TRENDLER

Etkili Grup Çalışması Nasıl Hazırlanır?

Görüntülenme 4083

0
Etkili Grup Çalışması Nasıl Hazırlanır?

Yeni bir araştırma, öğrenci iş birliği konusunda muhtemelen zaten biliyor olduğumuz gerçekleri destekliyor: İş birliği, öğrenmenin ayrılmaz bir parçası. İş birliğinin, öğrencilerin birbirleriyle olan ilişkilerini ve sosyal ve duygusal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olduğunu biliyoruz. Öğrencilerin sosyallikten uzak ortamlarda öğrenemediklerini; sosyal öğrenmenin öğrencilerin dünyayı daha iyi anlamalarına yardım ettiğini de biliyoruz.

İş birliğini kim sevmez! Ancak grup çalışması deyince işler karışıyor… O ayrı bir konu. Grup çalışması, öğrenci iş birliğine dayalı en yaygın çalışma türlerinden biridir. Aynı zamanda oldukça karmaşık ve kafa karıştırıcıdır, genelde de istediğimiz sonucu elde edemeyiz. Bazı öğrenciler işin büyük bir bölümünü kendileri yapıyormuş gibi hisseder. Kimisi ise kendini dışlanmış hisseder. Motivasyon azalır. Yapılanlar kabaca birleştirilir ve kimse ortaya çıkan çalışmayı gerçekten sahiplenmez.

Daha da kötüsü, hiç kimse güçlü bir “öğrenmeyi sahiplenme” duygusu hissetmez.

İş birliğine dayalı grup çalışması, doğası gereği karmaşık ve kafa karıştırıcıdır, ama zaten öyle olması gerekir. Öğrencilerimizin, bu karmaşıklık içinde çalışmayı deneyimlemelerini istiyoruz. Eğer pozitif iş birliğini teşvik etmeyi ve modellemeyi gerçekten istiyorsak, grup çalışmalarını nasıl planladığımıza ve öğrencileri nasıl görevlendirdiğimize bir kez daha bakmakta fayda var.

Pratik Öneriler

İş birliğine dayalı grup çalışması içeren bir ders, aktivite ya da ünite tasarlıyorsanız, uygulayabileceğiniz bazı fikirler aşağıda yer alıyor.

1. Kendinize şunu sorun: Bu çalışma gerçekten de grup çalışmasını gerektiriyor mu? Görevler anlamlı ve eşit parçalara bölünebilir mi? Her şeyden önce öğrencilerinizin tam olarak neyi öğrenmesini istediğinize karar verin ve bunun grup çalışmasına uygun bir konu olduğundan emin olun. Eğer çalışmayı kolay ve eşit bir şekilde bölemiyorsanız, belki de başka bir yöntem denemeniz gerekiyordur.

2. Öğrencilerin görev dağılımını erkenden yapın. Etkili grup çalışması meşakkatli bir iştir. Öğrencilerin, çalışmayı kendi başlarına nasıl böleceklerini bilmelerini beklemeyin. Birlikte çalışarak sorumlulukları bölmek ve kişilere dağıtmak, yetişkinler için bile çok zorlu bir görev. Görevleri erkenden bölüştürmek, öğrencilere bunun nasıl yapıldığını gösterir. Zamanla bu sorumluluğun bir kısmını öğrencilerinize devretmeyi göz önünde bulundurabilirsiniz.  

Çalışmanın dağılımının – her bir öğrencinin rolü ve sorumlulukları – herkes için net ve anlaşılır olduğundan emin olun. Çocukların hem kendi başlarına hem de beraber çalışmalarını gerektiren birbirine bağlı görevler oluşturmak için elinizden geleni yapın.

3. Öğrencilere, rollerini ve sorumluluklarını anlayabilecekleri bir taslak hazırlayın. Geleneksel grup çalışmasında, roller yönetsel olma eğilimindedir (örneğin, zaman veya not tutan kişi gibi roller belirlenir). Bu ayrım iyi niyetle yapılsa da, roller genellikle öğrenme amaçlarımıza doğrudan hizmet etmez ve gerçek iş birliğini desteklemek için yeterli olmaz.   

Peki, bu rolleri farklı şekilde yapılandırırsak ne olur? Öğrenciler, kendi öğrenmelerini ortak bir şekilde sahiplendiği zaman herkese birden çok rol düşer: Her öğrenciye bireysel bir görev verilir, aynı zamanda her öğrenci grup arkadaşını destekleme ve hem kendini hem de bir başka grup üyesini değerlendirme sorumluluğunu alır. Buradaki en önemli nokta, görevlerin birbirine bağlı olması.

Grup halinde çalışarak iş birliği yapmak, koordine etmesi ve tamamlaması zor bir iş olabilir. Ancak, iletişim ve iş birliği becerilerini uygulamak için de harika bir fırsattır aynı zamanda. Zihin haritaları ve sanal mantar panolar gibi görsel araçlar, öğrencilerin organize olmalarına ve fikirlerini daha rahat paylaşmalarına yardımcı olur.

Dijital araçları kullanmak epey faydalı olabilir. Aşağıdaki üç online araç, grupların beyin fırtınası yaparken kullanması için özellikle tasarlandı. Çocuklar, bu araçları kullanarak çalışmalarına istedikleri zaman metin, video ve resim ekleyebilirler (hem uzaktan hem de sınıftayken). Grup çalışmasını görsel bir şekilde organize ettikleri takdirde, öğrenciler takımlarının bir parçası olarak yaratıcı çalışmalarına devam ederken çok değerli sunum becerileri de geliştirirler. 

Mural: Birden çok kullanıcının fikirlerini paylaşması için tasarlanmış olan Mural, çocukların projelere, sınıfta veya uzaktan beraber çalışmasına olanak sağlar. Öğrenciler, grup arkadaşları projelerine metin, video veya resim ekledikçe taslağın ne kadar ilerlediğini görebilirler. Üstelik, beyin fırtınası sırasında öğeleri kolayca taşıyabilir ve değiştirebilirler. Uygulamanın ücretli versiyonu öğretmenlerin klasör ve tablo oluşturmasına ve paylaşımları denetlemesine de olanak tanıyor. 

MindMeister: Yaşça büyük çocuklar için ideal olan bu zihin haritası sitesi, basit bir arayüze ve kapsamlı paylaşım olanaklarına sahip. Öğrenciler bir ana tema seçerek notlar, görüntüler, eklentiler ve bağlantılar içeren çizelgeler oluşturabilir, hazır şablonlara göz atabilir veya kendi haritalarını oluşturabilirler. Bonus: Her çizelge grup görevlerini, son tarihleri ve e-posta hatırlatıcılarını içerir. Böylece, gruplar birbirine bağlı sorumluluklarını kolaylıkla görüntüleyebilir ve organize edebilir.

Stormboard: Öğrenciler, grup üyelerinin (veya tüm sınıfın) yorum yapıp oylayabileceği sanal bir beyaz tahtaya “çıkartmalar” ekleyebilirler. Bu çıkartmalar metin, resim veya video olabilir ve kullanıcılar beyin fırtınası yaparken fikirlerini kolayca düzenlemek için tahta üzerinde renk kodları yazarak bu öğeleri yeniden düzenleyebilirler.

 

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/setting-effective-group-work

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!