TRENDLER

Empati: Sosyal Ve Duygusal Öğrenmenin Anahtarı

Görüntülenme 1041

0
Empati: Sosyal Ve Duygusal Öğrenmenin Anahtarı

Eğitimciler; yoksulluk, güvenli olmayan semtler, şiddet ve aile travmalarının çocukların okulda nasıl öğrendiklerini etkileyeceğini bilirler. Matematik ya da okuma yazma gibi konuları öğretmek işlerinin en büyük parçasını oluştursa da, pek çok durumda öğretmenlerin öğrencilerinin sosyal ve duygusal becerilerini içeren duygusal sağlıklarına da dahil olmaları beklenir.

“Bilim bize, sosyal ve duygusal beceriler ile öğrenme arasında çok güçlü bir bağ olduğunu gösterdi” diyor Berkeley Üniversitesi’ndeki Greater Good Science Center‘in eğitim direktörü Vicki Zakrzewski. Zakrzewski şöyle devam ediyor: “Bazı bilim insanları şuna inanıyor: Bilişsel başarı öğrenme denkleminin yüzde 50’si  ise, sosyal ve duygusal beceriler diğer yüzde 50’sidir.”

Bazı okullar bu fikri çok ciddiye alıyor ve bu araştırmaları eğitim uygulamalarına entegre ediyorlar. Örneğin Amerika’nın Oakland şehrindeki 20 kadar okul Roots of Empathy / Empatinin Kökleri isimli bir programı devreye soktu. Program, bir bebeği ve bebeğin ailesini sınıfa getirerek öğrencilere nasıl empati gösterilebileceğini öğretmeyi amaçlıyor. Bebek sınıfı keşfederken onun yaşadıklarının neler olabileceği sınıftaki öğrencilere soruluyor. Bu arada konu hakkında eğitimli bir kişi, öğrencilere bebeğin duygularını ve hislerini adlandırmalarında yardımcı oluyor. Bebeğe ve onun savunmasızlığına odaklanmak öğrencilerin empati duygusunu deneyimlemelerini sağlıyor. Bu da gelecekte kendi duygularını tanımlamalarını kolaylaştırıyor. Özfarkındalıkları arttıkça, saygılı ve değer veren ilişkiler kurabilmek konusunda daha iyi olmaya başlıyorlar.

“Bu küçük bebek aracılığıyla öğrendiklerini, yani duyguları anlamak ve farklı bir perspektiften bakmak anlayışını, kendilerine uyarlamaları çocuklar için çok önemli bir başlangıç noktası. Bu noktadan sonrası sınıf arkadaşlarının neler hissettiğini anlayabilmeye uzanan bir köprüdür” diyor programın yaratıcısı Mary Gordon. Gordon’a göre çocuklar, empati göstermeyi öğrendikleri zaman doğal olarak daha az agresif oluyorlar. British Columbia Üniversitesi’ndeki araştırmacılar Gordon’un bu iddiasını ispatlamayı başardı. Yapılan araştırmaya göre öğrenciler duygusal okur yazarlık geliştirdiklerinde, dışa vurma ihtiyacı duymadan duyguları, hayal kırıklıkları ve öfkeleri hakkında konuşmaya başlıyor. Mary Gordon programını Amerika ve Kanada’daki kırsal, banliyö ve kent merkezindeki pek çok okulda uygulamayı başarmış. Gordon’un açıklamalarına göre program her yerde işe yarıyor.

“Dünyadaki diğer insanlarla daha iyi bir ilişki kurabilmek, daha derin bir diyaloğa girebilmek, başkalarının bakış açılarını görebilmek ve kendi bakış açımızı gözden geçirmek için öncelikle kendi deneyimlerimizi ve yaşadıklarımızı duygusal açıdan daha iyi anlayabilmeyi başarmalıyız” diyor Oakland bölgesi okul müfettişi Tony Smith. Smith, şehirdeki, pek çok öğrenciyi travmatize eden ve öfkelendiren ırk ve sınıf ayrımcılığının yanı sıra yüksek şiddet oranlarının oldukça bilincinde.

“Pek çok genç insan kendi fikirleri hakkında diğer insanlarla verimli ve üretken bir şekilde mücadele etme kapasitesine sahip değil. Kendilerini rahatsız hissettikleri zaman hemen içlerine kapanıyorlar” diye anlatıyor Smith. Smith’e göre öğrencileri daha fazla duygusal beceri geliştirdikleri takdirde, öğrenmeye daha fazla odaklanabilecek ve sosyal olarak çok daha başarılı olacak. “Daha derin düşünebilen insanlar olabilmek için duygusal kapasitelerimizi geliştirmek konusunda yapmamız gereken çok iş var” diyor Smith.

“Öğrencilere güvenli ve ilgi dolu bir sınıf sunmak yaşadıkları travmaları hafifletmeyecektir elbet, ancak öğretmenleriyle güvenli bir bağ kurmalarına yardımcı olacaktır. Ve çocuklar dünyayı keşfederken kendilerini güvende hissedebilmek için bir yetişkinle güçlü bir bağ kurma ihtiyacı hissederler” diyor Zakrzewski. Bu keşfetme özgürlüğü, daha derin olan ve kişinin kendisi tarafından yönetilen öğrenmenin tam merkezinde yer alır.

Kaynak: http://blogs.kqed.org/mindshift/2013/01/empathy-the-key-to-social-and-emotional-learning/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!