TRENDLER

Etkinlik Önerisi: 19. Türkiye Özel Okullar Derneği Rehberlik Sempozyumu

Görüntülenme 1112

0
Etkinlik Önerisi: 19. Türkiye Özel Okullar Derneği Rehberlik Sempozyumu

Türkiye Özel Okullar Derneği’nin her yıl geleneksel olarak psikolojik danışmanlara, eğitimcilere, eğitim yöneticilerine ve velilere yönelik düzenlediği Rehberlik Sempozyumu’na bu yıl SEV Amerikan Lisesi (SAC) ev sahipliği yapacak.

18 Mart 2017 Cumartesi günü yapılacak 19. Türkiye Özel Okullar Derneği Rehberlik Sempozyumu’nun teması, bu yıl, akran zorbalığından yola çıkılarak ‘daha barışçıl bir okul ortamı yaratmak’ olarak belirlendi.

Sempozyumda; 12 yıl zorunlu eğitim sisteminde bulunan öğrencilerin, yaşam alanı olan okullarda hoşgörü, saygı ve barış gibi kavramların, okul ikliminde var olmasının önemine vurgu yapılması hedefleniyor. Ayrıca bu barışçıl ortamı sağlamak için de okulun yöneticilerinden başlayarak, öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin sorumluluk sahibi olduğu mesajının verillmesi amaçlanıyor.

Zengin bir içeriği olan seminerin ana konuşmacısı, Portekiz Coimbra Üniversitesi Çocuk ve Ergen Kliniği’nde, Klinik Psikolog ünvanıyla görev yapan Dr. Carlos Fernando de Paulo Carona olacak. Klinik Psikolog Dr. Carona, konuşmasının ilk bölümünde, tanımlanması oldukça güç olan akran baskısı ve zorbalık kavramlarını açıklayacak. Dr. Carona, öğlenden sonraki oturumunda ise akran baskısı ve zorbalığa karşı okullarda kullanılabilecek müdahele yöntemlerini anlatacak. Dr. Carlos Carona’nın konuşmasını simultane çeviri ile takip etmek mümkün olacak.

Açılış konuşmasını, akran baskısının yaşandığı farklı alanların tartışıldığı bir panel takip edecek. Facebook Kamu Politikaları Türkiye Sorumlusu Müdürü Nilay Erdem, siber ortamda yaşanan zorbalıkla ilgili deneyimlerini aktaracak. Türkiye Aile ve Evlilik Terapileri Derneği Başkanı ve Aile Terapisti Yrd. Doç. Dr. Murat Dokur, aile yaşantılarının kişinin zorba ya da kurban olma davranışı göstermesi üzerindeki etkilerini tartışacak. Aynı panelde, Klinik Psikolog Yıldırım Güneri de flört ilişkisinde yaşanan şiddeti ve sonuçlarını örneklerle aktaracak.

Sempozyumun öğleden sonra yapılacak oturumu ise iki ana ve dört alt başlıkta planlandı. “Akran Zorbalığına Okul Yaşamında Müdaheleler” bölümünde; SEV Üsküdar İlkokulu, Şişli Terakki Vakfı Ortaokulu ve Üsküdar Amerikan Lisesi’nde görev yapan psikolojik danışmanlar, bir uzman eşliğinde vaka tartışması yapacaklar. Aynı zaman diliminde, “Akran Zorbalığına Pedagojik Müdaheleler” başlığıyla paralel oturum gerçekleştirilecek. Paralel oturumda; İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Anlaşmazlık Çözümü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abbas Türnüklü ile Adnan Menderes Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Sağkal, “Okullarda arabuluculuk/barış yapıcılık” alanındaki örnek uygulamaları katılımcılarla paylaşacaklar.

Günün son paneli, tüm paydaşların katılımıyla ve katılımcıların somut bilgiler ile günü tamamlamasına fırsat sunacak şekilde gerçekleşecek. Psikanalist Sezai Halifeoğlu’nun yöneticiliğini yapacağı panelde, önleyici olmak adına akran baskısına ve zorbalığa karşı barış ikliminin yaratılması için gereken adımlar; öğretim kadrosu, okul yönetimi, okul aile birliği ve öğrenci meclisi temsilcilerinin katılımıyla tartışılacak. Okul yönetimlerinin bu konudaki bakış açısı Adapazarı ENKA Lisesi Müdürü Hüsnü Yılmaz, öğretmenlerin bakış açısı Saint Benoit Lisesi öğretmeni Arife Doğutan, velilerin bakış açısı SEV Amerikan Koleji Okul-Aile Birliği Başkanı Ayla Denisenko tarafından aktarılacak.

Program için: http://www.sevkoleji.k12.tr/images/sempozyum_program_2017b.jpg

Kayıt için: http://www.sevkoleji.k12.tr/icerik/19-rehberlik-sempozyumu-kayit-bilgileri/113/

Sorularınız için: [email protected]

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!