankara Üniversitesi Yaratıcı Drama

Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde, Türkçe Öğretmenliği yan alanı ile yüksek lisans eğitimini de Ankara Üniversitesinde Yaratıcı Drama alanında tamamladı. Bilkent Üniversitesi Hazırlık Okulunda (BLIS) ve Özel İzmir SEV Okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. İstanbul'da Tarabya İngiliz Okulları İlkokul Müdürlüğü görevinde bulundu.

Çağdaş Drama Derneği İzmir Şubesinin kuruluşunu ve başkanlığını yürüttü. Forum Tiyatro, sınıfta yaratıcılık, çocuk yazını, alternatif eğitim konuları üzerinde çalışıyor. Eğitim kurumları, sanat akademileri, dernekler ya da çeşitli kuruluşların gereksinimlerine yönelik, konulu atölyeler gerçekleştiriyor. Eğitimpedia yazarıdır. PEGEM Akademi tarafından yayımlanan "Yaratıcı Yazma için Yaratıcı Drama", "Yaratıcı Türkçe Dersleri", "Eğitim Gerçeğimiz" ve "112 Öğretmenliğime Notlar" kitaplarının yazarıdır. Koza Yayınlarından çıkan 4. Sınıf Türkçe kitabı yazarlarındandır. "Türkçe Öğretiminde Yeni Yaklaşımlar", "Yaratıcı Yazma", "Sınıfta Yaratıcılık", "Yaratıcı Dramanın Yöntem Olarak Kullanılması" konularında bildiriler sundu ve seminerler verdi. Halen Fide Okulları'nda Okul Müdürü olarak görev yapıyor.

TÜM YAZILARI

10 Kasım

Görüntülenme 2380

0
10 Kasım

Kitaplığınızdan “yürüyen” kitaplarınız vardır. Kimi döner gelir, kimiyse başka evlerde inzivadadır. Geçen gün aklıma geldi, cumhuriyetin ilk yıllarında basılan bir ders kitabını kitaplıkta aradım, ne yazık ki gidenlerdenmiş, üzüldüm. Kitaptaki  bir görsele yeniden bakmak ve günümüzdeki ders kitapları ile yan yana koymak istemiştim.

Cumhuriyetin ilk yıllarında basılan bu kitap sanırım bir Türkçe ders kitabıydı ve yeniden bakmak istediğim görsel, bir okuma metninin üstündeydi. Görselde bir çocuk yerde oyuncakları ile oynuyor, anne koltukta gazete okuyor, babanın üstünde mutfak önlüğü yemek masasını hazırlıyordu. Bir resim-fotoğraf çok şey anlatıyordu aslında. Baba mutfakta çalışıyor, anne gazete okuyor… Bu görsel cumhuriyetin ilk yıllarının hedefini de gösteriyordu. 

Cumhuriyet kurulduktan sonra atılan ilk adımın okuma-yazma seferberliği olduğunu biliyoruz. Aynı süreçte dünya klasikleri Türkçeye çevriliyor. Sanata ve okumaya dair üst üste büyük atılımlar yapılıyor. Yurt dışına öğrenci gönderme, fakültelerin açılması, yurt dışından uzmanlar çağrılması…

Toplumdaki inanışları, yaşam tarzını, bakış açısını etkileyen en önemli etmenlerden biri kültürdür. Sanırım kültürü şekillendirmenin en etkili yolu da eğitimdir. Geçtiğimiz aylarda Eğitimpedia’da çok ilgi çeken bir video paylaşıldı. Çocuklara çeşitli meslek isimleri söyleniyor, neredeyse tüm çocuklar bu meslekle uğraşan insanları erkek karakterler olarak çiziyor. Çocukların şematik öğrendiğini biliyoruz, bu şematik öğrenmede ise genellikle içinde yaşanılan toplumun bakış açısı belirleyici oluyor.  

“Ne ekersen, onu biçersin” atasözünü kültür açısından yorumladığımızda sınıfta kaldığımızı çoktan söyleyebiliriz. İstatistiklere boğmak istemiyorum ama birkaç karşılaştırma yapmak ülkedeki fotoğrafı daha iyi görmemizi sağlayacaktır. Ülkemizdeki kütüphane sayısıyla Almanya’daki kütüphane sayısını karşılaştırmamız, seksen bir ilimizin kaçında devlet tiyatrosu var ona bakmamız, Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi ile diğer bakanlık bütçelerini yan yana koymamız kültürel yaklaşımızla ilgili çıkarımlar yapmamıza yardımcı olacaktır. 

10 Kasım’da Mustafa Kemal’i anıyoruz, duygulanıyoruz ve hatta  en iyi paylaşımı yapmak için birbirimizle yarışıyoruz. Atatürk’ü anmak için yaptığımız yarışı, keşke O’nun kadınlar için yaptığı mücadeleye taşıyabilseydik. Mustafa Kemal’in kadına verdiği en büyük değeri, Zübeyde Hanım’a, annesine verdiği değerde görebiliriz. Kim bilir belki de ülkenin tüm kadınlarının annesi gibi ezilmesini istememiştir.  

Bu 10 Kasım’da, şu anda ülkedeki çocukların ellerindeki kitaplardan görsellerle son sözü koyalım ve aslında mücadelenin uygarlık mücadelesi olduğunu bir daha hatırlatalım.

IMG_7041IMG_7047IMG_7043IMG_7040

IMG_7042

IMG_7044

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[email protected]

https://twitter.com/ataman_mujdat

 

Yorum Yazın
Yazarın Diğer İçerikleri
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!