TRENDLER
D. Pelin Sakın
D. Pelin Sakın

Lisans eğitimini, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik bölümünde tamamladı. İstanbul'da farklı eğitim kurumlarında lise, ortaokul ve ilkokul düzeylerinde matematik öğretmenliği yaptı. Yüksek Lisans eğitimine Yeditepe Üniversitesi Eğitim Programları ve Öğretim bölümünde devam ediyor. Aynı zamanda, Sabancı Üniversitesi EDU "Okul Liderliği" sertifika programını tamamladı.

İTÜ GVO Natuk Birkan İlkokulu'nda çalıştığı dönemde, ilkokul GEMS matematik çalışmalarının uygulamaları ve yeni çalışmaların üretilmesine destek oldu. Fide Okulları'nda, matematik öğretim programının derinleştirilmesi amacıyla sınıf öğretmenleri ile çalışarak müfredat koordinatörlüğü yaptı. Müfredat çalışmalarına veli katılımını dahil eden "Aile Matematiği" yetişkin atölyeleri düzenledi.

Müfredat gelişimi ve takibi alanına odaklanan Sakın, Flipped Learning (Ters Yüz Öğrenme), Tasarım Yoluyla Öğrenme (UbD), Öğrenmede Evrensel Tasarım (UDL) ve Farklılaştırma (Differentiation) eğitim yaklaşımları ekseninde öğretmenlerle içerik üretim ve tasarım çalışmaları yürütüyor.

TÜM YAZILARI

Matematik Oyunları: Riskli Toplama

Görüntülenme 2021

0
Matematik Oyunları: Riskli Toplama

Her eğitim-öğretim yılının başında alınan matematik kitaplarının tamamlanması gerektiğini düşünüyorsunuz, değil mi? Fakat bir kitabı eksiksiz tamamlamak yerine yıl boyunca ustalığa odaklanmanın daha önemli olduğunu düşünüyorum. Çocukların sevdiği, ilgisini çeken veya yapabileceklerini düşündüğü bir konuda ayrıntılı çalışmasını desteklemeniz daha faydalı olabilir. Matematikte onlarca konu var; herhangi birinin ustası ise sizin sınıfınızdan ya da evinizden çıkabilir.

Ustalık ve bilgelik söz konusu olduğunda da Star Wars evreninden Yoda’nın söylediklerine kulak vermek işe yarayabilir. 900 yıldır Jedi şövalyesi yetiştiren Usta Yoda’nın eğitim felsefesi belki bizim yolumuza da ışık tutar.

“Kendini, kaybetmekten korktuğun her şeyden vazgeçmek üzere eğit.”

Matematikle haşır neşir olurken karşılaştığım en aşılmaz duvarlar; çarpma ya da bölme işlemleri değil, korkular. “Yapamazsam?” “Doğru yanıt veremezsem?” “Ya hiç anlamazsam?”… Çocuklar çoğu zaman problemlerle değil de bu korkularla baş etmeye çalışıyor. Onları bu korkulardan uzaklaştırmak amacıyla, “Eğer matematik bilmezsen hiçbir işte başarılı olamazsın” dediğimizde ise darmadağın oluyorlar. Kendilerine şans vermeyi hepten bırakıyorlar. Bunun yerine “Herhangi bir işte sırf matematik bilmediğin için başarılı olmamayı göze alıyor musun?” diye sormak, matematiğe gerçekten neden ihtiyaç duyabileceklerini düşünmeye sevk etmek onları güçlendirebilir. Ama yine de en sağlıklı yöntem matematiğin varlığı ya da yokluğunu doğrudan dahil etmeden yürütülen münazaralar olurdu.

“Büyük savaşçı mı? Hiç kimseyi yüceltmez savaş…”

Bu başlangıçtan sonra matematiğe dair algıları ve tanımları gözden geçirmek de önem taşıyor. Matematik başarısı kişi için bir zafer mi? Başarısızlık, ağır bir yenilgiyle eş değer mi? Savaşta değiliz ve karşımızda da bir düşman yok. Çocukları biraz da biz dolduruyoruz; “Ülkenin matematik eğitimi ortada”, “Herkes matematikten korkar”, “Senin baban da matematikten pek anlamazdı” gibi cümleleri dilimizden temizledikçe, bu savaş hali de ortadan kalkmış olacak.

“Bugüne dek öğrendiklerini unutmalısın.”

Matematik eğitimi yıllardır devam ediyor. Çocuklar farklı okullarla, sosyal çevrelerle ve yetişkinlerle karşılaşıyor. Her karşılaşmanın matematik öğreniminde de bir izi var. Çocuklar bir sonraki yıl aynı konularla tekrar karşılaşacağını biliyor. Matematiği her yıl yeniden ısıtılıp çocuğun önüne konan bir tabak hissinden uzaklaştırırsak; matematiğe taptaze, yeni ve farklı bir gözle bakabilmelerine belki yardımcı oluruz. Bunun için her yeni karşılaşmada bildiklerimizi unutup, yeniye birlikte şans verelim.

“Hata yapmayıp yine de kaybediyorsan oyunu farklı oyna.”

Öğrenmeyi bir süreç olarak değerlendirsek de bu süreci kısa yollardan geçerek, hızlıca tamamlayalım istiyoruz. Hata olmasın, hata olursa yüzleşmeyelim istiyoruz. Yetişkin olarak “Hata, zaman alır” diyerek mi yoksa “Hata, çalışmanın ve çabanın en doğal sonucudur” diye mi yaşıyoruz, kendimize bir soralım. Neyi seçerek yaşıyorsak bunu çocuklar da biliyor. Hata yapmayı özendirirsek – evet, tam olarak hata yapmayı özendirmekten bahsediyorum –  çocukların bakış açıları da hızla değişebilir, farklı fikirlerin yeşerebileceği iklimlere ortam yaratmış olabiliriz.

Bu haftaki oyunumuz zarların gücü adına bir toplama oyunu.

Keyifli öğrenmeler…

 

RİSKLİ TOPLAMA

Oyuncu Sayısı: 2+

Seviye: 3-6.Sınıf

Malzemeler: 5 adet zar

Nasıl Oynanır: 

Her oyuncunun 5 adet zarı 4 tur üst üste atma hakkı var var.

Kural 1: Bir turda gelen zarların toplamı 20’yi geçemez.

Kural 2: Bir turda istenilen kadar zar koruma altına alınıp 4 tur tamamlanır ya da tamamlanmayabilir.

Turlarda gelen sayıların toplamı alınır.

En büyük toplamı elde eden oyuncu, oyunu alır.

Örneğin;

  • Tur: 

Gelen zarlar 3 4 1 6 5

Korumaya alınan zarlar 6 5

Toplam 6+5=11

(Yerde iki zar kalıyor, üç zar ile diğer tura devam ediliyor.)

  • Tur: 

Gelen zarlar 2 2 5

Korumaya alınan zarlar 5

Toplam 5

(Yerde bir zar kalıyor, iki zar ile diğer tura devam ediliyor.)

  • Tur:

Gelen zarlar 1 3

Korumaya alınan zar yok

(Yerde zar yok, iki zar ile diğer tura devam ediliyor.)

  • Tur:

Gelen zarlar 2 4

Toplam 2+4=6

Tur sonu toplamı 11+5+6=22

 

D. Pelin Sakın

Matematik Öğretmeni

[email protected]

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!