TRENDLER

Eski Bir Dekan Anlatıyor: Helikopter Ebeveynlik Bir Jenerasyonu Nasıl Mahvediyor?

Görüntülenme 14362

0
Eski Bir Dekan Anlatıyor: Helikopter Ebeveynlik Bir Jenerasyonu Nasıl Mahvediyor?

Julie Lythcott-Haims, Amerika’daki Stanford Üniversitesi’nde dekanlık yaptığı 10 yıllık süreçte çok rahatsız edici bir eğilimin farkına vardı. Gelen öğrenciler kağıt üzerinde çok parlak ve çok başarılı ve neredeyse kusursuzlardı. Ancak her geçen yıl, giderek daha fazla sayıda öğrenci kendi kendine bakmak konusunda zorluklar yaşıyordu.

Aynı zamanda ebeveynler, çocuklarının hayatına giderek daha fazla dahil oluyorlardı. Gün içinde çocuklarıyla daha sık telefonda konuşuyor ve ne zaman zor bir şey olsa kişisel olarak müdahale etmek için baskın yapıyorlardı.

­Lythcott-Haims, dünyanın en prestijli üniversitelerinden birinde dekan olarak görev yaparken, varlıklı kesimlerden gelen annelerin ve babaların aslında çocuklarının önündeki bir engel olduğunu düşünmeye başladı. Bunu, çocuklarının başarılı olmaları için çok fazla çabalayarak ve onları hayal kırıklığı, başarısızlık, hata ve zorluklardan korumak için özenle çalışarak yapıyorlardı.

Bu tür bir “aşırı yardım” çocukların üniversiteye girişleri için etkileyici özgeçmişler oluşturmalarına yardımcı olabilir belki ama aynı zamanda kim olduklarını, neyi sevdiklerini ve dünyada yollarını nasıl bulacaklarını anlama şanslarını da ellerinden alır.

“Her önemli adımlarında çocuklarımıza “çobanlık” yaparak ve onları her tür hatadan ve üzüntüden koruyarak yaptığımız şeyin adı onlara yardım etmek. Yardım etmeyi çok istiyoruz gerçekten. Ancak aşırı yardım zarara yol açıyor” diyor eski dekan. “Bu, genç insanları kendilerini tanımaları ve hayatlarını şekillendirip sürdürebilmeleri için ihtiyaçları olan beceri, istek ve karakterin gücünden yoksun bırakabilir.”

“Ben bir ebeveyn uzmanı değilim. İnsanların gelişimi çok ilgimi çekiyor ve bence aşırı korumacı ebeveynlik bu gelişimin yolunu tıkıyor” diye devam ediyor ­Lythcott-Haims.

Ülkedeki genç insanlar arasında görülen depresyon ve diğer zihinsel ve duygusal sağlık problemlerindeki artış hakkındaki istatistikler oldukça dikkat çekici. Eski dekan bu etkileri yakından görme şansını da yakalamış: ­Geçtiğimiz yıl bir dizi intiharın görüldüğü bir bölgede yaşayan Lythcott-Haims, genç insanların karşı karşıya oldukları baskıyı kökünden çözmek için ebeveynlerin neler yapabileceği üzerine uzun uzun kafa yormuş.

Bu sürecin ardından yazdığı kitabında Lythcott-Haims, aşırı müdahaleci annelerin ve babaların hikayelerini anlatıyor ve genç insanlar arasında yükselen depresyon ve diğer zihin sağlığı sorunları hakkındaki istatistikleri paylaşıyor. Çıktığı kitap turuyla pek çok okulda ebeveynlerle konuşma şansı bulan eski dekan, hem kendilerini hem de çocuklarını perişan eden helikopter ebeveynlerin olduğu topluluklarda değişim yaratmayı umut ediyor.

“Bir ebeveyn olarak işimiz kendimizi bir işin dışında tutmak” diyor Lythcott-Haims. “Çocuklarımızın her sabah uyanmak ve kendilerine iyi bakmak için gerekli olan her şeye sahip olduklarını bilmemiz gerekiyor.”

Peki, siz bir helikopter ebeveyn misiniz? İşte eski dekan Lythcott-Haims’in testinden birkaç örnek:

  1. Kullandığınız dile dikkat edin. “Eğer oğlunuzdan ya da kızınızdan, ‘Biz futbol takımındayız’ cümlesinde olduğu gibi ‘biz’ diye bahsediyorsanız, bu, çocuğunuzla sağlıksız bir şekilde iç içe olduğunuzun kanıtıdır” diyor Lythcott-Haims.
  2. Çocuğunuzun hayatındaki yetişkinlerle etkileşiminizi gözden geçirin. “Eğer öğretmenlerle ve müdürlerle ve koçlarla sürekli kavga ediyorsanız, bu kendinizi biraz fazla dahil ettiğinizin bir göstergesidir. Tüm tartışmaları biz yaptığımızda, çocuklarımıza kendi haklarını savunmayı öğretmiyor oluyoruz” diyor eski dekan.
  3. Ödevlerini yapmayı bırakın. Yeterince açık bir madde.

Peki, ebeveynler çocuklarının kendi kendine yeten insanlar olmalarını nasıl sağlayabilir? “Onlara gerçek hayatta ihtiyaç duyacakları becerileri öğretin ve bu becerileri kendi başlarına uygulamaları için onlara yeterli alanı ve özgürlüğü verin” diyor Lythcott-Haims. Ve onlara günlük ev işleri yaptırın. “Günlük ev işleri yaşam becerilerini geliştirir ve iş ahlakı kazandırır” diyor eski dekan.

 

Kaynak: https://www.washingtonpost.com/news/education/wp/2015/10/16/former-stanford-dean-explains-why-helicopter-parenting-is-ruining-a-generation-of-children/?tid=pm_local_pop_b

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!