TRENDLER

Ergenlerin Daha Fazla Uyuması İçin Okula Başlama Saatlerini Değiştiren Şehir

Görüntülenme 3187

0
Ergenlerin Daha Fazla Uyuması İçin Okula Başlama Saatlerini Değiştiren Şehir

Amerika, Seattle’daki devlet okullarına giden ergenlerin çoğu bu yıl uykularını alabilecek, en azından geçen yıllara oranla daha fazla alacaklar. Yıllardır ebeveynlerden, öğretmenlerden ve uyku uzmanlarından gelen baskılar sonucunda bu bölgedeki okula başlama saatleri değiştirildi. Artık neredeyse tüm ortaokul ve liseler saat 8:45’te ve ilkokulların çoğu da 7:55’te başlayacak. İlkokul öğrencileri eskiden 9:30’dan önce okula başlamazken, bu sene tamamen farklı bir program uygulanmaya başladı.

Yapılan değişimlerin amacı, çocukların biyolojik saatleriyle daha fazla parallelik göstermekti: Akşamları 23:00’ten önce kolay kolay uyuyamayan çoğu ergene, sabahları ihtiyaç duydukları ekstra uykuyu vermek ve küçük çocukların erken uyanmalarının avantajını kullanarak sabahın ilk saatlerini öğrenme zamanına dönüştürmek.

“Sabahların artık çok daha az stresli olduğunu fark ettim” diyor bir sekizinci sınıf öğrencisi. “Ne kadar uyuduğum ya da ne zaman okula gideceğim ya da geç kalıp kalmayacağım hakkında endişelenmeme ve aşırı telaş yapmam gerek kalmadı. Ayrıca okula vardığımda ilk derse çok daha iyi odaklanabiliyorum.”

Bir ilkokulda gösteri sanatları öğretmeni olan Steph Turner, bir temsil için hazırlanan sınıftaki çocuklara provadan önce ısınma hareketleri yaptırdığını ve bu sene yaşadığı farklılıkları anlatıyor. “Geçen sene günün sonunda çok yorgun olduklarını hissediyordum. Ama şimdi, okula daha erken başladıkları için çok daha fazla enerjileri var. Genel dikkatlerinde de kesinlikle bir değişim olduğunu gördüm.”

Turner aynı zamanda ilkokul çağında iki çocuğu olan bir anne. Turner çocukların okula daha erken başlamaya kolayca uyum sağladığını anlatıyor. “Öğretmenler için oldukça erken bir saat. Sanırım bu kadar erken kalkma konusunda en çok öğretmenler zorlanıyor” diyor gülerek. “İki çocuğum da benden çok daha iyi durumdalar gibi görünüyor.”

Yine de yeni saatler bazı aile rutinleri için zor bir değişim anlamına gelebiliyor. Yeni çocuk bakımı stratejileri ve ergenlerin öğleden sonra spor antrenmanları için daha az zamanı kalması gibi.
Ve bazı küçük çocuklar da tıpkı ergenler gibi uyumak isteyebiliyor. Angie LaFave, hem yedi yaşındaki hem de ikinci sınıftaki oğulları için sabahları tam bir alarm işlevi gördüğünü söylüyor. Çocuklarını sabah 6:45’ten itibaren uyandırmaya başlıyor ve yanlarına gidip gelip tekrar tekrar uyandırıyor.

“İlkokul çağında “gece kuşu” ve zorlu akşam programları olan çocukları olan aileler için bile bu değişimler zamanla kolaylaşacaktır” diyor Seattle Çocuk Hastanesi Pediyatrik Uyku Bozuklukları Merkezi direktörü Dr. Maida Chen. Ergenlere gelince… Dr. Chen’e göre ebeveynler yakında gözle görülür gelişmeler görmeye başlayacak.

“Daha büyük çocuklarımızın, ergenlerimizin ve ergenlik öncesi dönemdeki çocuklarımızın  “haftasonu aşırı uyku” adını verdiğimiz durumu çok daha az yaşayacağını görmeyi umut ediyorum” diyor Dr. Chen. “Bunun önemli olmasının sebebi, bunun uykularını gerçekten düzenleyebildiklerinin ve hafta boyunca yeterli uyku alabildiklerinin bir işareti olması.”

Okula başlama saatinin değişmesinin destekçilerinden biri olan Dr. Chen, okula başlama saatlerinin çocukların uyku alışkanlıklarını nasıl etkilediği konusunda ebeveynlerin çok daha fazla farkındalık kazandığını dile getiriyor. “İlginç bir şekilde, henüz okula başlama saatlerini değiştirmemiş olan başka bölgelerdeki okulların velileri, “Niye bizim çocuklarımıza da aynı şeyi yapmıyorlar?” demeye başladı. Umarım bu desteğin düzeyi giderek artar” diyor Dr. Chen.

Kaynak: http://kuow.org/post/seattle-changed-school-bell-times-let-teens-sleep-heres-what-happened

Fotoğraf kaynak: http://www.seattletimes.com/seattle-news/education/seattle-board-approves-later-start-times-for-schools/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!