TRENDLER

Etkinlik Önerisi: Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nde Çocuklara ve Otizmlilere Özel Gösterimler

Görüntülenme 359

0
Etkinlik Önerisi: Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nde Çocuklara ve Otizmlilere Özel Gösterimler

24-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında dördüncü kez düzenlenecek olan Ankara Engelsiz Filmler Festivali, herkesin kültürel yaşama katılma hakkına sahip olduğu basit gerçeğinden yola çıkarak; engelli bireylerin sosyal ve kültürel haklarını kullanabilecekleri koşulların yaratılmasının bir zorunluluk olduğunu ve bunun için bir farkındalık yaratarak, engelli bireylerin yakınlarıyla birlikte film izlemeleri, kültürel ve sosyal bir deneyim yaşamaları adına gerçekleştirilen bir etkinlik.

Bu amaçla engelli bireylerin sadece kendileri için değil, aynı zamanda parçası oldukları toplumu zenginleştirmek için de yaratıcı, sanatsal ve entelektüel kapasitelerini geliştirme ve kullanma imkanına sahip olmalarını sağlayacak koşulları yaratmak üzere, Ankara Engelsiz Filmler Festivali kapsamında gerçekleştirilen tüm film gösterimleri, söyleşiler, atölyeler engelli bireylerin de erişimine uygun altyapıyla hazırlandı. Güncel sinema örnekleri, görme engelli bireyler için sesli betimlemeyle, işitme engelliler için işaret dili ve ayrıntılı altyazıyla gösterilecek; söyleşilerde işaret diliyle çeviriler yapılacak.

Gösterimlerin tümünün ücretsiz gerçekleşeceği festivale Goethe-Institut Ankara ile Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu ev sahipliği yapıyor.

Çocuklara Özel

Dördüncü Ankara Engelsiz Filmler Festivali, çocukları da unutmuyor. Festival programında çocuklar için dört film gösteriliyor:

Kuzular Firarda, Birleşik Krallık, 2015, 85’

Yönetmenliğini Mark Burton ve Richard Starzak’ın üstlendiği Kuzular Firarda, 2016 Toronto Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri’nde En İyi Animasyon Film dalında ödüllendirildi.

Koyun Shaun ve çiftlikteki arkadaşlarının girdiği çılgın maceraları izliyoruz: Shaun’un yaramazlıkları kazara çiftçinin kaybolmasına yol açınca, Shaun, Bitzer ve sürünün geri kalanı büyük şehirde çiftçiyi kurtarma peşinde maceradan maceraya koşuyorlar.

Küçük Prens, Fransa, 2015, 108’

Sahra çölüne düşen bir pilot, gök taşındaki evinden yer yüzüne inmiş bir prens olduğunu söyleyen küçük bir çocuk ile karşılaşır. Pilot uçağını tamir ederken, Küçük Prens ona evi, çevredeki diğer gök taşları ve oraların ahmak sakinlerine dair hikayeler anlatıyor. Film, Antoine de Saint-Exupéry’nin 1943 yılında yazdığı ve bir klasik haline gelen aynı isimli romandan uyarlandı ve ilk gösterimi geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nde yapıldı. 2016 César Ödülleri’nde En İyi Animasyon Film dalında ödüllendirildi.

Minik Kuş, Fransa Belçika, 2015, 90’

Yönetmenliğini, Wes Anderson ve Tim Burton gibi yönetmenlerle çalışmış olan Christian De Vita’nın üstlendiği Minik Kuş, bir kahramanın öyküsü. Gus, yuvasını hiç terk etmemiş, yalnız ve çaresizce aile arayan minik bir kuştur. Ancak, Afrika’ya yaptıkları göçte kendisini sürünün lideri olarak bulur ve her şey değişir.

Sevimli Ejderha: Kokonat, Almanya, 2014, 83’

Kokonat ve Oskar, Ejderha Adası’nda yaşayan, dışlanmış iki arkadaştır. Kokonat uçabilmesi gerektiği halde uçamaz, arkadaşı Oskar ise doğası gereği etoburdur fakat vejeteryan olmayı seçmiştir. Kirpi Matilda ile birlikte göz alıcı bir maceraya atıldıklarında, birbirinden çok farklı, çeşit çeşit ejderhayla tanışırlar.

Otizm Dostu Gösterim: Küçük Prens

Ankara Engelsiz Filmler Festivali, ilk kez geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği Otizm Dostu Gösterim ile otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuk ve gençler için de erişilebilir olmaya devam ediyor.
Otizm spektrum bozukluğu yaşayan bir birey için sinemaya gitmek çeşitli nedenler yüzünden sıkıntılı olabiliyor. Otizm Dostu Gösterim sırasında bu rahatsızlığa neden olan çeşitli çevresel etkenler ortadan kaldırılarak uygun ortam yaratılıyor.
Yönetmenliğini Mark Osborne’un yaptığı, 2015 yapımı Küçük Prens adlı canlandırma filmin izlenebileceği Otizm Dostu Gösterim kapsamında:
-Gösterim loş bir salonda gerçekleşecek.
-Ses seviyesi düşük tutulacak.
-Seans öncesi herhangi bir tanıtım filmi ya da reklam gösterilmeyecek.
-Seyirciler gösterim sırasında salonda yiyecek ve içecek bulundurabilecekler.
-Seyirciler gösterim sırasında salonda diledikleri gibi hareket edebilecekler.

Gösterim takvimi için: http://www.engelsizfestival.com/tr/?page_id=9753

Detaylı bilgi için: http://www.engelsizfestival.com/tr/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!