REKLAMI KAPAT
TRENDLER

Eğlenceli Tatil Deneyleri

Görüntülenme 4581

0
Eğlenceli Tatil Deneyleri

Ev Yapımı Yanardağ

Malzemeler: Karbonat, biraz kırmızı boya, su, bulaşık deterjanı, sirke, fon kâğıdı, oyun hamuru Deney: Fon kâğıdından bir koni yapın, üst tarafını keserek açın. Ardından koninin içine boş bir kap koyun ve etrafını da oyun hamuruyla kaplayarak gerçek bir dağ görünümü verin. Etrafın kirlenmemesi için bunları geniş bir kabın ya da tepsinin içine yerleştirin. Koninin içindeki kaba karbonatı, kırmızı boyayı (boya konusunda cimri davranmayın) ve suyu ekleyin. Daha sonra bulaşık deterjanını ekleyip karışımı iyice karıştırdıktan sonra çocuğunuzdan karışıma bir parça sirke eklemesini isteyin. Şimdi yanardağınızı keyifle izleyebilirsiniz! Açıklaması: Karbonat ve sirke bir araya geldiğinde su, tuz ve karbondioksit açığa çıkaran şiddetli bir reaksiyon meydana gelir ve gaz köpükleri, hazırladığınız karışımın “kraterin ağzından” püskürmesine neden olur.

Kendiliğinden Şişen Balonlar

Malzemeler: Biraz balon, 1 ya da 1,5 litrelik boş bir pet şişe, bir çay kaşığı, bir huni, bira sirke, karbonat

Deney: Şişenin üçte birini sirkeyle doldurun. Balonun ağzına yerleştireceğiniz huni yardımıyla balona iki üç çay kaşığı karbonat koyun. Balonu şişenin ağzına geçirdiğinizde kendi kendine şişecektir. Balon karbondioksitle dolduğu için uçmayacaktır. Balonların tavana yükselmesi için sentetik bir malzemeyle ovun, sonra tavana yakın bir yere yerleştirin.

Açıklaması: Karbonatla sirkenin etkileşimi sonunda ortaya çıkan karbondioksit balonu şişirir. Daha sonra statik elektrik sayesinde balon yaklaşık beş saat kadar tavanda asılı kalır.

Kabuksuz Yumuşak Yumurta

Malzemeler: 2 yumurta, iki bardak ya da kavanoz, biraz su, sirke

Deney: Bir kavanoza su, diğer kavanoza sirke koyun ve her iki kavanoza birer çiğ  yumurta koyun. Yumurtalar birbirinin aynısı gibi görünüyor, öyle değil mi? Beş altı saat sonra baktığınızda ilk farklılıkları görmeye başlayacaksınız. Bir hafta ya da on gün içinde, sirkenin içine koyduğunuz yumurta tamamen yumuşayacak, kabuğu kaybolacaktır.

Açıklaması: Sirkedeki yumurta kimyasal bir değişimden geçer. Yumurta kabuğu kalsiyum karbonattan oluşur, sirke ise asit olduğu için bunu tamamen çözer. Yumurtayla sirke arasındaki bu kimyasal süreç kireçsizleşme olarak adlandırılır ve iki aşamada meydana gelir: kabuk önce yumuşar ve daha sonra ortadan kaybolur.

Buz Yakalama

Malzemeler: Bir kap su, buz parçaları, biraz tuz, biraz ip Deney: Suya bir buz parçası atın. İpi bir kısmı buzun üzerinde duracak, kalan kısmı kabın iki kenarından sarkacak şekilde suya batırın. Buz parçası üzerine tuz dökün ve beş on dakika bekleyin. İpi iki ucundan kaldırdığınızda buz parçası da iple birlikte sudan çıkacaktır. Açıklaması: Tuzun buza temas ettiği ufak bir alan ısınır. Beş on dakika sonra tuz suda eriyerek dağılınca buzla ip bir araya gelir.

Kaynak: http://brightside.me/article/eight-easy-science-experiments-that-you-can-do-with-your-kids-91155/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!