TRENDLER

Etkinlik Önerisi: I. Uluslararası Alternatif Eğitim Sempozyumu

Görüntülenme 776

0
Etkinlik Önerisi: I. Uluslararası Alternatif Eğitim Sempozyumu

Alternatif eğitim, düşünce ve uygulama boyutlarında, gerek dünyada gerekse Türkiye’de son yıllarda mevcut toplumsal ve eğitsel krizlere çözüm olarak görülen alanların başında geliyor.

Gel Oyna, Yeni İnsan Yayınevi, Bir Sınıf Değişir, Alternatif Eğitim Dergisi, Alternatif Eğitim Derneği, Şimdilik Bilim Sanat ve Felsefe Derneği ve Eğitim Sanatı Dostları Derneği’nin (ESDD), Friedrich-Ebert-Stiftung Derneği ve Kadıköy Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği I. Uluslararası Alternatif Eğitim Sempozyumu, Türkiye’den örnek alternatif eğitim uygulamalarının tanıtımı eşliğinde konuya dair bir bilinçlenme ve farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

Sempozyum uluslararası nitelikte olmasına rağmen ağırlıklı olarak Türkiye’de, alanla ilgili inisiyatif, kurum, kişi ve örgütleri bir araya getiriyor. Bu sempozyumda sadece teorik bilgiler paylaşılmayacak, yanı sıra Türkiye’de son yıllarda uygulanan yeni modeller de çok sayıdaki atölye çalışmalarında tartışmaya açılacak.

1. Uluslararası Alternatif Eğitim Sempozyumu’nun amacı, uygulama ağırlıklı olması, çeşitli uygulama modellerinin tanıtılması ve tartışılması. Bu sayede Türkiye’de eğitim alanında yaşanan krize yönelik bir çıkış oluşturulması hedefleniyor.

İlki bu yıl düzenlenecek I. Uluslararası Alternatif Eğitim Sempozyumu, yurt dışından ve  Türkiye’de alanla ilgili inisiyatif, kurum, kişi ve örgütleri bir araya getirerek alternatif eğitim tartışmalarını pratik ve örnekler ile yaparken, atölye çalışmaları ile de ufuk açıcı olmayı hedefliyor.

İki gün sürecek sempozyumda, yurt dışından ve Türkiye’den katılımcılar ile sempozyumlar, paneller ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek, atölye çalışmaları, atölye sorumlusu tarafından raporlaştırılacak ve aynı zamanda sempozyum konuşma ve raporları da kitaplaştırılacak.

Yurt dışı katılımcıları arasında Prof. Dr. Paul Mecheril (Carl vonOssietzky Üniversitesi, Almanya), Prof. Dr. İnci Dirim (Viyana Üniversitesi), Emilie Mendieta (BIHOTZA, Fransa), Johannes Benjamin Köck (Viyana, Avusturya) ve Doç. Dr. Nurtaç Perrazo’nun (Freien Fachschule für Sozialwesen, Berlin, Almanya) yer aldığı 1. Uluslararası Alternatif Eğitim Sempozyumu katılımcılarının tam listesi için: http://alternatif-egitim.org/katilimcilar/

Sempozyumdaki panel konuları ise şöyle: Avrupa ve Türkiye’de Temel Eğitim Sorunları; Alternatif Eğitim için Bir Yönelim Haritası Çizmek; Ütopya, Sanat ve Eğitim; Alternatif Okul Uygulamaları; Eğitimde Oyun ve Oyuncak; Alternatif Eğitim Basında Nasıl Yer Almalı? Sivil Toplumda Güçlendirici Uygulamalar; Alternatif Okullarda Öğretmen Olmak; Türkiye’de Alternatif Eğitim İçin İmkân ve Öneriler.

1. Uluslararası Alternatif Eğitim Sempozyumu’nda çeşitli atölyeler de düzenlenecek: Çocuklar için Terapötik Sanat Atölyesi; Alternatif Eğitimde Yaratıcı Dramanın Kullanımı; Çocuk Eğitim Masal Üçgeni; T-İstasyonu; Orff Schulwerk – Elementer Müzik ve Hareket Eğitimi; Alternatif Eğitimde Yaratıcı Dansın Kullanımı; Waldorf Pedagojisinde Okuma-Yazma ve Matematik Öğretimi; Waldorf Pedagojisinde Masa Tiyatrosu.

Program için: http://alternatif-egitim.org/programi/

Ne zaman: 18-19 Mayıs 2018

Nerede: Barış Manço Kültür Merkezi, Caferağa Mah. Moda Cad. Nailbey Sok. (Caferağa Spor Salonu yanı) Kadıköy – İstanbul

Bilgi ve kayıt için: 0216 489 84 08 –  0505 498 28 82

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!