TRENDLER
D. Pelin Sakın
D. Pelin Sakın

Lisans eğitimini, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik bölümünde tamamladı. İstanbul'da farklı eğitim kurumlarında lise, ortaokul ve ilkokul düzeylerinde matematik öğretmenliği yaptı. Yüksek Lisans eğitimine Yeditepe Üniversitesi Eğitim Programları ve Öğretim bölümünde devam ediyor. Aynı zamanda, Sabancı Üniversitesi EDU "Okul Liderliği" sertifika programını tamamladı.

İTÜ GVO Natuk Birkan İlkokulu'nda çalıştığı dönemde, ilkokul GEMS matematik çalışmalarının uygulamaları ve yeni çalışmaların üretilmesine destek oldu. Fide Okulları'nda, matematik öğretim programının derinleştirilmesi amacıyla sınıf öğretmenleri ile çalışarak müfredat koordinatörlüğü yaptı. Müfredat çalışmalarına veli katılımını dahil eden "Aile Matematiği" yetişkin atölyeleri düzenledi.

Müfredat gelişimi ve takibi alanına odaklanan Sakın, Flipped Learning (Ters Yüz Öğrenme), Tasarım Yoluyla Öğrenme (UbD), Öğrenmede Evrensel Tasarım (UDL) ve Farklılaştırma (Differentiation) eğitim yaklaşımları ekseninde öğretmenlerle içerik üretim ve tasarım çalışmaları yürütüyor.

TÜM YAZILARI

Matematik Oyunları: Pico Fermi Beagle (PFB) Oyunu

Görüntülenme 1283

0
Matematik Oyunları: Pico Fermi Beagle (PFB) Oyunu

“Rutin” kelimesi ile iki yıl önce karşılaştım. “Rutin önemlidir” dendiğinde boş boş baktığımı anımsıyorum.

Benim bir öğretmen olarak rutinim yok dediğimde ise okul müdürüm, “Olur mu öyle şey, vardır sen farkında değilsindir,” demişti.

Ders gözlemlerinde rutinleri aramaya, incelemeye başladım. Dikkatimi çeken ilk sınıf içi rutinleri takvim, tahmin kavanozu, grafikler ve okulun 100.Gün’ü oldu. Fark ettim ki bu ardıllık öğrencilerin günlük okul faaliyetlerine katılmalarını sağlıyor. Çocuklar bir sonraki adımın ne olduğunu bildiğinde onu yapmaya daha istekli oluyorlar. 

En başta “rutin eşittir program” gibi düşünmüştüm, yanılmışım. Matematik derslerime döndüm, göremediğim rutinleri görmeye başladım. Mesela derslerde oyun oynamak bir rutindi. Öğrencilerin ilgi ve taleplerini, akademik becerilerini değerlendirdim, derslerde oynadığımız oyunları yeniden düzenledim.

Bu yıl perde Pico Fermi Beagle (PFB) oyunu ile açılıyor. Bu oyun çocukların matematik dersi rutinlerinden. Çocukların derse gelirken PFB oynayacaklarını –sınıftaki herkes tarafından dinleneceklerini, tahminlerde bulunacaklarını, merak edeceklerini ve eğleneceklerini bilmek, kendilerini daha güvenli hissetmelerini sağlıyor.

Bu haftanın oyunu Pico Fermi Beagle (Bazı kaynaklarda “Bagels” yazıyor).

Keyifli öğrenmeler!

 

PFB 

Oyuncu Sayısı: 1’den fazla (1 anlatıcı diğerleri tahmin edici olmak üzere)

Seviye: 4-7.sınıf

Malzemeler: Kalem ve yazı tahtası (daha az kişi ile oynanıyorsa kağıt)

Nasıl Oynanır: 

Bir anlatıcı belirlenir.

Anlatıcı 3 basamaklı bir sayı belirler (2 ya da 4 de olabilir. Basamak sayısına bağlı olarak tahmin süresi değişebilir.)

Anlatıcı aklından tuttuğu sayının tahmin edilebilmesi için sadece 3 yönlendirme kullanabilir:

Pico (P): Tahmin sayısının rakamlarından biri akıldan tutulan sayıda vardır ancak farklı yerdedir (basamaktadır).

Pico Pico (PP): Tahmin sayısının rakamlarından ikisi akıldan tutulan sayıda vardır ancak farklı yerdedir (basamaktadır).

Pico Pico Pico (PPP): Tahmin sayısının rakamlarından üçü akıldan tutulan sayıda vardır ancak farklı yerdedir (basamaktadır).

Fermi (F): Tahmin sayısının rakamlarından biri akıldan tutulan sayıda vardır ve doğru yerdedir (basamaktadır).

Fermi Fermi (FF): Tahmin sayısının rakamlarından ikisi de akıldan tutulan sayıda vardır ve doğru yerdedir (basamaktadır).

Beagle (B): Tahmin sayısının rakamlarından hiçbiri akıldan tutulan sayıda yer almaz.

Örneğin;

Akıldan tutulan sayı, 246 olsun

Tahmin 126 ise anlatıcının yorumu “Pico Fermi (PF)” olmalıdır.

(2 için Pico, 6 için Fermi demiştir. Bu arka plan bilgisini tahmincilerle paylaşmaz)

Oyundaki amaç, en az sayıda tahmin ile akıldan tutulan sayıyı bulabilmektir.

Oyunda dikkat edilmesi gerekenler:

Anlatıcının tahminleri yazarak not alması,

Tahmincilerin birbirlerini dinlemeleri, yönlendirmeleri birlikte değerlendirmeleridir.

 

D. Pelin Sakın

Matematik Öğretmeni

[email protected]

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!