TRENDLER

Etkinlik Önerisi: Hikaye Anlatıcılığı Tekniklerinin Eğitim Ortamında Uygulanması Eğitimi

Görüntülenme 662

0
Etkinlik Önerisi: Hikaye Anlatıcılığı Tekniklerinin Eğitim Ortamında Uygulanması Eğitimi

“Hikâyeler bizim sığınağımız olmuştu. Sıcacık bir battaniye gibi sarardı bizi. Hem bizi koruyup kollardı hem de Dünya’ya açılan cesur bir pencereydi bizim için. Hikâyeler aracılığıyla cesurca hiç yürümediğimiz yollarda yürürdük. Dünya’nın karanlık taraflarıyla normalde bizde olmayan bir cesaretle yüzleşirdik.”  – Johanna Kuyvenhoven, Hikaye Anlatıcılığının Pedagojisi

Bu eğitim hikâye anlatıcılığına ilgi duyan, hikâyelerin gücüne inanan, hikâye anlatıcılığı tekniklerini sınıf ortamlarında uygulamak isteyen tüm öğretmenlere yönelik. Temel anlatıcılık eğitimi almış olan eğitmenlerle iki günlük atölye şeklinde gerçekleştirilecek “Hikâye Anlatıcılığı Tekniklerinin Eğitim Ortamlarında Uygulanması” eğitimi, sınıf öğretmeni ve hikâye anlatıcısı olan Şeyda Çevik tarafından yürütülecek.

Peki, “Hikâye Anlatıcılığı Tekniklerinin Eğitim Ortamlarında Uygulaması” kime göre?

“Ders planı hazırlamak için yeni teknikler öğrenmek istiyorum”, “Derslerimi hikâye anlatıcılığı teknikleriyle zenginleştirmek istiyorum”, “Derslerimi hikâyelerin dilinden anlatmak istiyorum”, “Kendimle, öğrencilerimle ve çevremle daha sağlam bağlar kurmak istiyorum” diyen tüm eğitimcilere…

Hikâye Anlatıcılığı Tekniklerinin Eğitim Ortamlarında Uygulanmasının Yapısı 

Bu eğitimde ders planı yazım tekniklerine geçmeden önce eğitmen olarak kendimizle, öğrencilerimizle, çalışma arkadaşlarımızla nasıl bağlar kurabiliriz üzerine odaklanılacak. “Öğretmenler olarak çalışma hayatımızda kimlerle, nasıl ve ne kadar bağ kuruyoruz?, Hikâye anlatıcılığı teknikleri kurduğumuz bu bağları sağlamlaştırmada bize nasıl yardımcı olabilir? Bağ kurmak neden bu kadar önemlidir?” gibi sorular araştırılacak.

Sonrasında müfredattan seçilen konuları, önceden hazırlanmış bir ders planı örneğine göre hikâyeleştirmeyi öğreneceksiniz. “Seçilen konu, amaç nasıl karakterize edilir?”, “Hikâyemizin karakteri hangi aşamalardan geçmelidir? Geçtiği bu aşamalar, engeller pedagojik açıdan bize nasıl bir hizmet sunabilir?” sorularının cevapları araştırılacak.

Ayrıca yazılan hikâyenin konuya ve şartlara göre anlatım aşamaları çalışacak ve yapılan plana hangi anlatım biçim ve tekniklerinin uygun olduğunu belirleyeceksiniz. Eğitim sonunda katılımcı eğitimci sayısı kadar ders planı olacak ve tüm katılımcılar bu planları kullanabilecekler. Böylece hemen planların uygulamalarına geçilip sonuçlar alınabilecek.

Eğitim süresince ayrıca aşağıda belirtilen çalışma başlıklarına odaklanılacak:


• “Bağ kurmak” nedir? Neden önemlidir? Bir öğretmen olarak kendimizle, öğrencilerimizle ve çalışma arkadaşlarımızla nasıl bağlar kurarız?
• Hikâye anlatıcılığı teknikleri, masallar bağ kurma konusunda bize nasıl yardımcı olabilir?
• Hikâye anlatıcılığın eğitim ortamlarında uygulamalarına dair dünyadan örnekler nelerdir?
• Seçilen konunun hikâye oluşturma teknikleriyle hikayeleştirilmesi
• Ders planı oluşturma
• Aynı ders planına farklı branşlardan ve açılardan bakma
• Anlatım Teknikleri
• Anlatım Biçimleri
• Anlatıcılık oyunlarının sınıf ortamına uyarlanması

Not: Eğitim, yalnızca herhangi bir alanda eğitim veren/verecek olan eğitmenlere açıktır.

Eğitmen: Şeyda ÇEVİK

Ne Zaman: 14 – 15 Nisan 2018, 10.00-17.00

Nerede: Cezayir Toplantı Salonları,  Hayriye Caddesi, No:12, Galatasaray, Beyoğlu, İstanbul

Başvuru için: [email protected]m 

www.seibaanlatimerkezi.com

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!