TRENDLER
D. Pelin Sakın
D. Pelin Sakın

Lisans eğitimini, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik bölümünde tamamladı. İstanbul'da farklı eğitim kurumlarında lise, ortaokul ve ilkokul düzeylerinde matematik öğretmenliği yaptı. Yüksek Lisans eğitimine Yeditepe Üniversitesi Eğitim Programları ve Öğretim bölümünde devam ediyor. Aynı zamanda, Sabancı Üniversitesi EDU "Okul Liderliği" sertifika programını tamamladı.

İTÜ GVO Natuk Birkan İlkokulu'nda çalıştığı dönemde, ilkokul GEMS matematik çalışmalarının uygulamaları ve yeni çalışmaların üretilmesine destek oldu. Fide Okulları'nda, matematik öğretim programının derinleştirilmesi amacıyla sınıf öğretmenleri ile çalışarak müfredat koordinatörlüğü yaptı. Müfredat çalışmalarına veli katılımını dahil eden "Aile Matematiği" yetişkin atölyeleri düzenledi.

Müfredat gelişimi ve takibi alanına odaklanan Sakın, Flipped Learning (Ters Yüz Öğrenme), Tasarım Yoluyla Öğrenme (UbD), Öğrenmede Evrensel Tasarım (UDL) ve Farklılaştırma (Differentiation) eğitim yaklaşımları ekseninde öğretmenlerle içerik üretim ve tasarım çalışmaları yürütüyor.

TÜM YAZILARI

Online Matematik Oyunları ve Uygulamaları

Görüntülenme 18965

0
Online Matematik Oyunları ve Uygulamaları

Sömestr tatilini fırsat bilip bir süredir ertelediğim sağlık kontrollerini yaptırmak istedim. Alanında iyi bir doktordan randevu alabilmek için Google’daki tavsiye sitelerinden danışan yorumlarını okudum. Doktorların özgeçmişleri kadar fotoğraflarını, sosyal medya hesaplarını taradım.

Doktorla görüştüğümde ilk fark ettiğim, Google’daki fotoğrafların en az 10 yıl kadar eskiye ait oluşuydu. İletişim kurmak çoğu zaman pek güçtü. Başka bir hastanenin yakın zamanda yaptığı tahlil sonuçlarını telefon ekranından incelemeyi reddedip imzalı antetli kağıtta teslim etmem gerektiğini söyledi. “Yorulur musunuz?” “Güçsüzlük var mı?” “Sık yemek yer misiniz?” gibi genel sorular sorup verdiğim hiçbir yanıtı kabul etmedi, aynı soruları defalarca aynı kalıp ile sordu.

Anlattığım hikayeyi biraz değiştirelim mi? Hekim yerine öğretmen, danışan yerine öğrenciyi koyalım. En başta araştırmayı yapan da veli ve öğrenci olabilir, orayı okuyucuların hayal gücüne bırakıyorum…

Öğrenciler bazı derslerde tablet/bilgisayar oyunları oynamayı, yazılı çalışmaları online araçlarla tamamlamayı istiyorlar. Öğrencilerimin çağının farkındayım, teknoloji ile ilgili taleplerinde esnek davranmayı seçiyorum. Bu onların ihtiyaçlarından biri, görmezden gelip yok sayamam. Tahlil yapılmışsa yapılmıştır. Antetli kağıda ne lüzum var.

Çocuklara sorduğumuz sorular “Bu sorunun bir cevabı var ve ben onu biliyorum, senden de onu duymak istiyorum” olursa da çocukta kaygı düzeyi artar, çocuk kendini iyi hissetmez. Yaratıcılığın önünü kapatmış ve iletişimi kesmiş oluyoruz. Bu nedenle sorulan sorular çeşitlenerek sorulduğunda güven ortamı, beraberinde öğrenme ortamı oluşuyor.

Bu hafta yazıda da bahsettiğim online oyunlardan ve uygulamaları öneriyorum. Benim de severek oynadığım bu oyunların ve uygulamaların kazandırması muhtemel becerileri matematik dersi kapsamındadır.

Keyifli öğrenmeler!

 

Doğal Sayılarla 4 İşlem

Pac Man yılların eskitemediği bir oyun. Öğrencilerin heyecan ile oynadığı bu oyunda zihinden işlem yapma, karar verme ve planlama becerileri gelişebilir.

Seviye: 2-4. Sınıf

http://www.abcya.com/math_man.htm

https://www.mathplayground.com/mathman_addition.html

Hafıza Kartları

Uzun süreli hafızayı canlandırabilecek bir oyun.

Seviye: 4-6. Sınıf

Toplama

https://www.varsitytutors.com/aplusmath/games/math-memory-addition

Çıkarma

https://www.varsitytutors.com/aplusmath/games/math-memory-subtraction

Çarpma

https://www.varsitytutors.com/aplusmath/games/math-memory-multiplication

Bölme

https://www.varsitytutors.com/aplusmath/games/math-memory-division

Tam Sayılarla 4 İşlem

Araba yarışı yerine bisiklet ve uzay aracı yarışı ile zihinden işlem yapma becerisini geliştiren oyunlar.

Seviye: 5-7. Sınıf

https://www.mathplayground.com/ASB_OrbitIntegers.html

https://www.mathnook.com/math/bike-racing-math-integer.html

Cebir Uygulamaları

Öğrenciler yazılı çalışmalarını tamamladıktan sonra zihinden işlem yapma hızını artırmak için faydalanılabilir.

Seviye: 3-8. Sınıf

https://www.mathgames.com/algebra

Denklem Çözümü

Seviye: 3-6. Sınıf

https://www.education.com/game/solving-equations/

Seviye: 7-8. Sınıf

http://www.math-play.com/two-step-equations-basketball-game/two-step-equations-basketball-game_html5.html

Grup Uyumu ve İş Birlikli Çalışma

Seviye: 3-.8 Sınıf

https://gartic.io/

Online olarak gerçek kişiler ile oynanan bir çizim oyunudur. Oyuncular sırasıyla bir çizim yapar, diğer oyuncular çizim yapan kişinin ne çizdiğini tahmin ederler. Oyunda genel bir oyun takımına girilebileceği gibi sınıf ve ev uygulamalarında önerim özel bir takım oluşturmaktır.

D. Pelin Sakın

Matematik Öğretmeni

[email protected]

 

Bu yazı FİDE OKULLARI tarafından desteklenmektedir.

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!