Eğitimpedia Yazarı – Müjdat Ataman: Kimler Bitirdi?

0
1395

Bu anlamsız soruyu sormaktan yıllarca vazgeçmedim. Sınıfta bir çalışmaya başlayıp belli bir süre sonra sesleniyorum., “Kimler bitirdi?” Sınıftan gelen yanıtlar; “Ben bitirmedim, benim az kaldı, ben bitirdim, ben de bitirmek üzereyim, son sorudayım, bitmedi…” Soruyu sorduktan sonra gelen cevaplarla kaybettiğim üç dört dakikadan sonra, soruyu sormadan önce başladığım yerde olduğumu fark ediyordum. Kaç kişinin bitirdiğini de anlamıyordum. Her şey iyice birbirine karıştığı gibi bir de işini yapmakta olanlar bu yanıtlarla bölündüğü için aslında dersimi kendi sorumla ben bölüyordum. İyi hoş da sınıfın çoğunluğunun etkinliğini bitirip bitirmediğini bilmem gerekiyor ki bir sonraki çalışmaya geçiş yapayım.

Bu gereksiz sorumun yol açtığı zaman kaybını fark ettiğimde farklı bir çözüm bulmaya karar verdim. Ve etkinliğe başlamadan önce, “Çalışmasını bitirenler kalemlerini defterlerinin arasına koyarak defterlerini kapatsınlar” diyerek bitirenlerin ne yapacaklarını önceden belirttim.

Böyle bir yönerge veriyor olmak öğrenci masalarını kontrol ederek sınıfta kaç öğrencinin çalışmasını bitirip bitirmediğini anlamak için kolay bir yol. Bunun yanı sıra küçük sınıflarda eğlenceli denemeler de yapılabilir; çalışmasını bitirenler burnunu tutsun, kucağını tutsun, iki eliyle haydi bir sonraki çalışmaya geçelim heykeli yaparak donsun…

Yine benzer bir yöntem de dersin devamlılığını sağlamak için kullanılabilir. Öğretmen tahtaya dersi aşamalandırdığı ve bir sonraki etkinliğe geçişi anımsatacak notlar yazabilir. “Öyküyü oku, Türkçe defterine çıkar, öyküde geçen karakterlerin ismini alt alta yaz, karakterleri betimle, tüm betimlemeler bittiğinde parmağını kaldır.” Bu tür anımsatıcı notlar, sadece işitsel verdiğimiz yönergelerin görsel olarak da alınmasını sağlayacaktır. Öğrenci her bitirdiği ders aşaması için, “Şimdi ne yapıyoruz?” sorusunu sormayacak ve dersin işleniş aşamalarını tahtada görecektir. Tabi ki ilk günlerde ders adımları tahtada olsa da sorular gelecektir ama gelen soruları sözlü yanıtlamak yerine tahtayı işaret ederek bu soruların sıklığını da azaltabiliriz.

Müjdat Ataman

Okul Müdürü

www.mujdatataman.com

[email protected]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here