TRENDLER

Etkinlik Önerisi: Dr. Aletha Solter İstanbul'da!

Görüntülenme 415

0
Etkinlik Önerisi: Dr. Aletha Solter İstanbul'da!

Bebeğinizin ağlamaları karşısında ne yapacağınızı bilemiyor musunuz? Çaresizlik hissi içinde misiniz? Bu anlarda ebeveynlik yapmakta zorlanıyor musunuz? Özellikle 0-2 yaş döneminde sebebini anlayamadığımız ve ne yapacağımızı bilemediğimiz ağlamalara nasıl yaklaşıp, neler yapabiliriz?

Bilinçli Bebek kitabıyla çok sayıda ebeveynin hayatına dokunarak bebeklerin ağlamasına bambaşka bir gözle bakmamızı sağlayan dünyaca ünlü psikolog ve yazar Aletha Solter tüm bu konuları konuşmak için 1 Ekim 2019’da Türkiye’ye geliyor!

Uykusuz Anneler Kulübü ve psikolog Nilüfer Devecigil iş birliği ile İstanbul’a gelecek olan Aletha Solter’in kitabı, bebeklerin neden ağladığını bilimsel verilerle anlatan; ağlamak, duygularını ifade etmek üzerine derinleşen bir kitap. Sunduğu bilimsel veriler/deneyler, kitabı ebeveyn olmayanlar için de ilginç kılıyor. Solter, “Eğer aç değilse, fiziksel bir acısı olmadığına ve altının ıslak ve uykusuz olmadığına eminseniz, bırakın bebeğiniz (ya da çocuğunuz) ağlasın,” diyor. Bırakın ağlasın demek ağlamasını emzikle, dikkat dağıtarak ya da emzirerek bastırmayın demek.

Ağlamak, bebekler için duygularını ifade etmek, rahatlamaktır. Ağlarken gözyaşıyla atılan stres hormonunun, vücuttan atılmazsa (yani ağlanmazsa) büyümeyi engellediğini (çocuk stressizse sorun yok) anlatan Solter, ABD’deki bir çocuk yuvasından örnek veriyor. Bu çocuk yuvasındaki çocukların gelişimsel gerilik yaşadığı ve yapılan incelemelerde bebeklerin ağlamayı bıraktığı için stres hormonunun buna neden olduğu bulunuyor. Bebekler ağlamayı bırakıyor çünkü ağlasalar da onlarla ilgilenen bir yetişkin olmuyor. Yaklaşık 18 saatlerini beşikte geçiriyorlar ve ihtiyaçları yeterince karşılanmadığı gibi ağladıklarında kucağa da alınmadıkları için ağlamayı bırakıyorlar.

Yazar, bebeğiniz (ya da çocuğunuz) ağlarken yanında olun ve duygularını anladığınızı gösterin diyor. Ona sarılarak, yanında durarak yapabilirsiniz bunu. Dolayısıyla kitap, hem o ağlarken sakin kalmanızı, hem de ağlamanın fizyolojik/duygusal önemini anladığınız için duyguların (ağlamayı da içeren) açığa çıkmasının ebeveyn çocuk iletişiminde elzem olduğunu anlamanızı sağlıyor.

Ne zaman: 1 Ekim 2019, 10.00 – 12.00

Nerede: City’s Nişantaşı AVM

Bilgi ve kayıt için: [email protected]

WhatsApp: 0532 6406474

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!