TRENDLER

Etkinlik Önerisi: Çalışan Çocuğun Eğitim Yaşamı - Olanaklar ve Kısıtlar

Görüntülenme 252

0
Etkinlik Önerisi: Çalışan Çocuğun Eğitim Yaşamı - Olanaklar ve Kısıtlar

Çalışan çocuklar hemen hemen her alanda risk altında olan çocuk grubunu oluşturur. Çocuk işçiliğinin en önemli nedeni olarak görülen yoksullukla birlikte, eğitime erişememe, göç, yetişkinlerin işsiz kalması ve aile gelirinin düşüklüğü, ailedeki geleneksel bakış açısı, mevzuatın eksiklikleri ve uygulanamaması ile işverenlerin çocuk işgücü talebi gibi nedenler çocuk işçiliğine yol açar.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi ve Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, çalışan çocukların yaşadığı sorunları tüm boyutları ile anlamak amacıyla 2017’de İstanbul’da Bağcılar ve Küçükçekmece’de bir pilot araştırma gerçekleştirdi.

Çalışan çocuklar ve ebeveynleri ile yürütülen bu nicel araştırma, “çocuğun iyi olma hali” yaklaşımını merkeze alarak gerçekleştirildi. Araştırmada çalışan çocukların yaş grubu, ailenin maddi durumu ve sosyal güvenceye sahip olup olmama gibi koşulların okula devam edip etmeme ile ilgili farklar yarattığı görüldü. Çocukların okulu bırakma sebeplerine bakıldığında maddi zorluklar en önemli nedenken; başarısız olma, eğitimle ilgili sorunlar yaşama gibi okuldan kaynaklanan sebeplerin de öne çıktığı görüldü.

Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Merkezi (SEÇBİR) ve Öğretmen Ağı tarafından düzenlenen bu konuşmada, araştırma bulguları ile kentte çocuk işçiliğinin önlenmesinde kalıcı çözümler için veriler ışığında ailelerin yaşam koşullarını iyileştirecek ve çocukların eğitime devamını destekleyecek bütüncül yaklaşımın önemi üzerinde durulacak.

Ne zaman: 4 Nisan 2018 Çarşamba, 17:00 – 18:30
Nerede: İstanbul Bilgi Üniversitesi, santralistanbul Kampüsü*, E2-302

*santralistanbul Kampüsü’ne ulaşım ve giriş için yapılan yeni düzenlemeler hakkında bilgi almak için: http://www.bilgi.edu.tr/tr/haberler-ve-etkinlikler/haber/6909/bilgi-kampusleri-guvenlik-duzenlemeleri/

Bilgi için: http://www.ogretmenagi.org

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!