TRENDLER

Eski Kültürlerin Modern Okullara İhtiyacı Var Mı?

Görüntülenme 278

0
Eski Kültürlerin Modern Okullara İhtiyacı Var Mı?

Eski bir kültürü değiştirmek istiyorsanız, bunu nasıl yaparsınız?

O kültürün çocuklarını eğitme biçimini değiştirirsiniz.

Amerikan hükümeti, 19. yüzyılda Amerikan yerlilerini devlet yatılı okullarına gitmeye zorlarken bunu yaptığını biliyordu. Bugün gönüllü insanlar, dünyanın çeşitli yerlerindeki geleneksel toplumların yaşadığı bölgelerde okullar inşa ediyorlar. Çünkü yerli çocukların ‘daha iyi’ bir hayat yaşamalarının tek yolunun okuldan geçtiğine inanıyorlar.

Peki ama bu doğru mu? Geleneksel bir kültürün öğrenme ve dünyayı anlama yolunu kendimizinki ile değiştirdiğimizde gerçekte ne oluyor? Dünyayı Okullulaştırmak, modern eğitimin, dünyanın son sürdürülebilir yerli kültürleri üzerindeki etkisine meydan okuyan, bazen komik ama özünde insanı derinden rahatsız eden bir bakış getiriyor.

Kuzey Hindistan Himalaya’larındaki Ladakh Budist kültürünün yer aldığı muhteşem güzellikteki bölgede çekilen filmde, özenle seçilmiş dört özgün düşünür – National Geographic araştırmacısı, antropolog ve etnobotanikçi Wade Davis; Hindistan’daki yerli insanlarla çalışmaları dolayısıyla Right Livelihood Ödülü’nü alan Helena Norberg-Hodge ve Vandana Shiva; ve UNESCO, USAID ve Dünya Bankası’nın eski eğitim programları mimarı Manish Jain – arasında geçen konuşmalara Ladakhlı insanların sözleri eşlik ediyor.

Film, çocukların ‘kaçıp’ kurtularak ‘daha iyi bir hayata’ ulaşmalarına yardım etmeyi hedefleyen eğitim yardımı projelerinin ardındaki kültürel üstünlüğün gizli varsayımını sorguluyor. Üstelik kendi modern tüketici yaşam tarzlarımızın, çocukluk depresyonu ve taciz oranlarından hava kirliliği ve iklim değişikliğine kadar çevresel, sosyal ve zihinsel sağlığımıza verdiği zararlar üzerine elimizdeki dağ gibi kanıtlara rağmen kültürel üstünlük sağlamaya çalışmayı eleştiriyor.

apache3

Film aynı zamanda, kurumsal eğitimin yoksulluktan çıkmak için en iyi yol olduğu vaadini yerine getirme konusunda hem Amerika hem de ‘gelişmiş’ denen dünyadaki başarısızlıklarını ortaya seriyor.

Zenginlik ve fakirlik, bilgi ve cehalet hakkındaki keskin tanımlarımızı sorgularken, okulların geleneksel sürdürülebilir tarım ve ekolojik bilgilerin yok edilmesindeki rolünü ortaya çıkarıyor. Sonuç olarak Dünyayı Okullulaştırmak, kültürler arasında “daha derin bir diyaloğun” çağrısını yapıyor. En az öğretmemiz gereken kadar öğrenmemiz gereken şey olduğunu ve bu eski sürdürülebilir toplumların, gelecek yüzyılda hayatta kalmamız için hayati değer taşıyan bilgileri içlerinde barındırabileceğini öne sürüyor.

Filmde Kullanılan İstatistikler

16,000,000 Amerikalı çocuk, depresyon ve diğer duygusal problemler yaşıyor

1,600,000 çocuk 2 ya da daha fazla psikiyatrik ilaç bağımlısı

69,000 13 ve 19 yaş arasındaki kız çocuğu düzenli olarak vücudunun çeşitli bölgelerini kesiyor

78 Amerikalı çocuk geçtiğimiz 8 yılda okulda vurularak yaralandı ya da öldürüldü

120,000 tane çocuk son 12 ayda kendini öldürmeye teşebbüs etti

15,500,000 Amerikalı çocuk yoksulluk içinde yaşıyor

 

Filmin Fragmanı için (İngilizcedir) : http://schoolingtheworld.org/film/hd-trailer/

Filmin tamamını izlemek için (İngilizcedir) : http://www.filmsforaction.org/watch/schooling_the_world_2010/

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!