TRENDLER
Murat Moroğlu
Murat Moroğlu Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı

1982 yılında Adana'da doğdu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü eğitimini 2002-2006 yılları arasında gerçekleştirdi.

2003-2006 yılları arasında Çağdaş Drama Derneğinin Yaratıcı Drama Liderliği / Eğitmenliği programını tamamlayarak "Yaratıcı Drama Lideri/Eğitmeni" unvanını aldı. Ankara'da farklı eğitim kurumlarında (Okul öncesi), Gazi Üniversitesi Vakıf Kolejinde (2009-2013) ve Özel Doğaç Yaratıcı Drama Liderliği/Eğitmenliği Kursunda (2013-2018) eğitmen olarak çalıştı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü İlköğretim Bölümü Yaratıcı Drama Tezsiz Yüksek Lisansı programını (2017) bitirdi.

2012 yılından bu yana çeşitli internet sayfalarına "Çocuk Edebiyatı ve Yaratıcı Drama" ilişkisine yönelik yazılar yazıyor. Yaklaşık iki yıldır öğretmenlerle, ailelerle ve çocuklarla "Nitelikli Çocuk Edebiyatı" üzerine söyleşiler gerçekleştiriyor.

Fide Okulları'nda Yaratıcı Drama Öğretmeni olarak görev yapıyor.

@murat.moroglu

TÜM YAZILARI

Masalları Değiştirmek Zorunda Kalanlara…

Görüntülenme 1520

0
Masalları Değiştirmek Zorunda Kalanlara…

Klasik masalları sevmiyorum ne zamandır. Ne zamandır? Nitelikli çocuk kitaplarıyla karşılaştığımdan beridir. Güzelin hep güzel ve zengin olduğu, çirkinin hep çirkin ve kötü ve fakir olduğu kitaplardan sıkıldım. Bu kitapların sonunda mutlaka “şöyle olun”, “böyle olun”, “yardımsever olun”, “inatçı olmayın”, büyüklere saygılı olun”, “aman ha karşı duruş sergilemeyin” gibi gibi birçok öğüt ve öğreti verilmeye çalışılır. Bu kitapların temel sorunu da budur bence herkesin bildiği gibi. Nitelikli çocuk edebiyatını, özelliklerini ve örneklerini birçok kere yaptığım söyleşilerde dilim döndüğünce aktarmaya fark ettirmeye çalıştım. Bu söyleşilerde dinleyicilerin söylediği ortak şey; “masal sonlarını ya da masalın bazı yerlerini değiştirmek zorunda kalıyorum” cümlesi idi. Sizlere masalın herhangi bir yerini ya da sonunu değiştirmeyeceğiniz kitap tavsiye etmek istiyorum.

İlk örnek:Köprüyü Geçerken Dev ile Ayının Öyküsü”… Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan bu kitap “İnatçı İki Keçi” masalına karşı yazılmış bir kitaptır. İnatçılığın kötülenmediği ve kimsenin boğulma tehlikesi ya da ölümle karşılaşmadığı bir kitap. Kitabı yaratıcı drama atölyelerinde 6,7,8,9 ve 10 yaşla çalıştım. Etkili olan bir kitap.

İkinci kitap ise;Kırmızı Başlıklı Küçük Kız” masalı… Bu kitap 1001Çiçek’ten çıktı. Klasik “Kırmızı Başlıklı Kız” masalına karşı yazılmış bir kitap. Kurt’un aç kalmadığı, saldırmadığı ve öldürülmediği bir masal. Özellikle 6,7 ve 8 yaşı içene çeken kitabı rahatlıkla alıp, okuyabilirsiniz.

Üçüncü kitap; Külprensi… Kuraldışı Yayınları’ndan. Sadece güzel (!) ve yakışıklıların (!) âşık olmadığını, kadınların da seçme hakkı olabileceğini gösteren ve toplumun dayatmalarını sarsan bir kitap. Erkekler de temizlik yapabilir. Bunda ne var ki! Zayıf, sıska, sivilceli olmam âşık olamayacağım ya da olmamam gerektiği anlamına gelmez ki değil mi? Okuyun ve okutun… Lütfen!

Dördüncü kitap;Frederick”… Leo Lionni ustanın kaleminden çıkan bu kitap “Ağustos Böceği ve Karınca” masalına karşı yazılmış bir kitap. Kitabın arka kapağında “Sanatını konuşturan Ağustos Böcekleri Aşkına” diye bir cümle var. Ağustos böceği açısından bakarsak “kimseyi kınamayan, ötekileştirmeyen”; karınca açısından bakarsak da “kimseyi acımasızlaştırmayan” bir yanı var kitabın. Herkesin yaptıklarına saygı duyulduğu, emeğin emek olarak görüldüğü bir masal.

Son kitap iseLa Fonten Orman Mahkemesinde”… Yalvaç Ural’dan. Okulöncesinden itibaren okunması gereken kitaplardan. Hayvanlara anlamsızca anlamlar yükleyen insanların, hayvanlar tarafından sorgulanma süreci ele alınmış kitapta. İnsanların, hayvanlara yükledikleri bu anlamların tartışıldığı kitap, klasik La Fonten masallarına karşı duruşla bence klasikler arasında yer bulacaktır kendisine.

Yukarıda adı geçen kitapları okuyunca bu yazıda belirtilen küçük özelliklerden daha fazlasını bulacaksınız. Nitelikli kitapların en önemli özelliği olan “farklı bakış açısına sahip olmak” daha da anlamlı hale gelecektir birçok kişi için.

İyi okumalar…

 

Murat Moroğlu

Yaratıcı Drama Eğitmeni

@murat.moroglu

[email protected]

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!