TRENDLER
Vahap Işık
Vahap Işık

TÜM YAZILARI

Sayı Avcıları

Görüntülenme 2455

0
Sayı Avcıları

Sayılar, sayılar ve sayılar. Üç kez sayılar dedikten sonra aklıma ilk gelen John Nash oluyor. Odasında hiç kimse yokken:

”Bir oda arkadaşım var!” diyor John.

Hepimiz korkuyoruz.

”Yapma John!” diyoruz; ama ordu adına soğuk savaş yıllarında şifre kırmak için bile çalışmış   bu harika matematikçiyi ikna edemiyoruz. ”Arkadaşım, hatta arkadaşlarım var!” dedikten sonra kızıp bizden uzaklaşıyor. Hayali sohbetlerinden yola çıkarak John’un şizofren olduğunu anlıyoruz. Çoğumuz korkuyoruz artık ondan, akademiden de uzaklaştırıyoruz. Ama aşk işte,  aşk bu yalnızlaşmış, yalnızlaştırılmış sayı avcısına bizim gibi davranmıyor, gerçek ile hayal arasında müthiş bir formül olup uzanıyor ve bu formülden damıtılmış derman John’u şizofreni illetinden kurtarıyor.

Aşk ile elinden tutan kişi, sevgili eşi Alicia’ydı. Kendileri için; ”Aynı çatı altındaki iki yabancıyız,” demelerine bakmayın siz. Hele ki zaman zaman ayrılıp birleşmelerine ise hiç takılmayın. Alicia bu sayı avcısını bir gökyüzü gibi hep kollamıştır.

Bazı insanlar; daha çok mantıksal/matematiksel ilişkiler içinde düşünür, tahminlerde bulunur, John Nash gibi. Daha eleştirel düşünürler, sıralamalardan tutun da sınıflamalara kadar daha kategorize yaşarlar. Bir zekâ alanı üstün olan insanlar diğer zekâ alanlarını asla ihmal etmemeli. Asgari düzeyde de olsa arada onlara da ”merhaba” demeli. Bir matematik dahisi olan John Nash, zannımca bu dengeyi kuramadı, daha sonra da sayılar üzerindeki müthiş kontrolünü kaybetti. Önemlidir kontrol. Yemek yaparken bile kontrollü davranmalısınız. Yoksa bugün benim de  yaptığım gibi yemeği gereğinden fazla eklenmiş baharatlarıyla birlikte yakabilirsiniz.

John Nash gibi mantıksal/matematiksel zekâsı daha gelişkin olanlar için uygun olan meslekler şöyle sıralanabilir: Mühendislik, sayısal veriler kullanılan öğretmenlikler, ekonomistlik, bilgisayar programcılığı, muhasebecilik…

Muhasebecilik demişken Esra’dan bahsetmesem olmaz. 11 yaşında bir cimcime bu Esra. Standart zekânın üstünde ama özellikle de sözel anlamda ciddi öğrenme güçlüğü yaşıyor. Akıcı okuyor ama okuduğunu yeterince anlayamıyor, birkaç kez okuması da yetmiyor bazen, biri okur ve o dinlerse, işte ancak o zaman karşısında bir yılan gibi uzanan metni yorumlayabiliyor. Öte yandan sayılar ile güçlü bir ilişkisi var, mevzu sayılara bağlanınca o sözcükler karşısında dizlerini karnına çeken, kendisinde saklanmaya çalışan çocuk gidiyor ve yerine bambaşka biri geliyor. Mesela; evin faturalarını, anne ve babasının maaşlarını, okul harçlıkları ve mutfak masraflarını, yani evlerine giren ve çıkan tüm paraların hesabını müthiş yapıyor. Babası bir defasında şöyle demişti:

”Biraz sıkışmıştık, kira illetinden kurtulmak adına yeni bir ev almıştık ve bu yüzden borç harç altına girmiş, ay sonunu bir türlü getiremiyorduk. Esra evdeki peteklerde ayarlamaya gitti, ki bunu biz de yapabilirdik. Ama daha sonraki önerileri aklımıza gelecek şeyler değildi. Artık nereden öğrenmişse; fırından bayat ekmek almamızı, suyu hazır almayıp da on beş dakika uzaklıktaki çeşmeden bidonlar ile taşımayı, kendisi ile aynı okula giden iki kardeşi ile beraber harçlıklarını 1/3 azaltmayı önerdi.”

”Sonra?” diye sordum.

”Sonrasında evimizin muhasebecisi oldu Esra. Evde eski bir Türkçe defteri vardı, sevmiyordu yazmayı zaten, biliyorsunuz. Onu muhasebe defterine dönüştürdü. İlk zamanlar bize oyun gibi gelmişti bu, kendimize bir eğlence bulduk diye seviniyor ve dediklerini harfiyen yerine getiriyorduk. Ama sonra mevzu değişti, bir ülkede maliye bakanı işini yaparken kendisine nasıl hayati bir dikkat gösteriliyorsa, biz de muhasebecimiz olan kızımıza aynısını gösterdik. Bir gün sigara paketi vardı elimde, içtiğim sigara 9 liraydı ve günde ortalama bir paket sigara içiyordum.”

”Evet?”

”Baba! Ayda 270 lira sigaraya veriyorsun! Annem de ayrı içiyor, tek tük dediğine bakma sen, rahatlıkla haftada bir paket de o içiyor! Onunkinin bir paketi de 8 lira, bu ayda eder 32 lira! Toplam 302 lira… Ekonomimizi kötü etkiliyor bu, daha da önemlisi şu ki; sizlerden başka anne ve babamız yok bizim, sağlığınız…”

”Ne cevap verdiniz?”

”Sigarayı bıraktık mecburen.”

Esra işte böyle bir sayı ustası, hesap uzmanı. Esra ve muhasebeciliğinden bahsedip de ülkemiz ve mali durumunu es geçemeyeceğim. Ülke olarak muhasebeden yana tepe taklak olduğumuz günler yaşıyoruz. Şu doların fırladığı, euro’nun kafasına göre takıldığı günlerde, Esra gibi maliye uzmanlarının çokluğuna ne kadar da ihtiyacımız var, değil mi?

Esra gibi güzelliklerin farkında olalım, onlara yeteneklerini her anlamda hissettirelim, fırsatlar verelim. Ama daha önce söylediğim gibi şunu da unutmayalım tabii ki: Bir zekâ alanı üstün olan insanlar diğer zekâ alanlarını asla ihmal etmemeli. Asgari düzeyde de olsa arada onlara da ”merhaba” demeli.

 

Vahap Işık

Özel Eğitim Sınıf Öğretmeni, Eğitim Koordinatörü

[email protected]

 

Not: Devam edecek, sıradaki yazının konusu görsel/uzamsal zekâ…

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!