TRENDLER
Müjdat Ataman
Müjdat Ataman Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği / Ankara Üniversitesi Yaratıcı Drama

Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde, Türkçe Öğretmenliği yan alanı ile yüksek lisans eğitimini de Ankara Üniversitesinde Yaratıcı Drama alanında tamamladı. Bilkent Üniversitesi Hazırlık Okulunda (BLIS) ve Özel İzmir SEV Okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. İstanbul'da Tarabya İngiliz Okulları İlkokul Müdürlüğü görevinde bulundu.

Çağdaş Drama Derneği İzmir Şubesinin kuruluşunu ve başkanlığını yürüttü. Forum Tiyatro, sınıfta yaratıcılık, çocuk yazını, alternatif eğitim konuları üzerinde çalışıyor. Eğitim kurumları, sanat akademileri, dernekler ya da çeşitli kuruluşların gereksinimlerine yönelik, konulu atölyeler gerçekleştiriyor. Eğitimpedia yazarıdır. PEGEM Akademi tarafından yayımlanan "Yaratıcı Yazma için Yaratıcı Drama", "Yaratıcı Türkçe Dersleri", "Eğitim Gerçeğimiz" ve "112 Öğretmenliğime Notlar" kitaplarının yazarıdır. Koza Yayınlarından çıkan 4. Sınıf Türkçe kitabı yazarlarındandır. "Türkçe Öğretiminde Yeni Yaklaşımlar", "Yaratıcı Yazma", "Sınıfta Yaratıcılık", "Yaratıcı Dramanın Yöntem Olarak Kullanılması" konularında bildiriler sundu ve seminerler verdi. Halen Fide Okulları'nda Okul Müdürü olarak görev yapıyor.

TÜM YAZILARI

Sınıf İşaret ve İşaretçilerine Uyunuz

Görüntülenme 609

0
Sınıf İşaret ve İşaretçilerine Uyunuz

Konuşmaktan yüreği yorulan biz öğretmenler, nedendir bilinmez, konuşmadan anlaşmanın yollarını aramak için de pek gayret göstermeyiz. Öğrencilerin yıllardır sıkılmadan sorduğu “istediğimiz sorudan başlayabilir miyiz?” gibi seslenişlerine biz de sıkılmadan yanıt veririz. Sınıflarda bunun gibi onlarca klasik soru ve bu sorulara verilen klasik yanıtlar vardır. Sınıfın günlük ders işleyiş rutinleri oluşup belirginleştikçe öğrencilerle belirlenecek kurallar, ders adımları veya sık sorulan sorular/uyarılar şekle dökülebilir.

Ders işlerken sıklıkla ilk bölümde işleyeceğim konuyu benim anlattığım, ardından öğrencilerin kendi başlarına kalarak işlenen konuyla ilgili çalışabilecekleri zaman dilimleri olurdu. Öğrencilerin kendi başlarına çalışabilecekleri zaman dilimlerinin belirli kuralları vardı, örneğin kimsenin dikkati dağılmaması için o süreçte soru sorulmaz ve özel bir durum olmadıkça dışarı çıkılmazdı. Her hafta işlenen buna benzer derslerde aynı açıklamaları sürekli yapıyor olmak, hem benim içim yorucu hem de öğrenciler için sıkıcıydı.

Hastanelerin kült fotoğrafı, sessiz ol işareti yapan hemşire görselinin çıktısını alarak sınıfa girdim. Bu görselin bizim sınıfta bireysel çalışmaya döndüğümüzde kullanılacağını belirttim. Bu görsel tahtaya asıldığında yeni bir açıklamaya gerek kalmıyordu, çalışma sonunda görseli tahtadan kaldırarak masanın üstüne koyuyordum. Herkes için kolaylaştırıcı olan bu basit işaret ilk adımdı. Günler ilerledikçe sınıftaki ortak anlaşmaların, basit işaretlerin sayısı artmaya başlamıştı. Sınıfta yine sıklıkla yaptığımız uygulamalardan biri farklı görüşlerin ortaya çıkabildiği tartışma anlarıydı. Grup olarak yaptığımız bu tartışmalar için bir üçgen seçip içine tartışma ifade eden clipartlar yerleştirmiştik. Tahtaya bu kart asıldığında öğrenciler hiç soru sormadan, seçtikleri arkadaşlarıyla üçerli grup olup sınıfta o an işlenen konuyla ilgili açılan tartışmaya başlıyorlardı. Tahtadan bu görsel kaldırılınca da her grup tartışma sonuçları hakkında konuşuyordu. Sınıfta sıklıkla sorduğum sorular ortaya çıkmaya başladıkça bu soruları numaralandırıp sorular köşesine astık;

1. İşlenen bu konu yaşamda ne işimize yarayacak?

2. Bu dersi bir cümle ile özetleyecek olsak bu cümle ne olurdu?

3. Bu dersin anahtar sözcükleri nelerdir?

4. Bu dersin sana ne kazandırdığını düşünüyorsun?

5. İşlenen konuyu anladığını nasıl kanıtlayabilirsin?

Bu sorular köşesi her öğrenci tarafından rahatlıkla görülüyordu. Dersin sonlarına doğru seçtiğim öğrenciye soru köşesindeki soruların sadece numaralarını söylüyordum. Uzun aynı soruları sormak yerine kısaca bir numara söylemek sınıf için ortak anlam ifade ediyordu.

Sınıf işaretleri için en basitinden başlamak bile öğrencileri rahatlatacaktır. Örneğin, derslerin adlarının lamine edilerek oluşturulduğu kartların her günün açılışında tahtaya gün akışına göre asılması öğrencilerin ders akışını takip etmelerine olanak sağlayacaktır. Ders işlediğiniz sınıflardaki öğrencilerin yaş gelişim özelliğine ve derslerinizin rutinine bağlı olarak ortak dili sağlayacak kararlar alıp bu kararları görselleştirmeniz gereksiz zaman kaybını da engelleyecektir.

 

Müjdat Ataman

Okul Müdürü

www.mujdatataman.com

[email protected]

 

Yorum Yazın
Yazarın Diğer İçerikleri
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!