TRENDLER

Etkinlik Önerisi: 1. Uluslararası Katılımlı Duyu Bütünleme Sempozyumu

Görüntülenme 551

0
Etkinlik Önerisi: 1. Uluslararası Katılımlı Duyu Bütünleme Sempozyumu

Duyu Bütünleme Derneği tarafından 4 Mart 2018’de düzenlenecek olan 1. Uluslararası Katılımlı Duyu Bütünleme Sempozyumu, yerli ve yabancı konuşmacıların katılımıyla gerçekleşecek.

Duyusal deneyimlerin gelişim ve davranış üzerine etkileri gün geçtikçe daha çok dikkat çekiyor. Bilimsel araştırmalar, duyusal deneyimlerin beyin plastisitesi yoluyla duygu, davranış ve öğrenme üzerine etkilerini net bir şekilde ortaya koyuyor. Bununla birlikte duyusal deneyimlerin olumlu etkilerinin birey, durum, zaman ve çevre etkileşimleri ile ilişkili olduğu biliniyor.

A.Jean Ayres, 1970’lerde duyusal deneyimlerin davranış üzerine etkilerini ileri sürdüğü Duyu Bütünleme Teorisini geliştirdi. Ayres duyu bütünleme teorisini kanıtlamak ve geliştirmek adına bir dizi test geliştirdi (ilk versyonu SCSIT, son versiyonu SIPT). Bu testleri geliştirip değişik popülasyonlarda uyguladıktan sonra belili duyusal sistemlerin belirli davranışsal sonuçlar ile ilişkilerini ortaya çıkardı. Bunların yanında Ayres, bu tip zorlukların müdahalesi için bir terapi modeli geliştirdi. Bugün Ayres’in teori, değerlendirme (altın standart SIPT) ve müdahalesini içeren bu modele Ayres Duyu Bütünleme (Ayres Sensory Integration) denmektedir.

Otizm spektrum bozukluğu, erken çocukluk döneminde sosyal etkileşim alanında zorluk ve tekrarlayıcı davranışlarla karakterize nörobiyolojik temelli bir gelişimsel bozukluktur. DSM-V (2013) tanı kriterlerine göre bu tanı gurubuna sahip bireylerin duyusal temelli bazı zorluklarının olduğu ortaya konulmaktadır. Bunun yanında birçok araştırma bu çocukların duyusal işlemleme ile ilişkili fonksiyonel zorluklarının olduğunu ortaya koyarak, rehabilitasyon programlarına duyusal temelli müdahalelerin eklenmesi gerektiğine dikkat çekmektedir.

Bu sempozyum ile katılımcılar Ayres Duyu Bütünleme müdahalesi ile diğer duyusal müdahaleler arasındaki farkları, kanıta dayalı bir müdahale olan Ayres Duyu Bütünleme modelinin genel hatlarını, bir müdahale programında izlenen veriye dayalı karar verme sistemini alanda uluslararası düzeyde bilinen konuşmacılardan dinleyecekler.

Konuşmacılar:

Dr. Zoe Mailloux, OTD, OTR/L, Jefferson Üniversitesi, ABD
Annie Sampsonidis, MA, OTR/L, Metropolitan Üniversitesi, Yunanistan
Kath Smith, BSc (Hons), OT, ASI WISE, İngiltere
Prof. Dr. Hülya Kayıhan, Hacettepe Üniversitesi
Prof. Dr. Barış Korkmaz, İstanbul Üniversitesi
Doç. Dr. Burak Doğangün, İstanbul Üniversitesi

Ne zaman: 4 Mart 2018, 08.00-17.00

Nerede: Park Inn by Radisson, Kavacık, İstanbul

Kayıt için: https://www.terapimarketim.com/kategori/kursegitim/1026

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!