Etkinlik Önerisi: 9. Çocukluk Bizde Kalsın Çalıştayı

1
1363
İlk olarak 2010 yılında düzenlenmeye başlayan Çocukluk Bizde Kalsın çalıştayının bu yıl dokuzuncusu İstanbul’da, Çocukluk Bizde Kalsın Derneği Sarıyer Belediyesi, Çanakkale Kepez Belediyesi ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ortaklığında Sarıyer Belediyesi Edebiyat Günleri kapsamında 10-13 Mayıs tarihleri arasında düzenleniyor.
Bu çalıştayın amacı genel olarak “çocuk ve edebiyat” ilişkisi konusunda uzmanların, farklı disiplinlerden bu alana ilgi duyan herkesin ve bu alandaki eğitimcilerin, öğrencilerin ve sanatçıların bilgi ve deneyimlerini paylaşabilmelerine zemin oluşturabilmek. Çalıştay süresince alanla ilgili bilgi ve deneyim paylaşımlarının yanı sıra sorunların da dile getirilip irdelenmesi ve ortaklaşa çözüm yolları aranılması da planlanıyor. Farklı üniversitelerden uzmanların ve öğrencilerin katılımının ve farklı kurum ve görev yerlerinden eğitimcilerin ve sanatçıların çalıştaya katılarak katkı sunmalarının beklendiği Çocukluk Bizde Kalsın Çalıştayı’nın bu yılki sloganı, “Kelimelerden Dünyalar Yaratmak”.

Çalıştayın amacı:

– Çocuk ve gençlik edebiyatı alanında disiplinler arası çalışmalar planlamak, bu konuda yanlış yapılan tutum ve davranışlara ortaklaşa çözüm bulabilmek ve hayata geçirebilmek.
– Kültürün ve değerlerin çocuklara verilmesi ve sahip çıkılması, yeni nesile sanat ve edebiyat zevkinin erken yaşlarda verilmesi.
– Çocuk ve gençlik edebiyatı alanında sorunlara çözüm yolları önerilmesi, yöntem  belirlenmesi ve çalışmalara yönlenilmesi.
– Yapılacak çalışmaların uzun ve kısa vadeli hedeflerinin belirlenmesi.

Çocuk ve Edebiyat  Bildiri Konuları:

Çocuk  edebiyatı türleri; şiir, masal, hikaye,tekerleme, bilmece, dergi ve gazete, ninniler, destanlar, fıkralar, maniler…
– Çocuk edebiyatında doğa ve çevre
– Çocuk edebiyatında mekansal algı
– Çocuk edebiyatında toplumsal cinsiyet
– Çocuk edebiyatında kahramanlar
– Çocuk edebiyatında popüler kültürün etkisi
– Çocuk edebiyatını farklı kültürlerle karşılaştırma çalışmaları
– Bu alanda mevcut ve muhtemel gelişmeler karşısında nasıl bir edebiyat düşünmeliyiz?            – Günümüzde oluşan yenilikçi çocuk edebiyatının yöneldiği duyarlılıklar
– Çocuk edebiyatında yaratıcılık
– Çocuk edebiyatında çizimler ve resimler

Çalıştaya kimler katılabilir?

Çalıştaya, çocuk ve gençlik edebiyatı bildiri konuları çerçevesinde bu alanlarda çalışmalar yapan, katkı sağlayan; akademisyenler, eğitmenler, yazarlar, şairler, çizer ve ressamlar, yayıncılar, çocuk ve gençlik edebiyatı alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının katılımı bekleniyor.
Ne zaman: 10-11-12-13 Mayıs 2018
(Bildiri özeti gönderim tarihi: 27 Nisan 2018)
Nerede: Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi Balo Salonu
Çamlıtepe Mahallesi, Akgün Caddesi, No:11 Sarıyer/İstanbul
Detaylı bilgi için: cocuklukbizdekal.blogspot.com

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here