Eğitimpedia Yazarı – Müjdat Ataman: Çizgi Roman

0
569

Küçükken beşinci katta oturuyorduk, balkonumuz yan komşunun balkonu ile bitişikti. Şu an yan komşumuzun adını anımsamıyorum ama o günlere dair aklımda kalan en güzel anı, o balkonda değiş tokuş yaptığımız çizgi romanlar olsa gerek. Kendi çizgi romanım bitince hemen balkona çıkar, balkonun demirlerine vururdum. Komşunun oğlu sese çıkarken elinde kendine ait bir çizgi romanla gelirdi. Okumaya dair olumlu tutum geliştirmeme neden olan çizgi romanlar belki de ilk aşklarımdı. Zagor, Superman, Tommiks, Mandrake, Kızılmaske ve Swing…

Ders kitapları arasında çizgi roman okuduğumuzdan mıdır bilinmez eğitimciler arasında çizgi romanlarla ilgili olumlu bir algı olduğunu söyleyemeyiz. Oysa günün çocukları da olağanüstü güçleri olan kahramanların öykülerine hayranlar. Hatta günümüzde de çizgi roman kültürü azımsanmayacak şekilde ilerliyor. Kitap okumayı sevmeyen öğrencilerimin birçoğu çizgi romanla tanışınca okumaktan da keyif aldılar.

Birçok öğrencinin çizim yapmaktan keyif aldığını söyleyebiliriz. Bu çizimleri çizgi romanlara dönüştürdüğümüzde, bir de bunları dersimizde konu ile ilgili oluşturduğumuzda öğrenme adına harika bir kapıyı aralayabiliriz.

Çizgi roman yapımı için uzun uğraşlar vermeye, bir şeyleri öğrencilere öğretmeye, uzun uzun biçimi anlatmaya gerek yok. Öğrencilerin ihtiyacı olan şey derste işlenen konuyla ilgili bir problem durumu ve bir kahraman. Örneğin sosyal bilgiler dersinde denizlerin gün geçtikçe kirlenmesi ile ilgili bir konu işleniyor. Bu konuyla ilgili kim çizgi roman hazırlamak ister sorusu öğrencilerin böylesi bir çalışmaya ilgisini ortaya koyacaktır. Sınıfa getirilecek birkaç çizgi romanı öğrencilere dağıtmak, uzun uzun çizgi romanın ne olduğunu anlatmaktan daha etkili olacaktır.

Denizlerin kirlenmesiyle ilgili çizgi roman hazırlayacak öğrenciler, çizimler öncesi doğal olarak kirlilik, kirlilik nedenleri, çözüm önerileri konusunda da araştırma yapacaklardır. Böylesi bir araştırma uzun uzun konu anlatmak yerine öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını da artıracaktır. Öğretmenin, bu tarz bir derste öğrencilere sadece rehberlik etmesi yeterli olacaktır.

Müjdat Ataman

Okul Müdürü

www.mujdatataman.com

[email protected]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here