TRENDLER

Elon Musk'ın Annesi Ebeveynlik Sırlarını Paylaşıyor

Görüntülenme 4072

0
Elon Musk'ın Annesi Ebeveynlik Sırlarını Paylaşıyor

Neredeyse bütün ebeveynler, hayatta kendi ayakları üzerinde durabilen çocuklar yetiştirme arzusu duyar. Yenilikçi girişimleri ile dünyayı kendine hayran bırakan Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın hayatı, bu anlamda hiç kuşkusuz tam bir başarı hikayesi.

Ve bu başarının en önemli sebeplerinden biri, Elon Musk’ı ve bugün kendilerine ait şirketleri olan iki kardeşini yetiştiren Maye Musk. Çocuklarını bekar ve çalışan bir anne olarak büyüten Maye Musk, A Woman Makes a Plan (Plan Yapan Bir Kadın) isimli yeni kitabında çalışarak bu kadar başarılı çocuklar yetiştirmeyi nasıl başardığını anlatıyor.

Kitapta Elon, Kimbal ve Tosca Musk’ı yetiştirirken en çok nelerden faydalandığını anlatan Maye Musk, tam zamanlı çalışan bir anne olmaktan asla vicdan azabı duymadığını da söylüyor. “Başka seçeceğim yoktu. Çocuklarıma bakmak en büyük önceliğimdi. Başımızın üzerinde bir çatımız ve soframızda yemek olsun diye çok çalışmak zorundaydım.”

Maye Musk kitabında disiplin konusuna da değiniyor. Cezanın hiç verimli bir yöntem olmadığını söyleyen Maye, alternatif yollara başvurduğunu anlatıyor. Maye, çocuklarını asla azarlamadığını ya da onlara birer bebek gibi davranmadığını aksine kendi kararlarını kendilerinin almalarına izin verdiğini ve çocuklarına güvenilebilir birer yetişkin gibi davrandığını dile getiriyor. Bu da, bugün birer yetişkin olan çocuklarının nasıl bu kadar bağımsız düşünebilen bireyler olduğunu açıklıyor muhtemelen.

Küçük yaşlardan itibaren çocuklarına ekstra sorumluluklar veren ve kararlarını kendilerinin almalarını sağlayan Maye, çocuklarına kendilerine bakabilen insanlar olabilmeyi öğretttiğini anlatıyor.

“Çocukları sorumluluk alma gerçeğinden korumamıza gerek yok. Çocuklarım yaşamak için çok çalışmak zorunda olduğumu görmekten büyük fayda gördüler.”

Maye Musk’a göre başarılı çocuklar yetiştirmenin anahtarı özgüven. Ona göre özgüven kazanmak ise doğru olduğuna inandığın şeyi yapmak ve kararlarının sorumluluğunu almaktan geçiyor.

 

Kaynak: https://www.workingmother.com/elon-musk-mom-maye-raising-successful-kids?utm_medium=social&utm_source=facebook&fbclid=IwAR32xi7kDjOMxQFMN1dvzSScSB4CYKhPTFkH8GDjYc5ukRKigT65Q9P77wc

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!