TRENDLER
D. Pelin Sakın
D. Pelin Sakın

Lisans eğitimini, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik bölümünde tamamladı. İstanbul'da farklı eğitim kurumlarında lise, ortaokul ve ilkokul düzeylerinde matematik öğretmenliği yaptı. Yüksek Lisans eğitimine Yeditepe Üniversitesi Eğitim Programları ve Öğretim bölümünde devam ediyor. Aynı zamanda, Sabancı Üniversitesi EDU "Okul Liderliği" sertifika programını tamamladı.

İTÜ GVO Natuk Birkan İlkokulu'nda çalıştığı dönemde, ilkokul GEMS matematik çalışmalarının uygulamaları ve yeni çalışmaların üretilmesine destek oldu. Fide Okulları'nda, matematik öğretim programının derinleştirilmesi amacıyla sınıf öğretmenleri ile çalışarak müfredat koordinatörlüğü yaptı. Müfredat çalışmalarına veli katılımını dahil eden "Aile Matematiği" yetişkin atölyeleri düzenledi.

Müfredat gelişimi ve takibi alanına odaklanan Sakın, Flipped Learning (Ters Yüz Öğrenme), Tasarım Yoluyla Öğrenme (UbD), Öğrenmede Evrensel Tasarım (UDL) ve Farklılaştırma (Differentiation) eğitim yaklaşımları ekseninde öğretmenlerle içerik üretim ve tasarım çalışmaları yürütüyor.

TÜM YAZILARI

Matematik Oyunları: Çarpım Daması

Görüntülenme 4606

0
Matematik Oyunları: Çarpım Daması

İyi bir matematik programı üç temel aşamadan oluşur: Farkındalık yaratma, güven inşası ve teşvik etme. Güven inşası öğrencilere karşılaştıkları problemlerde strateji geliştirmeleri için rehberlik ederek; teşvik ise öğrencileri matematik öğrenmeye devam etmeleri ve çok çeşitli kariyerleri göz önünde bulundurmaları için motive ederek sağlanabilir.

Ailelerden gelen “Peki evde nasıl destekleyelim?” sorusu çok doğru bir soru. Bu soruya, öğrencilerin ev yaşantılarında bir yetişkin ile matematik hakkında konuşmalarının ne kadar değerli olduğundan bahsederek yanıt veririm. Elbette bu sık rastladığımız bir şey değil. Örneğin o gün dört işlem becerileri ile ilgili bir konu işlendiyse, bundan bahsetmek ne kadar ilgi çekici olabilir ki! Bunun yerine o gün matematik dersinde oynadığı işlem oyununu evde oynaması; doğal yolla tekrar, pekiştirme ve aktarım becerilerinin gelişmesine fayda sağlar. Çocuk öğrenen rolünden, öğreten ve birlikte oynayan, birlikte öğrenen rolüne geçer.

Bu hafta da çarpma oyunlarına devam ediyoruz. Yeni oyunumuz Çarpım Daması. Çarpım Damasını oynarken çarpım tablosundan faydalanabilirsiniz. Oyunu dilerseniz özel bir sayı için (Örneğin, 7’li çarpımlar gibi) ya da karışık çarpımlar için oynayabilirsiniz.

Keyifli öğrenmeler!

 

Çarpım Daması 

Oyuncu Sayısı: 2

Seviye: 3-6.sınıf

Malzemeler: 2 farklı renkte piyon (eva pul, fasulye, taş vb), 1 oyun alanı (Ek1 – Farklı oyun alanları), Puan Tablosu (Ek2)

 

Nasıl Oynanır: 

Oyuncular “taş kağıt makas” ile oyuna kimin başlayacağını belirler.

Oyun tercihen süre ile ya da hamle bitene kadar oynanmak üzere anlaşılır.

8×8’lik oyun alanı bir dama tahtası gibidir; oyuncular karşılıklı pozisyon alırlar.

Her oyuncu piyonlarını kendi ön üç satırındaki beyaz kutulara, çarpma işlemlerinin üzerine yerleştirirler.

Oyuna başlayan oyuncu kendi rengindeki pullardan birini, ileri çapraz yönde hareket ettirir.

Şayet diğer oyuncunun pulu üzerinden atlar ise, o pulu oyun dışına alır; son üzerine düştüğü kutudaki çarpımı puan tablosuna işlem ve puan olarak kaydeder.

Oyuncular karşılıklı hamlelerle diğer oyuncunun pulunu oyun alanı dışına çıkarma ve çarpımlardan puan toplamaya devam eder.

Sıradan bir dama oyunundaki gibi, karşı tarafın ilk satırına oluşan piyon, Kral Piyon olur; ileri veya geri çaprazda istediği kadar kutu atlayarak hamle yapabilir.

 

Dikkat: İki ya da daha fazla ardışık pullar üzerinden atlanamaz.

Oyun sonunda, puan tablolarına bakılır; en çok puan alan, oyunu da alır.

 

D. Pelin Sakın

Matematik Öğretmeni

[email protected]

 

Bu yazı FİDE OKULLARI tarafından desteklenmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!