TRENDLER
D. Pelin Sakın
D. Pelin Sakın

Lisans eğitimini, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik bölümünde tamamladı. İstanbul'da farklı eğitim kurumlarında lise, ortaokul ve ilkokul düzeylerinde matematik öğretmenliği yaptı. Yüksek Lisans eğitimine Yeditepe Üniversitesi Eğitim Programları ve Öğretim bölümünde devam ediyor. Aynı zamanda, Sabancı Üniversitesi EDU "Okul Liderliği" sertifika programını tamamladı.

İTÜ GVO Natuk Birkan İlkokulu'nda çalıştığı dönemde, ilkokul GEMS matematik çalışmalarının uygulamaları ve yeni çalışmaların üretilmesine destek oldu. Fide Okulları'nda, matematik öğretim programının derinleştirilmesi amacıyla sınıf öğretmenleri ile çalışarak müfredat koordinatörlüğü yaptı. Müfredat çalışmalarına veli katılımını dahil eden "Aile Matematiği" yetişkin atölyeleri düzenledi.

Müfredat gelişimi ve takibi alanına odaklanan Sakın, Flipped Learning (Ters Yüz Öğrenme), Tasarım Yoluyla Öğrenme (UbD), Öğrenmede Evrensel Tasarım (UDL) ve Farklılaştırma (Differentiation) eğitim yaklaşımları ekseninde öğretmenlerle içerik üretim ve tasarım çalışmaları yürütüyor.

TÜM YAZILARI

Yaratıcı Çalışma, Yaratıcı Ödev

Görüntülenme 1877

0
Yaratıcı Çalışma, Yaratıcı Ödev

Matematik derslerinde “yaratıcı çalışma” ve “yaratıcı ödev” ne anlama geliyor? Bu haftaki yazıda bu iki soruya birer örnek vermeye çalışacağım.

Örnek 1

Konumuz ondalık sayılar. Basamak ve sayı değerini çalışıp, sıralama ve karşılaştırma yaptıktan sonra toplama ve çıkarma konusuna geldik. Öğrencilerin her biri kendi grubunda farklı bir sorun üzerinde durdular. Önce herkes kendi grubunda, sonra kendisiyle aynı problemi çalışanlar uzmanlık gruplarında çalıştı. Uzmanlık gruplarında çalışan örnek problemleri inceleyelim:

Problem A

‘Pelin Hanım telefonundaki taksi uygulamasını kullanarak taksi çağırdı. Bir süredir uygulamayı sıklıkla kullanan Pelin Hanım, uygulamaya kredi kartını tanımlamıştı ve ödemeyi kolaylık olsun diye kredi kartından yapıyordu. Taksi ile gideceği adrese ulaştı. Telefon ekranına yansıyan tutara hızlıca onay verdi. Taksiden indikten bir süre sonra geçmiş yolculuklarını gözden geçirdi. 

Pelin Hanım son yolculuğunun 220,5 TL tutarında olduğunu görünce çok şaşırdı. Mümkün değildi. Taksimetrede yazan tutar 22,05 TL idi. 

Pelin Hanım durumu müşteri temsilcisine anlatmalı ve bir çözüm önermeliydi. 

Sence Pelin Hanım nasıl bir yol izlemeli?

Kredi kartıyla yapılan ödemedeki sorun nedir? Matematiksel yolla ifade eder misin?’

Problem B

‘Selin Hanım oğlu Berk ile sezon sonu kıyafet alışverişine gitti. İndirim dönemi olduğundan mağaza kalabalık, reyon da gelişigüzel düzenlenmişti. Selin Hanım oğluna kazak, tişört, atkı ve bere kendi için de elbise ve kazak aldı. Alışveriş toplam tutarı 245,2 TL idi. 

Eve geldiğinde oğlu Berk, alışveriş faturasını istedi. Çünkü Berk okulda o hafta ondalık sayılarda toplama ve çıkarma işlemi yapmayı öğrenmişti.

Berk faturada sorun olduğunu gördü. Reyonda indirimli fiyatı 39,9 TL olan kazak faturada 49,99 TL, reyonda 19,5 TL olan tişört de 22 TL görünüyordu. 

Şimdi Berk’in annesine bunu ispatlaması gerekiyor.

Sence Berk nasıl bir yol izlemeli?

Faturadaki sorun nedir? Matematiksel yolla ifade eder misin?’

Problemlerin çözümü için matematiksel hesaplamalar yapan uzmanlık grupları dersin son bölümünde Alo 175 Tüketici Hattı’nı aradılar. Konuşmalar hoparlör açık yapıldı. Destek birimine “Başımıza böyle bir olay geldiğinde ne yapmalıyız?” “Tüketici mahkemelerine kimle başvurabilir?” “Ürün değişimi veya iadesi hangi şartlarda olur?” gibi sorular sordular. Öğrenme gerçekleşmişti.

Örnek 2

Konumuz oran-orantı. Ev çalışması olarak öğrencilere kendi başlarına 1.gün 2 kişilik pilav yapmalarını, 2.gün 4 kişilik pilav yapmalarını söyledim. Sonra şu sorulara yanıt aramalarını istedim:

‘S1 2 kişilik pilav yaptığında kullandığın su-pirinç ölçü oranı neydi?

S2 4 kişilik pilav yaptığında kullandığın su-pirinç ölçü oranı neydi?

S3 Bu iki oran arasında bir ilişki var mı?

S4 Pilav yiyen kişi sayısı ve yeme miktarı değişmedikçe, pilav miktarı ile pilavların tükenme süreleri arasında nasıl bir ilişki var, açıklar mısın?’

Yazıda bahsettiğim çalışma örneği, sınıflarımıza biraz gerçekleri almakla ilgili. Derslerimize işin uzmanlarını davet etmek çocukların ilgilerini ve çalışma motivasyonlarını artırıyor. Ödev ise basit gibi görünen, klasik bir yemeğin sorumluluğunu almak ve süreci analiz etmekle ilgili. Yıllar geçecek, en iyi pilav nasıl yapılır sorusu eskimeyecek ??

Bu haftaki oyunumuz RISKY.

Ondalık sayıları sıralamak ve karşılaştırmakla ilgili.

Keyifli öğrenmeler!

 

Risky

Oyuncu Sayısı: 3-4-5

Seviye: 5-6.Sınıf

Malzemeler: 10 yüzlü zar (zar yerine numaralı kartlar da olur), oyun kartı (Ek1)

Nasıl Oynanır:

Oyun başında anlaşılır; büyük/küçük sayıyı yazan 1 puan alır.

Sırası gelen oyuncu bir adet 10 yüzlü zar atar

Gelen sayıyı, herkes, kimseye göstermeden kendi oyun kartındaki istediği basamağa yazar.

Dört basamak için dört sayı belirlendiğinde herkes gizlediği sayıyı açar.

Sayılar okunur; en büyük/küçük sayıyı yazan (eşit yazan varsa, birden fazla oyuncu) 1 puan alır.

10 tur sonunda en çok puanı alan, oyunu alır.

 

D. Pelin Sakın

Matematik Öğretmeni

[email protected]

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!