TRENDLER
D. Pelin Sakın
D. Pelin Sakın

Lisans eğitimini, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik bölümünde tamamladı. İstanbul'da farklı eğitim kurumlarında lise, ortaokul ve ilkokul düzeylerinde matematik öğretmenliği yaptı. Yüksek Lisans eğitimine Yeditepe Üniversitesi Eğitim Programları ve Öğretim bölümünde devam ediyor. Aynı zamanda, Sabancı Üniversitesi EDU "Okul Liderliği" sertifika programını tamamladı.

İTÜ GVO Natuk Birkan İlkokulu'nda çalıştığı dönemde, ilkokul GEMS matematik çalışmalarının uygulamaları ve yeni çalışmaların üretilmesine destek oldu. Fide Okulları'nda, matematik öğretim programının derinleştirilmesi amacıyla sınıf öğretmenleri ile çalışarak müfredat koordinatörlüğü yaptı. Müfredat çalışmalarına veli katılımını dahil eden "Aile Matematiği" yetişkin atölyeleri düzenledi.

Müfredat gelişimi ve takibi alanına odaklanan Sakın, Flipped Learning (Ters Yüz Öğrenme), Tasarım Yoluyla Öğrenme (UbD), Öğrenmede Evrensel Tasarım (UDL) ve Farklılaştırma (Differentiation) eğitim yaklaşımları ekseninde öğretmenlerle içerik üretim ve tasarım çalışmaları yürütüyor.

TÜM YAZILARI

“Hocam, Bunun Kısa Yolu Yok mu?”

Görüntülenme 1327

0
“Hocam, Bunun Kısa Yolu Yok mu?”

Aylardan Mayıs olunca, okullar geometrinin etkisi altına giriyor. Antik Yunan üzerinden gelen açılı, uzunluk ölçümlü hava yerini, alan ve hacim hesaplamalarına bırakıyor.

Geometri ‘bol formüllü’, ezber bilgilerin cirit attığı bir alan haline gelmiş durumda. Öğrenciler kazanımları öğrensin diye ‘kısa yol’ diye verdiğimiz bilgiler, 1 yıl sonra yerini tam da şuna bırakıyor:

“Üçgenin iç açıları, 360. Yok, n çarpı n eksi 1. Eşittir 180. 3 köşeli altıgen.”

Kanaatimce, kısa yol kişinin kendi çıkarımı olursa ‘kısa yol’ olur. Bir başkasının kişiye ‘hazır’ verdiği çıkarım, ancak ‘geçici bir yol’ olur. Çocuklara böyle zamanlarda çok sevdiğim şu kısa hikayeyi anlatırım:

Öklid, İskenderiye Kraliyet Enstitüsü’nde dönemin en saygın öğretmenidir. Geometri alanında yazılmış en önemli eserlerden biri olan Elementler kitabının yazarıdır. Bir gün dönemin Kralı I. Ptolemy, Elementler kitabını okumakta güçlük çeker ve Öklid’e sorar,

“Geometriyi kestirmeden öğrenmenin yolu yok mu?”

Öklid yanıt verir;

“Kusura bakmayın ama geometriye giden bir kral yolu yoktur.”

Öğrencilerden beklediğimiz kadar azim, sabır ve özenle öğrenme dilini yalınlaştırıp, öğrenme ortamını her öğrencinin kendi kısa yolunu inşa edeceği bir verimlilikle oluşturmayı önemli buluyorum.

Ders 1, kavram yanılgılarını fark etmeye çalışın.

Nokta, yoktur. Var kabul ederiz. Çocuklara “Nokta, kalem ucunun bıraktığı iz’dir” demek yerine “…. bıraktığı ize benzetilebilir” demek daha doğrudur.

Kare de bir dikdörtgendir. Özel bir dikdörtgendir. Dikdörtgenin bir kenarı uzun bir kenarı kısa olmak zorunda değildir. Çevrenizdekilerle küçük bir deneme yapın: onlara bir dikdörtgen çizdirin. Çizilen dikdörtgenlerin genelde aşağıdaki gibi çizildiğini göreceksiniz.

Doğru, doğru parçası ve ışın örneği verirken dikkatli olmak gerek. Verdiğimiz örnek kavramsal örnek mi, gösterim şekline bir örnek mi? Mesela sıkça duyduğum “toplu iğne ışına örnektir” ifadesi doğru değildir; toplu iğne, ışın gösterimine örnek olabilir. Ya da benzer bir kullanım daha, kürdan, doğruya değil, doğrunun gösterim şekline bir örnek olabilir.

Ders 2, materyal kullanımını destekleyin.

Geometri şeritleri ile açı oluşturun, açı türlerine örnek verin ve açı ölçüm tahminleri yapın.

G-Board ile yazılmamış geometri müfredatını yeniden yazın. (Ayrıntılı çalışma örnekleri yazının sonunda video ile desteklenmiştir.)

Kalem, kağıt ve makas ile;

herhangi bir üçgenin iç açılarının toplamının olduğu kanıtını destekleyin:

paralelkenarın alanının neden taban çarpı yükseklik olduğunu fark ettirin:

Çokgenlerin dış açılar toplamının neden olduğunu hayal edin:

Ders 3, ölçüm araçları kullanımını artırın.

Bir 30 cm’lik cetvel, aslında sadece 30 cm’lik cetvel değildir. Aynı zamanda 300 mm’dir, 3 dm’dir. Kağıt üzerinde çalışmadan, cetvel üzerinde bolca vakit geçirin. Birim dönüşüm egzersizlerini cetvele baka baka yapın.

Açı ölçerleri elinizden düşürmeyin. Masaların üzerine, yerlere, defterlere açılar çizin. Ölçün. Ölçüm verip, açıyı çizdirin. Bıkmadan, usanmadan. Çizdirin.

Mezuralar ile kol bacak uzunluğu, 50 metrelik çelik şerit metreler ile okul içinde ve dışında ölçümler yapılabilir. Örneğin, bahçede karşılıklı duran iki kişinin birbirini duyabileceği en uzak mesafe ölçülebilir.

Keyifli öğrenmeler

 

G-Boarding

Seviye: 4-6. Sınıf

Malzemeler: G-Board, renkli paket lastiği, Boardmarker kalem

Nasıl Kullanılır:

G-Board, geometri tahtası olarak bilinir.

Plastik olanları uygun fiyata satın alınabileceği gibi ahşap zemin üzerine çivi çakılarak ya da mantar pano üzerine raptiye batırılarak elde edilebilir.

 

D. Pelin Sakın

Matematik Öğretmeni

[email protected]

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!